Theremin je hudobný nástroj labužníkov

Je to predchodca elektronických hudobných nástrojov, volá sa theremin a je to výnimočný a podivuhodný nástroj vydávajúci tóny bez toho, aby bolo potrebné sa ho dotýkať. V Európe má hŕstku zapálených obdivovateľov a dvadsiatka vyznávačov hry na tomto mimoriadne náročnom nástroji sa toto leto stretla vo francúzskom meste Colmar.

theremin, Eva Amaral
Eva Amaral, speváčka skupiny Amaral, hrá na nástroji theremin počas hudobného festivalu v Barcelone.
Autor:

„Sú všetci pripravení? Začneme znovu od dvanásteho taktu!“ Vo svojom starom dome v centre Colmaru necháva profesor Thierry Frenkel kvarteto hudobníkov znovu zahrať Vivaldiho partitúru, ktorú sám upravil pre tento nástroj. Hráči z Liverpoolu, Kodane či Hamburgu hýbu rukami vo vzduchu nad nástrojom, akoby chceli brnkať na struny neviditeľných hus­lí.

Theremin vynašiel v roku 1919 Lev Sergejevič Termen, známy tiež ako Léon Theremin. Prístroj funguje podľa princípu rádiových interferencií. Hráč ovláda zvuk tým, že pohybuje rukami v blízkosti dvoch antén. Pravá kontroluje výšku tónu, ľavá modeluje silu a hudobný výraz, vysvetľuje profesor Frenkel.

Zariadenie dopĺňa tlačidlo regulácie farby zvuku, čím sa dosahuje farba pripomínajúca husle, flautu alebo klarinet. „Zložité je na tom to, že musíte hrať vo vzduchu. Nemáte žiadnu značku, kam položiť prsty, aby ste dosiahli taký či onaký tón,“ hovorí päťdesiatročný profesor, ktorý je v Európe jedným z mála odborníkov, ktorí sú schopní theremin opraviť či ladiť. V jeho kancelárii ležia partitúry klasickej hudby vedľa tranzistorov. „Pán profesor upravil môj nástroj tak, že má teraz väčší rozsah, namiesto štyroch oktáv zahrám osem,“ raduje sa jeden zo stážistov.

Pre theremin bolo napísaných len málo skladieb. Občas sa používal vo filmoch, najmä v hororoch. Kto sa k nástroju priblíži prvýkrát, zažije prekvapenie. Z thereminu sa namiesto hudby totiž linie len kňučivý lomoz.

Nástroj vyžaduje minimum hudobného sluchu. „Podarilo sa mi zahrať stupnicu, ale bolo to ťažké,“ priznáva dvadsaťsedemročná klarinetistka Coline Pierréová, ktorá prišla do Colmaru na svoju prvú lekciu. Mladá žena, ktorá snívala o hre na tomto podivuhodnom nástroji od tej doby, keď ho objavila vo filme Tima Burtona, chce v hre na theremine vytrvať. „Ale asi sa budem musieť učiť sama,“ hovorí.

Theremin má aj svojich virtuózov. Patrí k nim aj Nemka Carolina Eycková, považovaná za jednu z najlepších hráčok na tomto nástroji na svete. „Na tomto nástroji milujem to, že môžem dať dynamickú formu jeho tónu, ako pri husliach,“ vysvetľuje dvadsaťšesťročná umelkyňa, ktorá učí hru na theremine v Lipsku. Sama na ňom hrá už od siedmich rokov. „Predovšetkým na ňom možno vyjadriť veľa emócií, lebo každý drobný pohyb má svoj tón a je počuť každé zachvenie,“ hovorí Eycková, ktorá práve nahrala svoje CD.

Nech je to akokoľvek, hranie na theremine človeka po nabitom dennom programe veľmi upokojí, je to určitá forma meditácie, tvrdí šesťdesiatdvaročný inžinier Terry Bowler z Liverpoolu. „Sme tu všetci trošku strelení, ale inak by sme na tomto nehrali!“ smeje sa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
hranica ČSSR, ostnatý drôt

Zmarená cesta za slobodou sa končila smrťou a väzením

19.02.2017 08:00

V pokračovaní seriálu Svedectvá pravdy prinášame príbehy ľudí, ktorí sa pokúšali uniknúť z totalitou ovládanej krajiny.

S Fasiangom chodili aj deti

Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy

18.02.2017 08:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

nemecko, doner kebab, klobása, jedlo

Najobľúbenejšie nemecké jedlo nie je klobása

17.02.2017 15:00

Je prakticky nemožné navštíviť Nemecko a neochutnať currywurst alebo bratwurst. No bez ohľadu na ich slávu sa zdá, že Nemci sa nemôžu nabažiť döner kebabu.

vlk

Monitoring potvrdil úbytok vlkov v Malej Fatre

20.02.2017 15:08

V pohorí Malá Fatra klesol počet vlkov, momentálne ich tam žije sedem až osem. Potvrdilo to januárové sčítanie veľkých šeliem.

bratislava, byty, rekoštrukcia, stavba, bytovka

Novú daň za rozvoj vyrubila časť obcí naplno

20.02.2017 15:00

Viaceré obce na Slovensku siahli po novej dani. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje obciam žiadať financie pri nových stavbách.

macháčková, beblavý

Minister podľa Beblavého koná pri VšZP netransparentne

20.02.2017 14:55

Zámer ministerstva dostať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu spod ozdravného plánu stabilizáciou vlastného imania vkladom kritizuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Transpetrol

Transpetrol chce vybudovať nové nádrže na ropu

20.02.2017 14:07

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje Transpetrol vybudovať dve nové nádrže.