Byť Američanom je zdraviu škodlivé, píše The Washinghton Post

Byť Američanom ohrozuje zdravie. Kým juhokórejské dievčatko So Jon, ktorá sa narodí v roku 2030, bude mať nádej, že sa dožije 90 rokov, Maddison, ktorá sa narodí v tej istej dobe v Kansas City, zomrie o sedem rokov skôr.

Dôvod? Bude Američanka, píše v komentári k chystanej zmene zdravotníckeho systému v USA Richard Cohen z denníka The Washington Post.

Muži a ženy v USA nežijú tak dlho ako ľudia v dvoch desiatkach krajín, vrátane tých, ktoré Spojené štáty pomohli poraziť v 2. svetovej vojne, napríklad Nemecko, Taliansko alebo Japonsko. V USA je viac obéznych ľudí, viac drogovo závislých a tiež viac automobilových nehôd. Američania majú navyše väčšiu tendenciu riešiť spory nie slovami, ale zbraňami. Ďalším dôvodom je ale tiež americký zdravotnícky systém.

Britský odborný časopis Lancet vo februári zverejnil projekciu priemernej dĺžky života v rozvinutých krajinách na budúci desiatky rokov. V Južnej Kórey rovnako ako v ďalších bohatých krajinách platí, že ak ochoriete idete k lekárovi. Netreba sa obávať nákladov, kvôli chorobe tam nezbankrotuje. Mohlo by sa to nazývať juhokórejskou výnimkou až na to, že keď ide o zdravotnú starostlivosť, sú výnimkou Spojené štáty.

Za ľahostajného prizerania prezidenta Donalda Trumpa vedú teraz americkí republikáni diskusiu o tom, čo nazývajú zdravotnou starostlivosťou, hoci nejde o zdravie, ani o starostlivosť, píše komentátor. Snahou je zmeniť reformu, ktorú presadil Trumpov predchodca Barack Obama.

Prezident Trump podľa Cohena nevie, čo robí, pretože sa o to, čo robí, nestará. Jediné, čo chce, je zvíťaziť, je presvedčený komentátor. V roku 2015 Trump tvrdil, že nechá na pokoji programy Medicaid a Medicare, teda programy určené chudobným seniorom. Teraz už o tom nehovorí.

Spojené štáty majú v rámci bohatých krajín vysokú úmrtnosť novorodencov – na 1 000 detí pripadá 5,8 úmrtí, zatiaľ čo v Kanade je to 4,6, vo Francúzsku potom 3,3, v Británii 4,3 a v Južnej Kórey tri.

Republikáni na chudobných nemysleli nikdy, tento rok sa ale ich nezáujem mení v krutosť, tvrdí Cohen. Nech z chystanej zmeny vzíde čokoľvek, chudobní z toho nebudú mať žiadnu výhodu. Pikantné je to hlavne preto, že mnohí Trumpa volili, lebo verili jeho bláznivým sľubom a páčilo sa im jeho snaha.

Republikánsky poslanec Jason Chaffetz z Utahu poznamenal, že chudobní zvolili zle, keď dávajú prednosť mobilnému telefónu pred zdravotným poistením. Jeho úvaha sa rovná výroku Márie Antoinetty, ktorá na poznámku, že chudobní nemajú chlieb, odvetil, nech teda jedia koláče. Chaffetz mal pravdu v tom, že stávka na Trumpa bola naozaj zlá, pretože chudobní tým o mnoho prídu. Trumpa podľa neho nezaujímajú.

Súvisiace články:

brexit, protest

Brexit vyháňa Európanov z Británie, ľudia bojujú s byrokraciou

23.03.2017 07:00

Sama Schwarzkopfa, nemeckého neurológa pôsobiaceho na University College London, nepríjemne vyľakal list od britskej vlády.

vynášanie Moreny, Horné Plachtince

Ide jar, kedyže tu bude...

19.03.2017 07:00

Denník Pravda prináša seriál, folklórny kalendár U nás taká obyčaj. Každý mesiac v ňom priblížime tradičné ľudové zvyky, ktoré sa viažu k danému obdobiu.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu

Študenti prekonávajú sami seba, dostali cenu vojvodu z Edinburghu

18.03.2017 15:00

Športujú, venujú sa dobrovoľníctvu, rozvíjajú svoj talent, učia sa rozmýšľať o svete v širšom kontexte a prekonávajú sami seba. Aj o tom je rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

škola, dieťa

Školu zvládajú aj v nemocnici

29.03.2017 15:00

Práve sa skončila hodina matematiky, keď priviezli nové školské lavice a stoličky. Nie do bežnej školy, ale do nemocničnej.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

primacialny palac, mestske zastupitelstvo,

Obvinený bratislavský starosta Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube

29.03.2017 14:31

Obvinený starosta bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves Milan J. pozastavil členstvo v poslaneckom klube bratislavského mestského zastupiteľstva.

dane, odvody, účtovník, peniaze

Brusel zablokoval fúziu London Stock Exchange a Deutsche Börse

29.03.2017 14:31

Európska komisia v stredu zablokovala plánované zlúčenie spoločností London Stock Exchange (LSE) a Deutsche Börse.