Talianske hľuzovky ašpirujú na zoznam dedičstva UNESCO

"Dora, tu, tu!" Každú jesennú noc sa Giovanni Sacchetto vydáva so svojou sučkou na zber hľuzoviek v kraji Piemont na severozápade Talianska. Vo svite mesiaca pátra po hube s jedinečnou vôňou, ktorá má cenu zlata, píše agentúra AFP.

pes, hľuzovka
Pre hľadača hľuzoviek je pes nevyhnutný. (Ilustračné foto)
Autor:

„Nie je to práca, je to vášeň. Môžem ísť spať o jedenástej večer, ale o tretej už som hore a idem na hľuzovky. Nerobím to pre peniaze, mám to v sebe,“ vysvetľuje Giovanni. „Hľuzovka je nádherná, pretože je tajomná. Nikdy neviete, kde ju hľadať. Nikdy,“ tvrdí. Jeho deväťročná Dora je taliansky vodný pes, známy svojou schopnosťou vyhľadávať hľuzovky. „Pre hľadača hľuzoviek je pes nevyhnutný,“ usmieva sa Giovanni.

Vyhľadávanie hľuzoviek je tradíciou a v rodinách sa o tom uchovávajú rôzne tajomstvá. Taliansko požiadalo, aby táto kultúra bola zanesená na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO. Odôvodnilo to tým, že hľuzovka je okrem svojej nevyčísliteľnej hodnoty symbolom vzťahov medzi človekom, prírodou, zvieratami a tradíciou.

Tieto psy sú od malička cvičené na vyhľadávanie, najprv gorgonzoly pod zemou, potom pravých hľuzoviek. Keď pes zacíti vôňu huby, označí miesto a rýchlo kmitá chvostom. Hľuzovka sa skrýva väčšinou desať až 30 cm pod zemou. Pre psa je to predovšetkým hra, ktorá si vyžaduje odmenu. Giovanni začínal hľadať hľuzovky so svojím dedom. „Už päťdesiat rokov hľadám hľuzovky, poznám všetky miesta, kde rastú,“ chváli sa Giovanni, ale svoje tajné „miestečka“ ani za nič neprezradí.

Kedysi sa hľuzovky hojne vyskytovali, ale pre znečistenie ovzdušia rastú menej. Úrady preto poskytli 50-tisíc eur na záchranu ojedinelého ekosystému, kde sa hľuzovky vyskytujú. „Bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí, ale treba čistiť pozemky,“ uvádza prezident Národného centra pre štúdium hľuzoviek Antonio Degiacomi. V Taliansku je celkom 200-tisíc hľuzovkarní, kde rastú rôzne druhy huby, z toho 4-tisíc v Piemonte, kde leží Alba. Už 86 rokov sa v tomto meste s 30-tisíc obyvateľmi každoročne koná veľtrh bielych hľuzoviek, ktorý priťahuje tisíce návštevníkov vrátane cudzincov.

Cena bielej hľuzovky z Alby sa pohybuje medzi 3– až 4-tisíc eurami za kilogram. V Piemonte trvá sezóna hľuzoviek od 21. septembra do 31. januára. Huba tvorená z 82 % vodou potrebuje dážď a chlad. „Čím je chladnejšie, tým je hľuzovka lepšia,“ hovorí Sacchetto. V Taliansku sa vyskytuje 25 druhov hľuzoviek, ktoré krajine ročne prinášajú viac ako 400 miliónov eur.

Marián Maszay, kuchár, varenie

Revolúcia v kuchyni 3: Mariána Maszaya vrcholová gastronómia nezaujíma

28.03.2017 07:00

Kuchyňu grandhotelov vymenil šéfkuchár za hrnce v školskej jedálni. V nej pripravuje jedlá bez cukru a bielej múky. Priestor dostali šaláty.

Janica Lacová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 2: Janica Lacová varí sezónne

27.03.2017 07:00

Janica Lacová sa nenarodila ako kuchárka, veď gastronómia ju začala zaujímať až okolo tridsiatky. Roky práce v kreatívnej oblasti poznačili aj jej smerovanie.

Martina Grňová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 1: Martina Grňová radí jesť s rozumom

26.03.2017 07:00

Jej vášňou je varenie, pečenie a presvedčenie, že zdravý život môže byť plný vychutnávania. Martina Grňová, držiteľka titulu MasterChef sa upísala gastronómii.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.