Digitálne zvečnili Sixtínsku kaplnku

Keď bola Sixtínska kaplnka naposledy fotografovaná pre budúce generácie, bola digitálna fotografia ešte v plienkach a slová ako pixel boli známe len hŕstke počítačových nadšencov a vedcov z NASA.

sixtínska kaplnka
Na strope Sixtínskej kaplnky je zachytené Stvorenie sveta a Prvotný hriech. Okolo sú výjavy zo Starého a Nového zákona. Kaplnku, kde kardináli tradične volia nového pápeža, ročne navštívi okolo šesť miliónov ľudí.
Autor:

Po niekoľkých desaťročiach umožnil technologický pokrok obstaranie 270 000 digitálnych snímok, ktoré ukazujú fresky Michelangela a ďalších majstrov v neuveriteľných detailoch. Projekt, ktorý trval päť rokov, pomôže budúcim generáciám pri reštauračných prácach, napísala agentúra Reuters.

„V budúcnosti tak budeme poznať každý centimeter kaplnky v dnešnom stave, v roku 2017,“ povedal Antonio Paolucci, bývalý šéf Vatikánskych múzeí a svetovo uznávaný odborník na Sixtínsku kaplnku. Naposledy boli všetky fresky fotografované medzi rokmi 1980 až 1994, keď reštaurátori nástenné maľby tiež prvýkrát po stáročiach vyčistili. Nové zábery vznikali 65 nocí. Fotografi použili desať metrov vysoké lešenia a špeciálne teleskopické objektívy. Výsledok ich práce je uložený na vatikánskych serveroch, má veľkosť 30 terabytov digitálnych dát.

Fotografie sú súčasťou luxusnej trojzväzkovej kolekcie kníh s celkovým počtom 870 strán, ktorá bola vytlačená v limitovanom počte 1 999 kópií. Kolekcia stojí 12 000 eur a je spoločným projektom Vatikánskych múzeí a talianskeho umeleckého nakladateľstvo Scripta Maneant. Obsahuje snímky celej kaplnky, vrátane mozaikovej podlahy. Viac ako 220 fotografií je vytlačených v pomere jedna ku jednej, napríklad výjavy zo slávneho Michelangelovho Posledného súdu. Kolekcia je určená zberateľom. Predávať sa bude v renomovaných kníhkupectvách, presný dátum začatia predaja však ešte nie je známy.

Každý zväzok váži približne deväť kíl, meria 43 krát 61 centimetrov a niektoré stránky je možné rozložiť až na 1,2 metra. „Použili sme špeciálny postprodukčný softvér, aby sme získali hĺbku, intenzitu, teplotu a variácie farieb umožňujúce 99,9 % presnosť,“ povedal Giorgio Armaroli, šéf nakladateľstva Scripta Maneant. Budúci reštaurátori sa podľa neho budú môcť spoľahnúť na to, že fotografie zobrazujú úplne verne.

Kaplnka sa začala stavať v roku 1477 na príkaz pápeža Sixta IV. Roku 1506 vyzval pápež Július II. Michelangela Buonarrotiho, aby klenbu stropu stavby vyzdobil. Tento renesančný umelec tam potom strávil prácou obdobie medzi rokmi 1508 až 1512. Na strope je zachytené Stvorenie sveta a Prvotný hriech. Okolo sú výjavy zo Starého a Nového zákona. Fresky majú nevyčísliteľnú hodnotu. Kaplnku, kde kardináli tradične volia nového pápeža, ročne navštívi okolo šesť miliónov ľudí.

Čítajte viac

brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.