redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárska skratka: hd
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Opera, ktorú uvedú len raz. Treba byť v správnej chvíli na správnom mieste, v piatok 21. októbra o siedmej večer v Opere SND.
Výnimočná žena Alžbeta Gwerková sa do dejín zapísala najmä publikáciou Žena novej doby, ktorá mala ženám priblížiť demokraciu a uvoľniť ich myslenie. Okrem intelektuálnych prínosov bola aj veľmi čarovnou bytosťou. No ocitla sa v kotli nenávisti.
Recenzia na nový film Čierne na bielom koni s Milanom Ondríkom, Rebekou Polákovou a ďalšími skvelými hercami. Boli ste už v Rimavskej? Sobote? Uvidíte mafiánov v teréne!
V Galérii Národnej banky Slovenska sa práve koná výstava Peniaze nikdy nespia, ktorej autormi sú Matúš Maťátko a Filip Sabol.
Betty MacDonaldová je dodnes symbolom dobrej nálady. Jej knihy sa stále čítajú a mnohí autori o nej aj píšu.
Aj keď máme dnes iné problémy a technológie, komplexnosť vnímania sveta Egypťanmi je pre nás naďalej fascinujúca, hovorí kurátorka výstavy Od Nílu k Dunaju. Pamiatky ríše faraónov v Bratislave.
Dostali sme alebo sme si vypýtali spisy ŠtB našich protagonistov alebo aj antagonistov. Od začiatku sme vedeli, že ich chceme priamo na kameru konfrontovať v situácii, keď im daný spis dáme do ruky, hovoria autori krátkeho dokumentu.
Hovorí sa, že kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť. Ak sa niekto ozve inak, ocitne sa mimo svorky a život má nepohodlnejší. Tak to bolo aj s Lajosom Kassákom.
V novom filme Iva Trajkovova Piargy stvárnila Lucia Siposová temperamentnú Magdušu - ženu s veselou náturou, ktorá sa v dobe, kedy o všetkom rozhodovali muži, dokázala postaviť na vlastné nohy.
Mladá slovenská herečka hovorí, ako sa jej hralo v novom filme Piargy, ktorý prichádza do našich kín.
V Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke štartuje púť muzikálu Pacho - Zbojník z Hybe po Slovensku. V takomto projekte nemohol chýbať Csongor Kassai. S hercom sme sa rozprávali nielen o divadle.
Na Landererovej ulici 12 v Bratislave budú pršať prsty. Dielo Doroty Sadovskej Dážď je súčasťou tohtoročnej Bielej noci.
Gabriela Mikulková hrá v novom filme Beaty Parkanovej Slovo Věru, manželku notára, ktorý má psychické problémy z nátlaku slov. Jej postava diváka upúta, ale vzbudí aj otázky. Niektoré sme jej položili.
Spisovateľ Anton Baláž približuje v knihe Dar a bremeno dvojitej identity, rozhovory s Tiborom Žilkom, život známeho literárneho vedca. Obsahuje veľa zábavných epizód, ale aj veľa poznatkov z atraktívnej brandže. Skoro všetko sa odohráva na slovenskom juhu, kde sa prelína slovenská a maďarská kultúra.
Mulasovej snímka vznikla iba mesiac pred Warholovou smrťou (zomrel 22. februára 1987), čím nadobudla mimoriadnu pôsobivosť.
Ľudia nielenže na Bednárika spomínajú, ale vracajú sa k jeho projektom - pokračuje Muzikálový festival Jozefa Bednárika v Brusne, SND uvedie na počesť jubilea operu Turandot.
Skúmala som jeho tvár, reč tela a kládla som si otázka, kde sa vzalo takéto čudo. Pôsobil celkom inak ako predchádzajúci politici.
Do severného Talianska sa vraciame ako domov. Historická Aquileia. Antické pamiatky a slávna patriarchálna bazilika boli zapísané do svetového dedičstva UNESCO.
Hana Zagorová sa veľmi dlho trápila chorobou, iste to bol náročný život aj pre jej rodinu. Štefan Margita Hankin život však uľahčil a skrášlil.
Jeho materinským jazykom je maďarčina, ale ovláda perfektne slovenčinu aj češtinu, lebo práca ho priviedla až do Prahy.
V auguste 68 sa oženil a tri dni po svadbe prišla invázia. V uliciach Bratislavy možno vidieť kontrastné fotografie: na jedných tanky, na druhých svadbu. Aký bol osud známeho fotoreportéra?
Herečka Hana Gregorová ako keby nabrala v sedemdesiatke nový dych. Zdá sa, že sa jej všetko darí, v rodine aj v práci. Je obklopená priateľmi, nebráni sa láske, má dosť pozornosti aj príležitostí.
Každá nová kniha Stanislava Rakúsa je literárnou udalosťou. Tá najnovšia, Ľútostivosť, sa dostala aj do desiatky adeptov na Cenu Anasoft litera.
Spisovateľ Vladimír Mináč by sa 10. augusta dožil stovky. Zrejme by sa nad tým pousmial úsmevom, ktorý vyjadroval skôr ťarchu existencie než pohodu.
Nazdávam sa, že vnuci a pravnuci rodákov, keď sa vracajú pozrieť si východniarsku exotiku, hutoria. Spisovnú slovenčinu ich nemal kto naučiť a možno si myslia, že okrem angličtiny ovládajú ďalšiu svetovú reč, nazdáva sa autorka slovíka.