VERONIKA ŠIKULOVÁ: Spisovateľ Rudolf Sloboda by 16. apríla oslávil osemdesiat rokov. Tento text si nenárokuje byť literárnym exkurzom, skôr spomienkou na Rudolfa Slobodu.
KAROL MORAVČÍK: Premýšľam o tragických i nádejných udalostiach ostatných týždňov na prahu Veľkej noci.
JURAJ MOJŽIŠ: Minulý rok vyšla v pražskom vydavateľstve DharmaGaia knižka Antonína Límana Tři země, tři domovy s podtitulkom Eseje a rozhovory českého japonológa.
ANNA BLAHOVÁ ŠIKULOVÁ: Vyrastá nám generácia jazykových liberálov, podporovaná zo všetkých strán. Tu sa naša spoločnosť rozdeľuje.
RADOVAN GEIST: Načo potrebujeme médiá? Načo všetkých tých novinárskych nafúkancov, ktorí sa tvária, že „vedia lepšie“, no pritom si len pohodlne hovejú v teplučku „bratislavskej kaviarne“?
MICHAL HORSKÝ: Všeobecne prijímaný názor, že demokratická politika je v kríze, nadobúda čoraz hrozivejšie kontúry.
JURAJ MOJŽIŠ: Sugestívny skeptik Michel Houellebecq tvrdí provokatívne, že človek by mal predovšetkým trpieť.
PETER TAKÁČ: Podľa niektorých teoretikov netreba kapitál kriticky skúmať. Stotožňujú ho totiž s prirodzeným svetom a pripisujú mu vlastnosti prírody.
JELENA PAŠTÉKOVÁ: Život spisovateľa Leopolda Laholu mal pôdorys dobre zrežírovaného príbehu s tajomstvom. Nechýbalo v ňom ohrozenie, zrada priateľov ani tri manželky.
IVAN POP: Po troch úmrtiach najvyšších predstaviteľov štátu za sebou sa v polovici 80. rokov minulého storočia Sovietsky zväz ocitol na rázcestí.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Európsky literárny priestor dobylo barokové monumentálne dielo Pétera Esterházyho.
RUDOLF CHMEL: Odchádza generácia, ktorá udržiavala pamäť 20. storočia, jeho kontinuitu aj diskontinuitu.
TOMÁŠ PROFANT: Akokoľvek sa nám môžu, ale aj nemusia, zdať konšpiračné teórie nezmyselné, jedno je zrejmé: vo svete prebiehajú boje o moc na tej najvyššej úrovni.
MIROSLAV TÍŽIK: Na najnovšie dejiny Slovenska, v období jeho samostatnosti, sa nedá pozerať len od roku 1993, respektíve od leta 1992.
PETER WEISS: Na potvrdenie originality národných republík a obnovu federácie z ich vlastného slobodného rozhodnutia podľa štátoprávneho programu VPN nebola politická vôľa.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: V prvých rokoch SR neplatila iba za rozdelenie federácie, no i za rozpad dominantných väzieb na štáty Rady vzájomnej hospodárskej pomoci.
VÁCLAV ŽÁK: Pohŕdanie ústavou, ktorú Václav Klaus a jeho koaliční partneri - najmä ODA - dali do vienka Českej republike, zanechalo stopy.
KAROL MORAVČÍK: Keď povieme: Sú Vianoce, tým myslíme, že Boh povedal svetu svoje posledné, najhlbšie a najkrajšie slovo vo vtelenom Slove.
ĽUBOMÍR NAVRÁTIL: V pojmoch história, historická veda, pamäť jednotlivca, pamäť národa, rodová, kmeňová a národná identita a mýty narážame na množstvo rozporov.
KAROL MORAVČÍK: Kým v západnej Európe sa kresťania angažujú za rovnosť medzi ľuďmi a ochranu prírody, v našich končinách stále kraľuje bezohľadný individualizmus.
PETER ZAJAC: Ak sa hovorí, že demokracia je diskusia, u Vladimíra Petríka platilo, že demokracia je miera a schopnosť kompromisu.
RUDOLF CHMEL: Príbeh Vladimíra Petríka je príbehom literárneho vedca, ktorý prostredníctvom literatúry pátral po hlbšom zmysle tohto sveta.
MICHAL MACHÁČEK: Zo správania aj osobného svedectva aktérov novembrových udalostí roku 1989 vyplýva, že Gustáv Husák nebol príliš zasvätený do diania a bol vo vleku udalostí.
TOMÁŠ PROFANT: 17. november nazývame Dňom boja za slobodu a demokraciu. Otázkou je, o akú demokraciu ide.
ĽUBOMÍR FELDEK: „Chcem žiť! Chcem žiť! Zachráňte ma, doktor! Musím toho ešte toľko povedať!“ Je to 99 rokov, čo vyšli jednému z najväčších básnikov 20. storočia Guillaumovi Apollinairovi z úst tieto slová. A vzápätí vydýchol naposledy.