Občianske združenie DEMDIS usiluje o nachádzanie konsenzu v polarizovanej spoločnosti. Pre tieto účely organizuje online diskusie prostredníctvom softvéru Pol.is. Princípy diskusie sú jednoduché - hlasujte za návrhy, a ak chýba váš pohľad, pridajte vlastný návrh na riešenie. Denník Pravda je partnerom projektu a podporuje novú formu debaty s cieľom hľadať konsenzus.
Téma vojny na Ukrajine v spoločnosti rok po začiatku konfliktu stále silno rezonuje. Na čom sa teda na základe výsledkov diskusie zhodneme a kde vidíme priestor na pokračovanie?
Spoločne uznávame hodnoty, ktoré má zmysel brániť aj za cenu predlžovania konfliktu a agresorom nemienime ustupovať. Prečo teda (ne)podporujeme Ukrajinu v jej obrane?
Aké hodnoty má zmysel brániť aj za cenu konfliktu? Je to sloboda, rodina, národ, mier či iné? Alebo neexistujú žiadne a mali by sme ustupovať tým, ktorí silou presadzujú vlastné záujmy?
Ďalšie neúspešné referendum ukázalo, že v slovenskej spoločnosti vyvstáva otázka efektivity a využiteľnosti tohto inštitútu. Mali by sme upraviť podmienky, za akých sa realizuje? A ak áno, tak ako?
Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Má v súčasných podmienkach zmysel? Je dobrý nápad kedykoľvek skracovať volebné obdobie referendom? A neexistujú efektívnejšie alternatívy?
Máte skúsenosti s tým, že pri otvorení citlivejšej témy sa pokojná rodinná atmosféra zmenila na trápnu hádku? A aké faktory vplývajú na to, že sa z obývačky stane mínové pole?
V spoločnosti to vrie - „kultúrne vojny” medzi konzervatívcami a liberálmi sú v plnom prúde. Aké sú teda príčiny a riešenia narastajúcej nenávisti, na ktorých sa zhodli rozhádané tábory?
Nie sme spokojní s tým, ako funguje naša demokracia, a spoločne vnímame potrebu jej reštartu. Akú demokraciu chcete vy?
Prečo po troch dekádach od nežnej revolúcie prestávame dôverovať demokracii? A čo s tým?
Štvanie zo strany politikov, sociálne siete či zhoršujúca sa ekonomická situácia. Aj to zhodne považujeme za príčiny nenávisti. Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločnú reč!
Teroristický útok v Teplárni - ojedinelý prípad či prejav systematického problému? Aké sú podľa vás príčiny narastajúcej nenávisti na Slovensku? A ako by sme to mali riešiť?
Dokáže jednotlivec efektívne prispieť k riešeniu krízy, ktorej čelíme? Alebo ide o nezvratnú nevyhnutnosť? Mali by sme zmeniť vlastné správanie či skôr vyvíjať spoločenský tlak na kompetentných?
Klimatická kríza - hoax či trpká realita? Robíme dosť na zvrátenie bezprostrednej hrozby? A záleží nám na zdravom životnom prostredí viac ako na vlastnom pohodlí? Zapojte sa do diskusie!
Čo ohrozuje tradičnú rodinu: LGBTI komunita či kultúrne vojny? Aktuálna diskusia ukazuje, že hrozby ležia aj inde. Ako im teda predísť? Zapojte sa do diskusie a nájdime spoločnú reč.
Čo je tradičná rodina? A z čoho pramení jej ohrozenie? Zapojte sa do diskusie a prispejte k spoločnému úsiliu nachádzania konsenzu a porozumenia v pestrofarebnom svete.
Mali by sme byť tolerantní farbám, ktoré sa nám nepáčia? A čo ak nemáme na výber sa na ne nepozerať? Zapojte sa do diskusie a nájdime spoločne konsenzus.
Kto je fašista? Je každý zákaz zo strany štátu jeho prejavom? A je vhodné dnes používať tieto nálepky? Zapojte sa do diskusie a prispejte úsiliu nájsť konsenzus.
Vieme, čo je fašizmus? Je vhodné oháňať sa týmto pojmom aj v dnešných časoch? A ak áno, ako rozpoznať fašistu? Zapojte sa do diskusie a rozhodnite sami o podobe výsledkov!
Ak demokracia je diskusia a fašizmus sa usiluje o jej podkopanie, otázkou je: Ako by sme mali diskutovať s fašistami? A ako nastaviť férové pravidlá off-line debát?
Je prípustné, aby sme umožňovali fašistom podieľať sa podobe zákonov či zúčastňovať sa televíznych debát? Zapojte sa do diskusie a prispejte spoločnému úsiliu nájsť konsenzus.
Šírenie hoaxov je výsledkom „povrchného čítania, bez kritického nadhľadu a bez hlbšieho poznania témy". Máme však čas overovať každú správu?
„Šírenie hoaxov a nenávisti nie je formou diskusie." Čo je však hoax? A ako ho rozpoznať? Rozhodnite sami.