Žijeme v ére digitálnej úzkosti

Keď David Erickson opúšťa domov v kalifornskom Long Beach, aby strávil niekoľko dní na južnom pobreží Panamy, neochotne sa vzdáva svojho telefónu. Tam, kam ide, nie je wi-fi a dátové schopnosti jeho telefónu tam nefungujú.

mobil, depresia, úzkosť, muž
Stiahnutie sa zo sociálnych sietí môže vyvolať úzkosť a túžbu znova sa zalogovať. Ilustračná snímka.
Autor:

„Môj telefón sa tam jednoducho stáva drahým budíkom,“ povedal Erickson, zakladateľ digitálnej konferenčnej telefónnej spoločnosti, spravodajskému serveru BBC News. Prvý deň a pol ho zviera úzkosť z toho, že je odpojený od siete. „Máte pocit, akoby na vás padalo nebo – úzkosť z odpojenia je šialená.“

Všetci vieme, že je neproduktívne plytvať časom online. Ale tento problém stále narastá. Ešte nikdy neboli ľudia závislejší od svojich smart telefónov, ako zistila v roku 2016 štúdia firmy Deloitte.

Facebook využíva 1,86 miliardy ľudí a 24 % užívateľov internetu využíva sociálne siete Twitter a 29 % LinkedIn, ako uvádza Pew Research. Navyše Facebook ohlásil, že užívatelia na ňom denne trávia priemerne 50 minút.

Bez ohľadu na to, aké ušľachtilé ciele si stanovíme ohľadom toho, ako sa v pracovnom čase nenecháme vtiahnuť do diskusie na facebooku alebo ako sa nebudeme rozptyľovať mobilným telefónom počas večere – mnohí z nás prepadnú úzkosti, keď sa snažia týchto zlozvykov zbaviť.

Stiahnutie sa zo sociálnych sietí môže vyvolať úzkosť a túžbu znova sa zalogovať, hovorí Stefan Hofmann, profesor psychológie na Bostonskej univerzite a odborník na emočný výskum. Súhrnne sa tento stav nazýva digitálna úzkosť. „Toto je éra úzkosti,“ uviedol.

A ako sa týchto prejavov zbaviť? Môžete si napríklad pripomínať, že keď budete tráviť menej času na sociálnych sieťach, budete môcť tráviť viac času s rodinou či s priateľmi. Jasná definícia tohto výmenného obchodu môže pomôcť zmierniť strach a obavy a tiež pochopiť, prečo je dôležité sa odpojiť, vysvetľuje Christina Crooková, kanadská autorka knihy Radosť zo zmeškania, kde opísala svoj 31 dní trvajúci „digitálny detox“. „Ak nemáte dobrý dôvod, potom nebudete mať dostatok pevnej vôle, ktorá vás udrží mimo siete,“ dodala Crooková.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Marián Maszay, kuchár, varenie

Revolúcia v kuchyni 3: Mariána Maszaya vrcholová gastronómia nezaujíma

28.03.2017 07:00

Kuchyňu grandhotelov vymenil šéfkuchár za hrnce v školskej jedálni. V nej pripravuje jedlá bez cukru a bielej múky. Priestor dostali šaláty.

Janica Lacová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 2: Janica Lacová varí sezónne

27.03.2017 07:00

Janica Lacová sa nenarodila ako kuchárka, veď gastronómia ju začala zaujímať až okolo tridsiatky. Roky práce v kreatívnej oblasti poznačili aj jej smerovanie.

Martina Grňová, kuchárka, varenie

Revolúcia v kuchyni 1: Martina Grňová radí jesť s rozumom

26.03.2017 07:00

Jej vášňou je varenie, pečenie a presvedčenie, že zdravý život môže byť plný vychutnávania. Martina Grňová, držiteľka titulu MasterChef sa upísala gastronómii.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.