Theremin je hudobný nástroj labužníkov

Je to predchodca elektronických hudobných nástrojov, volá sa theremin a je to výnimočný a podivuhodný nástroj vydávajúci tóny bez toho, aby bolo potrebné sa ho dotýkať. V Európe má hŕstku zapálených obdivovateľov a dvadsiatka vyznávačov hry na tomto mimoriadne náročnom nástroji sa toto leto stretla vo francúzskom meste Colmar.

theremin, Eva Amaral
Eva Amaral, speváčka skupiny Amaral, hrá na nástroji theremin počas hudobného festivalu v Barcelone.
Autor:

„Sú všetci pripravení? Začneme znovu od dvanásteho taktu!“ Vo svojom starom dome v centre Colmaru necháva profesor Thierry Frenkel kvarteto hudobníkov znovu zahrať Vivaldiho partitúru, ktorú sám upravil pre tento nástroj. Hráči z Liverpoolu, Kodane či Hamburgu hýbu rukami vo vzduchu nad nástrojom, akoby chceli brnkať na struny neviditeľných hus­lí.

Theremin vynašiel v roku 1919 Lev Sergejevič Termen, známy tiež ako Léon Theremin. Prístroj funguje podľa princípu rádiových interferencií. Hráč ovláda zvuk tým, že pohybuje rukami v blízkosti dvoch antén. Pravá kontroluje výšku tónu, ľavá modeluje silu a hudobný výraz, vysvetľuje profesor Frenkel.

Zariadenie dopĺňa tlačidlo regulácie farby zvuku, čím sa dosahuje farba pripomínajúca husle, flautu alebo klarinet. „Zložité je na tom to, že musíte hrať vo vzduchu. Nemáte žiadnu značku, kam položiť prsty, aby ste dosiahli taký či onaký tón,“ hovorí päťdesiatročný profesor, ktorý je v Európe jedným z mála odborníkov, ktorí sú schopní theremin opraviť či ladiť. V jeho kancelárii ležia partitúry klasickej hudby vedľa tranzistorov. „Pán profesor upravil môj nástroj tak, že má teraz väčší rozsah, namiesto štyroch oktáv zahrám osem,“ raduje sa jeden zo stážistov.

Pre theremin bolo napísaných len málo skladieb. Občas sa používal vo filmoch, najmä v hororoch. Kto sa k nástroju priblíži prvýkrát, zažije prekvapenie. Z thereminu sa namiesto hudby totiž linie len kňučivý lomoz.

Nástroj vyžaduje minimum hudobného sluchu. „Podarilo sa mi zahrať stupnicu, ale bolo to ťažké,“ priznáva dvadsaťsedemročná klarinetistka Coline Pierréová, ktorá prišla do Colmaru na svoju prvú lekciu. Mladá žena, ktorá snívala o hre na tomto podivuhodnom nástroji od tej doby, keď ho objavila vo filme Tima Burtona, chce v hre na theremine vytrvať. „Ale asi sa budem musieť učiť sama,“ hovorí.

Theremin má aj svojich virtuózov. Patrí k nim aj Nemka Carolina Eycková, považovaná za jednu z najlepších hráčok na tomto nástroji na svete. „Na tomto nástroji milujem to, že môžem dať dynamickú formu jeho tónu, ako pri husliach,“ vysvetľuje dvadsaťšesťročná umelkyňa, ktorá učí hru na theremine v Lipsku. Sama na ňom hrá už od siedmich rokov. „Predovšetkým na ňom možno vyjadriť veľa emócií, lebo každý drobný pohyb má svoj tón a je počuť každé zachvenie,“ hovorí Eycková, ktorá práve nahrala svoje CD.

Nech je to akokoľvek, hranie na theremine človeka po nabitom dennom programe veľmi upokojí, je to určitá forma meditácie, tvrdí šesťdesiatdvaročný inžinier Terry Bowler z Liverpoolu. „Sme tu všetci trošku strelení, ale inak by sme na tomto nehrali!“ smeje sa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.

Keith Palmer, Londýn, kvety

Učiteľka, ktorú v Londýne zabil terorista, išla po dcéry do školy

23.03.2017 12:51

Učiteľku španielčiny Ayshu Fradeovú (43) je jednou z dvoch civilných obetí stredajšieho útoku v Londýne.