ANTON JULÉNY: Svet a EÚ stoja na rozhraní: Pôjdeme ekologickou cestou, alebo cestou drancovania prírodných zdrojov v záujme ziskov nadnárodných spoločností?
TOMÁŠ PROFANT: Platí, že vyššia efektívnosť vo využívaní vody je nasledovaná vyššou spotrebou vody a v pri hospodárskom raste rastie spotreba vody. Čo s tým?
VLADIMÍR BAČIŠIN, PAVEL RAZIN: Pozrime sa na to, ako sa menilo vnímanie verejnej mienky v mysliach mysliteľov.
ĽUBOMÍR JEMALA: Stojíme dnes zoči-voči globálnej spoločnosti, ktorá akoby nemala „chrbtovú kosť“. Platí to aj pre naše malé Slovensko?
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Slovinsko malo v roku vyhlásenia svojej nezávislosti (jún 1991) už vybudované základy trhovej ekonomiky.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Scenár ekonomickej transformácie postsocialistických krajín vznikol v kuchyni MMF, Svetovej banky a Ministerstva financií USA.
PETER WEISS: Slovensko malo prvenstvo vďaka prvému otvorenému televíznemu dialógu v Bratislave. Ďalším prvenstvom bolo, že ÚV KSS sa vzdal vedúcej úlohy strany.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Kritika vedená rozumom a láskou dokáže udržiavať v chode naozajstnú revolúciu.
TOMÁŠ PROFANT: Prezidentka Čaputová v júli kritizovala ochranu ľudských práv v Číne. O pár týždňov neskôr pri neokolonialistickom Francúzsku nemerala rovnakým metrom.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pred 90 rokmi Veľká hospodárska kríza zasiahla Európu, spôsobila biedu a hlad a napokon vyústila do vojny. Dnes sa varovania pred krízou opakujú pričasto.
VLADIMÍR GODÁR: Osobnosť svetoznámeho gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho je pozoruhodne spojená so Slovenskom.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Vo výstavných priestoroch Múzea Ľudovíta Štúra v Modre je neobyčajná výstava k stému výročiu narodenia akademického maliara Štefana Cpina.
PAVEL MATEJOVIČ: Príchod Grety Thunbergovej na scénu môžeme chápať aj ako odpoveď na istý typ spoločenskej objednávky.
GÁBOR CSORDÁS: Svetoznámy spisovateľ, mysliteľ určujúci duchovnú tvár konca storočia, duchovný vodca demokratickej transformácie v Maďarsku.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Americký sociológ Immanuel Wallerstein, ktorý v posledný augustový deň tohto roku zomrel, pred súčasným kolapsom varoval.
VÁCLAV ŽÁK: K 80. výročiu Paktu Ribbentrop–Molotov vlády Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Rumunska vydali vyhlásenie, že táto dohoda rozpútala druhú svetovú vojnu.
PETER WEISS: Slovenské národné povstanie sme oslávili už 26. raz ako štátny sviatok samostatnej nezávislej Slovenskej republiky. Je na mieste iba sebauspokojenie?
MARTIN MAKARA: Za úspechom slovenských reakcionárskych strán možno vystopovať v prvom rade nie utečeneckú krízu, ale nerovnomerný vývoj krajiny.
JURAJ MOJŽIŠ: Táto úvaha patrí umelcovi Markovi Rothkovi. Nezvyčajne premyslený prierez dielom abstraktného expresionistu prinieslo viedenské Kunsthistorisches Museum.
RADOVAN GEIST: Konšpiračné teórie, vykonštruované príbehy o svete ovládanom machináciami skrytých temných síl, sú využívané na páchanie, ospravedlňovanie či zakrývanie nepekných vecí.
MIROSLAV TÍŽIK: Kto iný by sa mal inšpirovať evanjeliom ako jeho hlásatelia a profesionálni vykladači?
MARTIN HORIČKA: Aj staroveké civilizácie si uvedomovali, aký problém pre fungujúce spoločenstvo predstavuje odpad.
IVAN ČIČMANEC: Aj 30 rokov po páde bývalého režimu civilizačne a eticky zaostávame za vyspelejšími a liberálnejšími demokraciami.
TOMÁŠ PROFANT: Obehové hospodárstvo v tvrdých podmienkach panujúceho systému nie je využívané v prospech životného prostredia, ale pre zisk.
VÁCLAV ŽÁK: Postupne doznieva slávnostná nálada sprevádzajúca oslavy 70. výročia založenia NATO.