Ruský internet ovládli pesničky žoldnierov zo Sýrie

Rastúcej popularite sa na internete tešia piesne o hrdinských činoch a živote ruských žoldnierov bojujúcich v Sýrii na strane vládnych vojsk. Píše o tom portál Gazeta.ru.

Niektoré piesne nahrali na cvičisku Molkino vojaci pôsobiaci v službách najznámejšej ruskej súkromnej spoločnosti Vagner, ktorá patrí bývalému veliteľovi jednotky špeciálnych síl Dmitrijovi Utkinovi.

…a vyrazíme z tých hadov dušu

Napríklad v jednej sa spieva o dobytí Palmýry. Rozprávanie v prvej osobe množného čísla spolu s vyšperkovanými vulgarizmami sprevádza gitara. „Náš transportér je celý obitý, ale šliape ďalej, bijeme prekliatych islamistov, vyrazíme z tých hadov dušu. Za rovinou sa týčia hory, vedie cez ne priesmyk a za ním už je Palmýra …“ hovorí sa v texte.

Ruskí žoldnieri podľa autora bojujú v Sýrii za mier rovnako ako ich dedovia. A tiež – v geopolitickej odbočke – sľubuje zopakovať na stenách Bieleho domu vo Washingtone akciu umeleckej skupiny Vojna, ktorá na zdvíhacie mosty pred sídlom tajnej služby v Petrohrade namaľovala obrie falusy.

Neznámy spevák ďalej sľubuje, že pádom starobylého mesta sa vojna skončí, aj keď dobyvatelia, ktorí pomohli rozbiť okovy sýrskych sokolov, sa pravdepodobne žiadnych medailí nedočkajú – na rozdiel od peňazí, žien a vína, ktoré na nich čakajú vo vlasti. A potom už nasleduje návrat do Krasnodarského kra­ja.

Žoldnieri spoločnosti Vagner

Asi je potrebné upozorniť, že práve v tomto kraji na juhu Ruska sa nachádza cvičisko Molkino. Na Molkino odkazuje aj ďalšia pieseň v podaní súkromnej vojenskej spoločnosti Vagner, avšak treba dodať, že text aj hudbu už pred rokmi zložil pesničkár Vladimir Mazur, ktorý podľa svojho oficiálneho životopisu spolupracuje s organizáciami združujúcimi veteránov afganského ťaženia a pravidelne koncertuje u armádnych jednotiek.

Prvé piesne od skupiny Vagner sa objavili na sociálnej sieti VKontakte na stránke vojakov šťasteny. Tej istej, na ktorej sa objavila snímka šéfa spoločnosti Dmitrija Utkina s prezidentom Vladimirom Putinom.

Zdroj spätý s Utkinovou spoločnosťou tvrdil, že piesne s gitarou skutočne nahrali vojaci Vagner. Niektoré vznikli až v Sýrii. „Teraz sú chalani zase vonku. V Rusku nebudú najmenej štyri mesiace,“ povedal.

Prvé správy v ruských médiách o žoldnieroch spoločnosti Vagner a o Utkinovi sa objavili v čase, keď vrcholil konflikt na Ukrajine. Podľa petrohradského serveru Fontánka bola spoločnosť Vagner jednou z najutajenejších jednotiek, ktoré tam bojovali. Jej velitelia a príslušníci neposkytovali rozhovory, nezverejňovali svoje snímky s ukrajinskými trofejami na sociálnych sieťach, nezmieňovali sa o nich oficiálne vyhlásenia separatistov.

hranica ČSSR, ostnatý drôt

Zmarená cesta za slobodou sa končila smrťou a väzením

19.02.2017 08:00

V pokračovaní seriálu Svedectvá pravdy prinášame príbehy ľudí, ktorí sa pokúšali uniknúť z totalitou ovládanej krajiny.

S Fasiangom chodili aj deti

Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy

18.02.2017 08:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

nemecko, doner kebab, klobása, jedlo

Najobľúbenejšie nemecké jedlo nie je klobása

17.02.2017 15:00

Je prakticky nemožné navštíviť Nemecko a neochutnať currywurst alebo bratwurst. No bez ohľadu na ich slávu sa zdá, že Nemci sa nemôžu nabažiť döner kebabu.

vlk

Monitoring potvrdil úbytok vlkov v Malej Fatre

20.02.2017 15:08

V pohorí Malá Fatra klesol počet vlkov, momentálne ich tam žije sedem až osem. Potvrdilo to januárové sčítanie veľkých šeliem.

bratislava, byty, rekoštrukcia, stavba, bytovka

Novú daň za rozvoj vyrubila časť obcí naplno

20.02.2017 15:00

Viaceré obce na Slovensku siahli po novej dani. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje obciam žiadať financie pri nových stavbách.

macháčková, beblavý

Minister podľa Beblavého koná pri VšZP netransparentne

20.02.2017 14:55

Zámer ministerstva dostať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu spod ozdravného plánu stabilizáciou vlastného imania vkladom kritizuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Transpetrol

Transpetrol chce vybudovať nové nádrže na ropu

20.02.2017 14:07

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje Transpetrol vybudovať dve nové nádrže.