K potopeniu Titanicu prispel požiar v sklade uhlia

Primárnou príčinou potopenia lode Titanic bol masívny, nekontrolovateľný požiar v sklade uhlia, ktorý horel takmer tri týždne. Tvrdí to írsky novinár a spisovateľ Senan Molony, ktorý sa tejto téme venuje viac než tridsať rokov, pričom teraz objavil nové dôkazy podporujúce túto teóriu.

Titanic, parník, loď,
Členovia posádky Titanicu o požiari vedeli, údajne však dostali prísne inštrukcie, aby sa o ňom nezmienili pred pasažiermi.
Autor:

Titanic sa potopil 15. apríla 1912 počas svojej prvej plavby z anglického Southamptonu do New Yorku po tom, ako narazil do ľadovca. Viac než 1 500 z 2 224 ľudí na lodi tragédiu neprežilo. S teóriou o požiari prišiel už v roku 2008 expert na Titanic Ray Boston, podľa ktorého oheň vypukol počas rýchlostných skúšok.

Molony teraz preskúmal fotografie, ktoré spravili lodní elektrotechnici pred tým, než Titanic opustil lodenicu v severoírskom Belfaste. Dokázal na nich identifikovať približne deväť metrov dlhé čierne škvrny vpredu na pravej strane trupu, čo je miesto, kde ho neskôr prerazil ľadovec. „Vidíme presne to miesto, kde do lode narazil ľadovec, pričom v tomto mieste bol trup oslabený alebo poškodený,“ uviedol Molony.

Odborníci následne potvrdili, že tieto škvrny sú pravdepodobne stopami po požiari v trojposchodovom skladbe uhlia. Skupina dvanástich mužov sa požiar snažila uhasiť, no neúspešne, keďže bol príliš rozsiahly a teplota v sklade dosahovala až 1 000 stupňov Celzia. Členovia posádky lode o požiari vedeli, údajne však dostali prísne inštrukcie, aby sa o ňom nezmienili pred pasažiermi.

„Oficiálne vyšetrovanie označilo potopenie Titanicu ako Boží zásah. Nejde však o jednoduchý príbeh o tom, že loď narazila do ľadovca a potopila sa. Išlo o kombináciu faktorov – požiar, ľadovec a hrubej nedbanlivosť. Tieto škvrny na trupe doteraz nikto neskúmal, pričom odborníci na metalurgiu uviedli, že pevnosť ocele je pri takých vysokých teplotách až o 75 percent nižšia. O tom požiari vedeli, no jeho význam bagatelizovali. Titanic nikdy nemal vyplávať na more,“ dodal Molony.

Súvisiace články:

brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.