V Berlíne otvorili prvé vegetariánske mäsiarstvo

Produkty s názvami ako mleté mäso, mäsové alebo hydinové guličky, ktoré sú však úplne bez mäsa, ponúka prvé vegetariánske mäsiarstvo, ktoré nedávno otvorili v Berlíne. Výrobky sú zložené prevažne zo sóje, korenia a ďalších rastlinných zložiek. Chuťovo podľa majiteľa netradičného mäsiarstva Davida Meyera presne zodpovedajú originálom.

fast-food, hamburger, jedlo,
Ilustračné foto.
Autor:

„Nespoznáte žiadny rozdiel,“ tvrdí Meyer. „Vlani sme sa zúčastnili na súťaži mäsových guličiek v Španielsku a tie naše skončili v konkurencii ďalších 50 druhov tretie,“ rozpráva. Nedávno zase autorka knihy o hamburgeroch otestovala ten ich a tvrdila, že je to jeden z najlepších hamburgerov, aký za posledné mesiace jedla. Aj keď nevedela, že v ňom nie je žiadne mäso.

Čítajte viac

Zodpovedajúca chuť je podľa Meyera zásadná, pretože mäsiarstvo necieli len na ortodoxných vegetariánov a vegánov, ale aj na milovníkov mäsa, ktorým záleží na zaobchádzaní so zvieratami. „Nemáme vôbec nič proti dobrému mäsu, proti tomu, keď zvieratá žijú v dobrých podmienkach, ale sme proti masovým chovom,“ vysvetľuje štyridstaťročný Berlínčan jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol otvoriť vegetariánske mäsiarstvo.

Tým ďalším sú dopady produkcie mäsa na životné prostredie. „Vieme, koľko energie, krmiva a vody stojí vyprodukovanie jedného kilogramu hovädzieho mäsa. Je to enormné množstvo,“ hovorí. Pri výrobe rastlinného hamburgeru sa podľa neho vyprodukuje len sedimina CO2 v porovnaní s klasickým hamburgerom.

Vegetariánske mäsiarstvo v berlínskej štvrti Kreuzberg zatiaľ ponúka zhruba tucet druhov výrobkov, okrem iného napodobneniny hamburgerov, klobás, kociek masti alebo rybieho mäsa. V budúcnosti pribudnú aj ďalšie. „Chceme ponúkať všetko, čo majú milovníci mäsa radi,“ konštatuje Meyer.

Všetky výrobky sa dovážajú z Holandska, kde už podobný koncept dlhšiu dobu funguje. Pred cestou sú hlboko zmrazené, aby sa do nich nemuseli pridávať konzervanty. Naopak, pridáva sa vitamín B12 a niektoré ďalšie látky, aby aj výživové hodnoty zodpovedali skutočnému mäsu. Zákazníci berlínskeho mäsiarstva nemusia výrobky kupovať len zamrazané, ale môžu ich priamo na mieste ochutnať. Súčasťou obchodu je totiž bistro s asi 20 miestami na sedenie. Hamburger tam stojí 5 eur, berlínsky currywurst 2 eurá a tuniakový závin necelých 6 eur.

Neobvyké mäsiarstvo si podľa Mayera našlo svojich zákazníkov už počas prvých mesiacov od otvorenia, preto plánuje expandovať. Túto jar chce podnikateľ v nemeckej metropole otvoriť reštauráciu, ktorá bude namiesto mäsa používať výrobky z jeho predajne. Plánuje ich dodávať aj do ďalších reštaurácií a supermarketov. Keď všetko pôjde dobre, chcel by Meyer v nasledujúcich rokoch otvoriť pobočky vegetariánskeho mäsiarstva aj v Česku alebo Poľsku. „Pracujeme na tom, aby sme sa stali najväčším mäsiarstvom na svete bez toho, aby sme preliali kvapku krvi,“ plánuje Meyer.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Marián Maszay, kuchár, varenie

Revolúcia v kuchyni 3: Mariána Maszaya vrcholová gastronómia nezaujíma

28.03.2017 07:00

Kuchyňu grandhotelov vymenil šéfkuchár za hrnce v školskej jedálni. V nej pripravuje jedlá bez cukru a bielej múky. Priestor dostali šaláty.

Janica Lacová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 2: Janica Lacová varí sezónne

27.03.2017 07:00

Janica Lacová sa nenarodila ako kuchárka, veď gastronómia ju začala zaujímať až okolo tridsiatky. Roky práce v kreatívnej oblasti poznačili aj jej smerovanie.

Martina Grňová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 1: Martina Grňová radí jesť s rozumom

26.03.2017 07:00

Jej vášňou je varenie, pečenie a presvedčenie, že zdravý život môže byť plný vychutnávania. Martina Grňová, držiteľka titulu MasterChef sa upísala gastronómii.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.