redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lb
E-mail:
Osobná stránka: http://lenkabuchlakova.blog.pravda.sk/
Lenka Buchláková vyštudovala Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, odbor Masmediálna a marketingová komunikácia. Od roku 2006 pracovala vo viacerých lokálnych televíziách na Slovensku, kde sa venovala doprave a komunálnej politike. Neskôr pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku Hospodárske noviny. Od roku 2011 pracuje ako ekonomická redaktorka v denníku Pravda. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým makroekonomike, daňovej politike a ekonomike štátov EÚ. V roku 2016 získala certifikát z medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations v Ženeve. Aktuálne diaľkovo študuje medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na University of Cambridge vo Veľkej Británii, kde sa prioritne venuje politickej a ekonomickej globalizácii a jej vplyvu na krajiny strednej a východnej Európy.
Na dani z pridanej hodnoty dochádza ročne v Európskej únii k strate cez 150 miliárd eur.
Popri sociálnom balíčku chce vláda skresať v budúcom roku deficit verejných financií po prvýkrát pod jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP).
Testy ukazujú, že menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.
Ak by sa Katalánsko odtrhlo od zvyšku Španielska, malo by to z ekonomického pohľadu horší dosah ako napríklad odtrhnutie Veľkej Británie od Európskej únie.
Napriek tomu, že globalizácia za posledné roky priniesla zlepšenie životnej úrovne ľudí naprieč všetkými príjmovými vrstvami, najviac si polepšili tí najbohatší.
Kto bude v Európe hrať prvé husle a kto dostane šancu priblížiť sa k najlepším? Po voľbách v Nemecku sa rozohráva tvrdší zápas o budúcu podobu únie, ako sa čakalo.
Od prvého januára budúceho roka vstúpi do platnosti novela zákona o dani z príjmu, ktorá mení doterajšie zdaňovanie celosvetových príjmov fyzických osôb.
Západné krajiny chcú obmedzovať rastúci vplyv Číny v európskych firmách, Slovensko si k nej hľadá nové cestičky.
V súčasnosti nie je žiadna krajina Európskej únie v pozícii predbehnúť Nemecko vo výkone ekonomiky či sile politiky. Nemci však starnú a podľa ekonómov potrebuje krajina reformy.
V súčasných podmienkach nedokáže Európska únia napredovať. Očakáva sa, že po voľbách v Nemecku, ktoré budú v nedeľu, sa začne formovať veľká reforma EÚ.
Mnohé veľké nadnárodné spoločnosti, najmä veľké internetové spoločnosti, roky obchádzajú platenie daní. Majú miliardové zisky, ale ukrývajú ich v tzv. daňových rajoch.
Za posledných osem rokov dostali zadlžení Gréci externú finančnú pomoc dokopy až vo výške 260 miliárd eur.
Firmy na Slovensku sú v čoraz lepšej finančnej kondícii. Počet tých, ktoré nedokážu splácať svoje záväzky, klesol na úrovne z roku 2008.
Podnikatelia môžu už niekoľko dní využívať služby bezplatnej virtuálnej registračnej pokladnice bez obmedzení.
Z najnovších vládnych dokumentov vyplýva, že vláda Theresy Mayovej po roku 2019 chce úplne nový imigračný systém.
Top desať podnikov na Slovensku zamestnáva takmer 50-tisíc ľudí a udáva tón celej ekonomike.
Najnovšie údaje Štatistického úradu SR ukazujú, že spotrebitelia míňajú viac vďaka tomu, že čoraz viac z nich si našlo prácu a platy v krajine stúpajú.
Britská vláda, ktorá sa v posledných mesiacoch pripravuje na odchod krajiny z Európskej únie, vydala prvý z konkrétnych plánov, ktorý odmieta v budúcnosti colnú vojnu.
Podnikatelia by sa mali od januára budúceho roka dočkať rýchlejšieho vrátenia časti nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty.
Popri požiari v koalícii sa rozdúchava ešte jeden spor. Týka sa rozpočtu. Pôjdu peniaze na nové diaľnice? Znížia sa dane zo mzdy?
Jedným z pozitívnych príkladov doterajšieho čerpania eurofondov je podpora martinského centra pre biomedicínu. Funguje od roku 2015.
Eurofondy stopku nedostanú ani po roku 2020, keď by už únia mala mať o jedného člena menej. Viac povedala Ľudmila Majláthová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Plánovaný odchod Veľkej Británie z Európskej únie, ktorý by mal vyvrcholiť na jar 2019, už teraz výrazne okresáva životnú úroveň bežných Britov.
Slováci sa pri nákupoch čoraz viac osmeľujú. Spotreba domácností by mala tento rok dosiahnuť najrýchlejšie tempo rastu od krízy v roku 2009.
Súčasné rekordné teploty sa v ďalších rokoch budú ešte stupňovať. Priemerná globálna teplota má do roku 2100 vzrásť o 2 až takmer 5 stupňov Celzia.