PETER JAVŮREK: Boj o Slovenské národné povstanie nie je len bojom o našu minulosť, ale najmä o našu budúcnosť. Fašisti nič nezabudli. Ani my nesmieme zabudnúť.
IVAN LALUHA: Naša minulosť a jej posolstvo sú pre určité skupiny populácie veľká neznáma, pre populáciu do 35 rokov je to napríklad rok 1968.
IVANA TARANENKOVÁ: Príbeh hrdinu románu Forda Madoxa Forda Koniec prehliadky z čias pred sto rokmi nám majú čo povedať aj dnes.
MICHAELA JUROVSKÁ: Ján Johanides bol výrazný a osobitý ako spisovateľ a takisto ako človek.
BRANKO GRADIŠNIK: Nebojte sa, toto nebude žiadna moja ďalšia strategicko-politická analýza.
VLADIMÍR PETRÍK: Keď pred sto rokmi vypukol svetový vojnový konflikt, drastickým spôsobom zasiahol do osudov jednotlivcov a národov vrátane nášho.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pred štyridsiatimi rokmi padla v Grécku vojenská diktatúra, reminiscencie trvajú.
JURAJ MOJŽIŠ: Dvojjazyčne – po slovensky a po anglicky – vypravená kniha "Košická moderna. Umenie Košíc v dvadsiatych rokoch 20. storočia" je dielo umne vystavané z textov viac ako dvoch desiatok autoriek a autorov.
EVA MALITI-FRAŇOVÁ: Cyril a Metod darovali Veľkomoravanom sväté knihy. A dali im pero. Povedali: „Píšte.“
DUŠAN KOVÁČ: V lete 1914 vypukla vojna. Keď sa skončila, svet sa stal na nepoznanie iným. Nijaká vojna predtým ani potom ho nedokázala zmeniť tak dôkladne ako táto.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Navždy zmenila chod moderného postkoloniálneho a povojnového veku. Na piedestál opäť vyniesla prostú pravdu dlhých generácií básnikov, že najkrajšie umenie nie je únikom z reality, ale najbolestnejšou pravdou o živote.
EVA MALITI-FRAŇOVÁ: O Svätoplukovi máme jeden veľký intermediálny príbeh - živý v slovenskej poézii, próze a dráme, v opere a výtvarnom umení.
FRANTIŠEK HRUŠKA: Milan Kundera v apríli oslávil svoje 85. narodeniny francúzskym vydaním nového románu Sviatok bezvýznamnosti.
KATEŘINA SVÍČKOVÁ: Pri kolíske väčšiny z radikálnych inovácií, ktoré posilnili dynamiku kapitalizmu, stáli odvážne, skoré a rozsiahle investície štátu.
JURAJ MOJŽIŠ: Na chválu predsedu zemegule Velimira Chlebnikova a jedného vydavateľa.
JOSEPH GRIM FEINBERG: Keď sa ku mne koncom januára dostala zvesť, že zomrel folklorista a pesničkár Pete Seeger, nedokázal som k tomu vtedy nič napísať.
BRANKO GRADIŠNIK: Priateľstvo so psom je ako pitie vody z chladného prameňa alebo prvý kúsok z ananásu: pokiaľ to neurobíš sám, zážitok ti nevyčaruje žiadny malebný opis ani najšikovnejšia metafora.
FRANTIŠEK HRUŠKA: Keď sa v zrelšom veku vrátime ku knihe, ktorú sme v mladosti čítali z úcty k autorovi, lebo patril medzi veľké mená svetovej literatúry, prekvapí nás nielen to, že v nej objavíme hodnoty.
JANA BŽOCHOVÁ-WILD: Svet oslavuje 450. výročie narodenia Williama Shakespeara, hoci totožnosť veľkého dramatika je stále neistá. Autor odchádza, dielo zostáva.
S veľkou zvedavosťou som sa ponáhľala na jednu z diskusií do bratislavského KC Dunaj. Pre mňa osobne dôležitá téma - vymierajúci život v centre Bratislavy – pritiahla početné publikum, takmer rovnako veľké ako prednáška o zdravej výžive vo vedľajšej sále.
PAVEL KOPECKÝ: V uplynulých dňoch si svet pripomenul 20. výročie krvavých rwandských udalostí.
MICHAELA JUROVSKÁ: Francúzsko - literárna a kultúrna veľmoc s vyše tisícročnou nepretržitou tradíciou - nám dala aj v 20. storočí veľkých spisovateľov.
RADOVAN GEIST: „Ideje? Bába tě poleje!“ vykríkne v kultovej snímke Byl jsem mladistvým intelektuálem mladý Pavel na hlavného Intelektuála.
Hymna je ďalekohľad zo slov, ktorým dovidieť do kultúry, do duchovných procesov obrovských rozmerov. Hymna je spojenec, dohovorené znamenie, identikit tváre.
KATARÍNA MIŠÍKOVÁ: Jeho posledný film Miluj, pi a spievaj mal premiéru na festivale v Berlíne len pár týždňov pred jeho smrťou. Francúzsky filmár Alain Resnais odišiel 1. marca vo veku 91 rokov.