Čo čaká sociálne siete? Boj s trollmi a virtuálna realita

Web 2.0 dosiahne v tomto roku plnoletosť. Stane sa sociálny internet v osemnástke konečne dospelým?

virtuálna realita, okuliare, žena 3D okuliare, Samsung
Virtuálna realita sa stáva hitom. Žena na snímke skúša 3D okuliare od Samsungu.
Autor:

Predovšetkým – web 2.0 je termín, ktorý sa objavil prvý raz v roku 1999. Znamená, že internet začal byť viac prístupný širokej verejnosti a že tá sa začala výraznejšie podieľať na jeho obsahu. Stal sa teda sociálnym.

Pozitívnym dôsledkom bol vznik nového masového média, na ktorého tvorbe mohol spolupracovať prakticky každý. O negatívach webu 2.0 sa čoraz viac hovorí v posledných štyroch rokoch (ťažká puberta?) – a sú nimi záplava dezinformácií, či nenávistné prejavy.

Trendom roku 2017 v sociálnych sieťach preto má byť boj s "trollmi” a dezinformátormi. Ten súboj už započal. Spoločnosť Yahoo! vytvorila napríklad algoritmus, ktorý s údajne až 90-percentnou úspešnosťou odhalí, keď sa diskusia zvrhne na nenávistnú žumpu. A pomôže prevádzkovateľom stránok takúto diskusiu zrušiť. Facebook zase experimentuje so softvérom, ktorý upozorňuje užívateľov, že zdieľajú dezinformáciu, či obsah z pochybného zdroja. Či sa však vďaka takýmto krokom konečne dočkáme "dospelého” internetu, je vo svete plnom rozporov, veľmi neisté.

Sociálne siete by v tomto roku mala začať viac ovplyvňovať aj virtuálna realita. Facebook už pred rokom prisľúbil, že do roku 2025 vďaka novým technologickým hračkám virtuálnej reality umožní zmyslový zážitok podobný teleportu. Po hrách a zábave sa aj preto začne virtuálna realita viac zameriavať na sociálny zážitok. Možno ešte nezažijeme spoločnú virtuálnu vianočnú večeru 2017 so vzdialenou rodinou na inom kontinente, no vývoj bude smerovať presne týmto smerom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Bubble tea, čaj

Kauza 'praskajúceho čaju': Pozor na farbivá a obsah cukru

21.03.2017 07:00

O "bubble tea", čiže o fenoméne tzv. bublinkového čaju, som niekoľkokrát počula od svojej takmer 15-ročnej dcéry. Tomuto nápoju holdujú mladšie ročníky.

pamäť, mozog, memory

Zabudli mená, slová, čas. No nezabudli, čo je to šťastie

20.03.2017 14:00

Kým vo Veľkej Británii investujú milióny do terapeutov a pripravujú starnúcu spoločnosť na budúcnosť, na Slovensku ani nevieme, koľko ľudí s Alzheimerom máme.

cvernovka, koncert, kapela

Prihlási sa Bratislava k živej kultúre? Bodaj BA!!

16.03.2017 07:00

Nová kniha z dielne Atrakt Artu s krátkym názvom BA!! je prehľadom nadšeneckých kultúrnych projektov, ktoré v Bratislave vznikli a zanikli za posledné viac ako štvrťstoročie.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.