reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Krakľa belasá vyhynula vo viacerých štátoch Európy. Slovensko je jedinou z týchto krajín, kde sa vrátila. Čo to znamená?
Zle sú na tom ostatné druhy včiel a hmyzu. Miznú z planéty rýchlym tempom, a pritom práve tieto ďalšie druhy sú pre opeľovanie a produkciu potravín dôležité.
Málokto si uvedomuje, že drvivú väčšinu jedla dnes ľudstvo vyrába tak, že do pôdy sype jed.
Karpaty ničíme rýchlejšie ako Amazóniu. Musíme to zastaviť. Karpaty pritom potrebujeme rovnako naliehavo ako Amazóniu.
Slovensko podľa Cehelníka v pripravenosti na krízy absolútne zlyháva, nedávno to skonštatoval aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy.
Jaskyne Demänovskej doliny označili za najkrajšie v Európe už pred storočím. Päť generácií jaskyniarov sa ich snaží pochopiť, no ani 100 rokov na to nestačilo.
„Nikdy nesmieme zabúdať, že mladé generácie majú právo dostať od nás krásny a obývateľný svet,“ povedal pápež František pred dvomi rokmi.
Ak budú SHMÚ opúšťať ďalší odborníci, ohrozí to podľa klimatológa Jozefa Pecha viaceré oblasti. Od lietania cez záchranné zložky až po poľnohospodárstvo.
Keby ľudia neverili mýtom a rozprávkam o vlku, jeho návrat do krajiny by nemusel byť nepríjemným prekvapením. Práve naopak.
Každý si nakoniec postaví čo chce, kde chce, akoby zákony neexistovali. Bez ohľadu na to, že zničí pitnú vodu, pôdu, cenný biotop, že totálne pokazí to, čo robí Slovensko výnimočným.
„Sme panelákové deti,“ úprimne sa na začiatku vyzná Štefan Benko.
Vybrali sme sa ju hľadať do kolísky demokracie, do Grécka. Vyše 60 domácností v meste Ioannina dalo hlavy a peniaze dokopy. Elektrinu majú dnes naozaj zadarmo.
Astrobiologička a marsonautka Michaela Musilová pokračuje v jednej z najťažších pozemských misií.
Chemikárka Martina Gánovská napriek všetkému ponúka optimizmus.
Čo motivuje mladých, aby navždy opustili Slovensko? A čo mnohých, naopak, presvedčí, aby sa aj po dlhých rokoch života tam vonku vrátili?
Vo vajíčkach a v potoku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou našli holandskí výskumníci nebezpečné toxické látky. Ohrozujú zdravie obyvateľstva.
Málokto vie, že Slovensko má národnú rieku. Je ňou Nitra. Storočný monument z bieleho kanadského mramoru a čiernej žuly pri prameni presviedča o bázni k vode.
Slovenskí filmári zvečnili jeden mohutný výdych Karpát. Bude posledný?
Aj na túto otázku sme hľadali odpoveď so slovenskou vedkyňou Máriou Dušinskou, ktorá pôsobí v Nórsku a založila tam jedno unikátne laboratórium.
Ľudí odjakživa zvábili čudesné svetlá, ktoré veda stále nevie celkom spoľahlivo vysvetliť, ale aj mäsožravky, ktoré mali človeku dať 100 rokov života.
„U žien nad 45 rokov sa dokonca necíti krásna ani jedna,“ hovorí psychologička Michaela Šimáčková.
Ničíme tmu. Mažeme milióny hviezd, aj životov. Svet sa oberá o lieky na rakovinu. A Slovensko stráca unikát na východe v Poloninách.
Váhanie pri prudko sa rozvíjajúcich kvantových technológiách môže predstavovať riziko.
Správca Vrbenských rybníkov urobil pozoruhodnú investíciu, vďaka ktorej pomohol prírode aj človeku a popritom zachoval cenné a veľmi staré príbehy.
Alexandra Mišči Hudecová je genetička, jej výskum významne prispel k poznaniu vplyvov nanomateriálov na ľudské zdravie.