Kubánskemu vodcovi Fidelovi Castrovi učarili slovenské Tatry

Bola to štátna návšteva ako remeň. Keď v júni 1972 pricestoval Fidel Castro na čele kubánskej delegácie do vtedajšieho Československa, v programe tejto takmer týždňovej oficiálnej návštevy boli aj tri viac-menej oddychové dni na Slovensku.

Fidel Castro, kuba
Fidel Castro na starých fotografiách. V roku 1961 seká cukrovú trstinu. Ťažiskom kubánskeho vývozu do Československa sa stal trstinový cukor.
Autor:

Ešte dlho potom sa rozprával jeden vtip. Keď vraj Fidel vystúpil v Bratislave z lietadla, pozdravil 50-miliónový slovenský ľud. Pomocník ho šeptom upozornil, že 5-miliónový. „Hádam už len viem, koľko sem vyvážame nášho rumu?“ namietol kubánsky vodca.

Rečnil pol hodiny

Slávnostný banket na počesť kubánskeho lídra sa konal v hoteli Devín, lebo vládny Bôrik sa ešte len stával. „Mali sme príkaz odstrániť z viditeľných miest všetky americké reklamy a dokonca aj fľaše s whisky, ale prvé, čo bolo, keď prišiel, že si pýtal whisky,“ spomínal, kým ešte žil, nekorunovaný kráľ bratislavských čašníkov Ján Šimko.

Pred banketom si ho zavolal šéf vládneho protokolu a hovorí: Najprv bude rečniť desať minúť predseda vlády Peter Colotka, po ňom desať minút Fidel. Potom sa podáva puding so šľahačkou. Koľko cukrárom potrvá, kým ju urobia? Päť až desať minút, odpovedal hlavný čašník. Nech ju teda začnú šľahať, keď sa postaví Fidel – znel pokyn. „Ako keby vôbec nepoznal Castra, lebo ten rečnil pol hodiny a cukrári museli dvakrát začínať,“ pohoršoval sa Šimko.

Lenže to nebolo všetko. Už po recepcii zbadal ležať na stole ufúľanú vojenskú čapicu. Zdvihol ju z bieleho naškrobeného obrusa a štítivo hodil do kúta. O chvíľu vbehol dnu zadychčaný ochrankár a vraj, kde je tá Fidelova čapica? „Aj skúsený kelner sa niekedy nestačí diviť,“ uzatváral historku Šimko.

Zastrelil dva kamzíky

Vybraní Bratislavčania sa mohli stretnúť s kubánskym vodcom na Slavíne, kde bol položiť veniec k pamätníku osloboditeľov mesta. Osobitnej cti sa dostalo vtedy trojročnej Marike Roškovej, ktorá Fidelovi odovzdala kyticu. Dievčatko zdvihol na ruky a pobozkal. „O tom, že Mariku zobral na ruky, som sa dozvedela až v jasliach a na druhý deň to potvrdila fotografia v novinách,“ spomínala jej matka Alžbeta Rošková.

Z Bratislavy letel „El comandante“ do Vysokých Tatier oddýchnuť si. Ubytovali ho v Grandhoteli v Starom Smokovci. Bývalí zamestnanci hotela spomínajú, že Fidel si s nimi večer zahral stolný tenis a v reštaurácii si pochutnal na bryndzových haluškách. Najviac sa však spomína na poľovačku, počas ktorej zastrelil dva kamzíky. Po love sa rozšírili – a dodnes kolujú – „zaručené“ správy o tom, že Castro ich skolil z vrtuľníka či dokonca z lanovky. Šimko, ktorý dlhé roky spolupracoval aj s Tatralovom a zúčastňoval sa na poľovačkách rôznych vysokopostavených hostí, to označil za nezmysel.

Fidel Castro na starých fotografiách. V septembri 1960
reční na pôde Spojených národov v New Yorku. Bol to najdlhší prejav v
dejinách Valného zhromaždenia OSN, trval 4 hodiny a 29 minút. Ako neúnavný
rečník sa predviedol aj v roku 1972, keď bol v Bratislave. Jeho príhovor či
prípitok sa zmenil na 30-minútový prejav.
Fidel Castro na starých fotografiách. V septembri 1960 reční na pôde Spojených národov v New Yorku. Bol to najdlhší prejav v dejinách Valného zhromaždenia OSN, trval 4 hodiny a 29 minút. Ako neúnavný rečník sa predviedol aj v roku 1972, keď bol v Bratislave. Jeho príhovor či prípitok sa zmenil na 30-minútový prejav.
Autor: SITA/AP

Na okolnosť, že Fidelom zastrelené dva tatranské kamzíky sa vnímajú priam ako svätokrádež, zareagoval svojho času aj známy historik esejista Ľubomír Lipták: „Historický posun vidieť v tom, že knieža Hohenlohe, majiteľ veľkej časti Tatier, ich zastrelil do roku 1926 vyše tisíc.“

Posielal veľa rumu

Po Castrovej návšteve bol kubánsky konzulát v Bratislave (zriadený v roku 1970) povýšený na generálny konzulát. Po nejakom čase prišli na Slovensko mladé kubánske robotníčky. Pracovali napríklad v bratislavskej Cvernovke a podľa spomienok bývalých zamestnancov sa neveľmi znášali s vietnamskými spolupracovníčkami. Fidelovi sa Tatry zrejme zapáčili a začal sem posielať ešte viac rumu, veľmi silných cigariet liguerosiek aj povestných kubánskych pomarančov, ktoré sa takmer nedali jesť.

Samozrejme, ťažiskom dovozu z Kuby bol dlho trstinový cukor, dovážala sa však, a v čoraz väčšom množstve, aj ruda (najmä nikel a mangán). Z Československa sa na oplátku vyvážali stroje a investičné celky, ale aj spotrebný tovar. V roku 1989 bola už Kuba najvýznamnejším partnerom Československa (obrat vzájomného obchodu dosiahol 3,3 miliardy korún) spomedzi krajín Latinskej Ameriky.

Čítajte viac

V nasledujúcom roku však začala vzájomná obchodná výmena prudko klesať. V čase rozdelenia spoločného štátu československý vývoz dosahoval 132 miliónov korún ročne a dovoz z Kuby len 53 miliónov. Kubánsky dlh voči Slovensku stále dosahuje niekoľko desiatok miliónov eur. Pred rokom pri návšteve Roberta Fica v Havane sa podpísala zmluva o spôsobe jeho vyrovnania.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Jan Masaryk

Jan Masaryk: život v tieni otca

29.03.2017 07:00

Uvedenie filmu Masaryk je príležitosťou priblížiť túto zložitú osobnosť na základe historických faktov a zároveň ozrejmiť aj jeho vzťahy k Slovákom a Slovensku.

Jozef Miloslav Hurban

Jozef M. Hurban: Muž, ktorý rozhojdal zvon slobody

19.03.2017 12:00

Je tu dvestoročnica narodenia Jozefa Miloslava Hurbana. Kedysi sa o ňom písalo ako o jednom z troch slovenských velikánov. Kým je pre nás dnes?

tiso, nacisti, nemci, vojaci

Tiso fašista a Tiso antifašista

13.03.2017 07:00

Bez 14. marca by nebolo ani 29. augusta, poučuje videofilm z dielne matičných historikov. Prehľad pokusov o rehabilitáciu prvej Slovenskej republiky a jej vodcu ukáže, že to nie je celkom pravda.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.