Chorváti aj Srbi krútia hlavami, Čech vyhlásil štát v ich pohraničí

"Hľadáte Liberland? A to ste zo Sarajeva prišli až sem? Akoby ste v Bosne nemali dosť vlastných starostí s novými štátmi a rozpadom krajiny," reagujú hostia kaviarne v mestečku Knežev Vinogradi na severovýchode Chorvátska. V článku o pátraní po nedávno vyhlásenom štáte ležiacom na neobývanom chorvátsko-srbskom pomedzí o tom píše sarajevský denník Dnevni Anaz.

05.05.2015 13:00
Liberland Foto: ,
Muž ukazuje vlajku Liberlandu, štátu, ktorý vyhlásil český občan Vít Jedlička na západnom brehu Dunaja v prihraničnom páse krajiny, na ktorého vlastníctve sa Chorvátsko a Srbsko nedokážu dohodnúť.
debata (20)

„Čo by sme na to hovorili? Prišiel nejaký český osol a vytvoril štát, veď je to blázinec,“ hovoria miestni ľudia o senzácii, ktorá už niekoľko dní priťahuje pozornosť médií po celom svete. Liberland, ktorý vyhlásil 13. apríla Čech Vít Jedlička, leží na západnom brehu Dunaja. Územie s rozlohou asi sedem štvorcových kilometrov je súčasťou prihraničného pásu krajiny, na ktorého vlastníctve sa Chorvátsko a Srbsko nedokážu dohodnúť.

Obyvatelia miest na chorvátskej strane hranice, ktorá leží najbližšie „krajine nikoho“, síce o tejto senzácii veľa nevedia, zato už vymysleli pár anekdot. „Samozvaný prezident samozvanej krajiny Liberland zamestnal sekretárku, ako to už tak býva. A ona mu hovorí: Prezident, prišiel mail. A on odpovie: Tak nech vojde,“ smeje sa Nikica, zvaný Apač, svojmu vtipu, ktorým reaguje na otázku, či je medzi miestnymi nejaký občan Liberlandu.

Vít Jedlička vyhlasuje štát Liberland

Čašník Marko Grbeša sa čuduje, prečo historka o „krajine nikoho“ pritiahla takú pozornosť. „Máme z toho zábavu. Tu to nikto neberie vážne, a vlastne o tom ani nepremýšľame. Máme svoju prácu, mladí odchádzajú, pretože sa im nechce živiť poľnohospodárstvom. A teraz ešte, aby sme sa otravovali s nejakým Čechom,“ hovorí Grbeša.

Príbeh o Liberlande, ktorý Vít Jedlička vyhlásil ako „štát všetkých občanov, ktorí chcú žiť a nechať druhých žiť“, priniesli mnohé svetové médiá. Internet je plný komentárov a Jedličkovi už prišli tisícky žiadostí o občianstvo. Je však Liberland skutočne taká bájna Utópia, za ktorú ju vydáva?

Prvý problém je v tom, že sa tam nesmie ísť autom, pretože územie leží v ochrannom vodnom pásme. A chorvátski pohraniční policajti sa nemôžu dočkať, aby chytili nejakú obeť. „Autom sa tam dá dostať, ale bude to stáť 300 eur pokuty. Ani neviem, čo tu vlastne hľadáte, nič tu nie je, vlajka, ktorú tam vztýčil Jedlička, je už dávno preč,“ hovoria členovia policajnej hliadky.

O bicykli síce zákaz nehovorí, ale ani tak nie je ľahké sa do nového štátu dostať. „Čau, chlapci, vy ste tí novinári zo Sarajeva, ktorí hľadajú Liberland? Tam nemôžete, to je obyčajný les, ktorý často zaplaví rozvodnený Dunaj. Dúfame, že nemáte nejakú vlajku,“ hovoria členovia druhej hliadky, na ktorú novinári narazili po kilometri šliapania do pedálov. „Ísť tam môžete, to nie je problém, len by ste mali vedieť, že je práve lovecká sezóna. Až dôjdete k závore, radšej to otočte, aby si vás nejaký lovec nepomýlil s diviakom,“ hovorí policajt.

Auto s vlajkou Liberlandu v dedine Backi... Foto: Reuters, ANTONIO BRONIC
Liberland Auto s vlajkou Liberlandu v dedine Backi Monostor, ktorá je najbližšie k "štátu Liberland" zo srbskej strany

Dva zatúlané diviaky boli tiež jediným svedkom 18 kilometrov dlhej cesty na bicykloch k Liberlandu, od ktorého sa dvojica reportérov vydala späť k svojmu autu, aby preskúmala postoj občanov k novo vyhlásenému štátu v susednom Srbsku. „Chlapci, čo je nové v Liberlande?“ znela prvá otázka na hraničnom priechode, ešte kým novinári stihli vybrať pasy.

V Chorvátsku evidentne nikto neberie Liberland vážne. „Je to všetko hlúposť! Aká krajina nikoho? Ten Čech prišiel medzi Srbsko a Chorvátsko vytvoriť štát! Prečo to neskúsil na slovenských hraniciach?“ rozčuľuje sa starosta obce Knežev Vinogradi Denes Šoja, podľa ktorého je celý Liberland len zbytočné obťažovanie miestnych úradov.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Chorvátsko #Liberland