Najobľúbenejšie nemecké jedlo nie je klobása

Je prakticky nemožné navštíviť Nemecko a neochutnať currywurst alebo bratwurst. No bez ohľadu na ich slávu sa zdá, že Nemci sa nemôžu nabažiť celkom iného pokrmu - döner kebabu, napísal spravodajský server BBC News.

nemecko, doner kebab, klobása, jedlo
Ilustračné foto.
Autor:

Nemecko s 82 miliónmi obyvateľov denne skonzumuje dva milióny kebabov, uvádza Gürsel Ülber, hovorca Zväzu výrobcov tureckého Döner v Európe (ATDiD). Dá sa povedať, že na tenko krájané mäso pečené na zvislom bodci, naplnené do pita chleba či inej placky a zavŕšené šalátom, prebíja, čo sa týka obľuby, klobásové duo.

Dvojicu mužov, ktorým je pripisovaný vynález döner kebabu v Berlíne pred takmer 50 rokmi, tvoria Kadir Nurman a Mehmet Aygun. Obaja patrili medzi gastarbeiterov z vlny prisťahovalcov z južnej a východnej Európy, ktorí mali posilniť západonemeckú povojnovú ekonomiku.

Aj keď existuje veľa špekulácií o tom, ako sa vytvorenie döner kebabu skutočne odohralo – Aygun tvrdí, že obľúbený pokrm vymyslel už v roku 1971, teda o rok skôr ako Nurman – ATDiD formálne pripísal túto česť Nurmanovi. Podľa Ülbera predal Nurman prvý nemecký döner kebab zo svojho malého stánku naproti Stanici Zoo vo vtedajšom Západnom Berlíne v roku 1972. Tradičné grilované mäso podávané s ryžou, so šalátom a s pitou premenil na sendvič pre ťažko pracujúcich a „uponáhľaných“ Nemcov, ktorí jedia za pochodu. Tak Nurman, ako aj Aygun tvrdia, že to bol ich nápad dať mäso do pita chleba.

Bez ohľadu na to, kto z nich sa chopil oťaží ako prvý, však obaja muži položili základy tomu, čo je teraz v Nemecku obchodom s objemom štyroch miliárd eur. Na kebaby sa tu denne spotrebuje ohromujúcich 400 ton mäsa a zo skromne začínajúceho pouličného občerstvenia sa stala jedna zo základných súčastí nemeckej stravy.

ATDiD odhaduje, že v Nemecku funguje asi 40 000 obchodov s kebabmi; najviac v Berlíne, kde ich je asi 4 000, čo je viac ako v najľudnatejším tureckom meste Istanbule. Za nemeckým hlavným mestom nasledujú Mníchov, Frankfurt nad Mohanom, Hamburg a Stuttgart.

Tento pouličný pokrm je taký obľúbený, že v roku 2011 skupinka univerzitných študentov našla riešenie pre „kebabový dych“. Ide o nápoj s názvom Papa Turk, obsahujúci okrem iného zázvor, petržlen, mätu a citrón, ktorý údajne neutralizuje cesnakovou pachuť v ústach.

Ale prečo je kebab v Nemecku tak obľúbený? „Pretože chutí tak dobre,“ odpovedá jednoducho Ülber. „V ruke držíte samé dobré veci. Kvalitné proteíny a šalát.“ Nejde však len o chuť, veľké porcie alebo finančnú dostupnosť kebabov, ktoré stoja od 4,50 do 14 eur. Súčasťou ich obľuby je aj to, ako ľahko sa dajú prispôsobiť. Pôvodný Nurmanov výtvor obsahoval len hovädzie. Postupom času a s väčšou dostupnosťou ďalších druhov mäsa döner zahrnul kuracie, baranie i morčacie mäso, rovnako ako rôzne druhy chleba a dresingov či príloh.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Tibor Gašpar,

Obvinili starostu Kalinkova, pýtal úplatok 20-tisíc eur

23.03.2017 13:14

Starostu obce Kalinkovo (okr. Senec) Štefana B. obvinila polícia za to, že si pýtal úplatok. Informoval o tom policajný prezident Tibor Gašpar.

parlament, Lucia Žitňanská

Parlamentný výbor je za skrátené konanie o novele ústavy

23.03.2017 13:09

Ustavnoprávny výbor odporúča NR SR o vládnych návrhoch novely Ústavy SR a novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Lucia Kurilovská

Bašternáka neobvinili z daňového podvodu pre medzeru v Trestnom zákone

23.03.2017 13:01

Podnikateľa Bašternáka mohli obviniť len z trestného činu neodvedenia dane a poistného, pretože v roku 2012 ešte nebol zakotvený trestný čin daňového podvodu.

František Imrecze

Daniari výrazne zvýšili efektivitu výberu DPH

23.03.2017 13:01

Efektivita výberu dane z pridanej hodnoty na Slovensku stúpla vlani na 15,2 %. V roku 2012 bola nižšia ako 12 percent.