Ruský internet ovládli pesničky žoldnierov zo Sýrie

Rastúcej popularite sa na internete tešia piesne o hrdinských činoch a živote ruských žoldnierov bojujúcich v Sýrii na strane vládnych vojsk. Píše o tom portál Gazeta.ru.

Niektoré piesne nahrali na cvičisku Molkino vojaci pôsobiaci v službách najznámejšej ruskej súkromnej spoločnosti Vagner, ktorá patrí bývalému veliteľovi jednotky špeciálnych síl Dmitrijovi Utkinovi.

…a vyrazíme z tých hadov dušu

Napríklad v jednej sa spieva o dobytí Palmýry. Rozprávanie v prvej osobe množného čísla spolu s vyšperkovanými vulgarizmami sprevádza gitara. „Náš transportér je celý obitý, ale šliape ďalej, bijeme prekliatych islamistov, vyrazíme z tých hadov dušu. Za rovinou sa týčia hory, vedie cez ne priesmyk a za ním už je Palmýra …“ hovorí sa v texte.

Ruskí žoldnieri podľa autora bojujú v Sýrii za mier rovnako ako ich dedovia. A tiež – v geopolitickej odbočke – sľubuje zopakovať na stenách Bieleho domu vo Washingtone akciu umeleckej skupiny Vojna, ktorá na zdvíhacie mosty pred sídlom tajnej služby v Petrohrade namaľovala obrie falusy.

Neznámy spevák ďalej sľubuje, že pádom starobylého mesta sa vojna skončí, aj keď dobyvatelia, ktorí pomohli rozbiť okovy sýrskych sokolov, sa pravdepodobne žiadnych medailí nedočkajú – na rozdiel od peňazí, žien a vína, ktoré na nich čakajú vo vlasti. A potom už nasleduje návrat do Krasnodarského kra­ja.

Žoldnieri spoločnosti Vagner

Asi je potrebné upozorniť, že práve v tomto kraji na juhu Ruska sa nachádza cvičisko Molkino. Na Molkino odkazuje aj ďalšia pieseň v podaní súkromnej vojenskej spoločnosti Vagner, avšak treba dodať, že text aj hudbu už pred rokmi zložil pesničkár Vladimir Mazur, ktorý podľa svojho oficiálneho životopisu spolupracuje s organizáciami združujúcimi veteránov afganského ťaženia a pravidelne koncertuje u armádnych jednotiek.

Prvé piesne od skupiny Vagner sa objavili na sociálnej sieti VKontakte na stránke vojakov šťasteny. Tej istej, na ktorej sa objavila snímka šéfa spoločnosti Dmitrija Utkina s prezidentom Vladimirom Putinom.

Zdroj spätý s Utkinovou spoločnosťou tvrdil, že piesne s gitarou skutočne nahrali vojaci Vagner. Niektoré vznikli až v Sýrii. „Teraz sú chalani zase vonku. V Rusku nebudú najmenej štyri mesiace,“ povedal.

Prvé správy v ruských médiách o žoldnieroch spoločnosti Vagner a o Utkinovi sa objavili v čase, keď vrcholil konflikt na Ukrajine. Podľa petrohradského serveru Fontánka bola spoločnosť Vagner jednou z najutajenejších jednotiek, ktoré tam bojovali. Jej velitelia a príslušníci neposkytovali rozhovory, nezverejňovali svoje snímky s ukrajinskými trofejami na sociálnych sieťach, nezmieňovali sa o nich oficiálne vyhlásenia separatistov.

Súvisiace články:

brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.

06-kohut-2x

Odmietol vojenčinu. Súd ho očistil po 60 rokoch

23.03.2017 13:00

Osemdesiatnik Vladimír Kohút sa bráni označeniu zločinec za to, že pre vieru odmietol vojenskú službu. Súd trestné stíhanie zastavil.