Peter Krištúfek: Naša literárna hra ľudí oslovila

15.10.2013 09:00
Peter Krištúfek
Spisovateľ Peter Krištúfek. Autor: ,

Spisovateľ a režisér Peter Krištúfek má dobrodružnú povahu a rád hľadá nové cestičky. Preto neváhal, keď mu vydavateľ jeho novej knihy Vladimír Michal navrhol nečakať na granty a vyskúšať radšej crowdfunding.

Po tom, čo za dva mesiace na Atlas zabúdania vyzbieral 3 560 eur, o crowdfundingu hovorí ako o ceste zo zakliateho kruhu. Sám si však uvedomuje, že určite nebude fungovať vždy a vo všetkom. „Najviac sa nám zapáčil český Startovač, ktorý vychádza z podobných stránok v zahraničí. Jednak má tvrdé pravidlo, že musíte získať cieľovú sumu, inak sa peniaze vrátia darcom – čo vás núti byť aktívnym a vynachádzavým a navyše má dobre premyslený systém odmeňovania darcov. V prípade Atlasu zabúdania nás to aj umelecky posunulo a okrem klasického vydania sme vymysleli aj dve limitované edície knihy v koži a v mramorovom papieri, ako aj sériu zberateľských záložiek v podobe vecí, ktoré ľudia zabúdajú v knihách – svätý obrázok, recept, fotku, starú stokorunáčku, rýchlikový lístok,“ vysvetľuje Krištúfek.

Podľa neho tento systém získavania peňazí vyžaduje správnu komunikáciu a predovšetkým, aby mal tvorca projektu čo ponúknuť. Myslí si však, že prispievatelia chcú hlavne podporiť zaujímavý projekt a odmena je pre nich druhoradá. Zistil, že ide najmä o ženy.

Atlas zabúdania Krištúfek označuje za konceptuálnu knihu, ktorá čiastočne vychádza z jeho posledného románu Dom hluchého. Z nazbieraného historického materiálu mu ostalo veľa textov – listy, denníkové zápisky, úradné oznámenia, pozvánky a iné krátke texty, ktoré podľa neho vystihujú dobu v niečom lepšie ako beletria. „Sú to veci, na ktoré sme zabudli, chceli alebo museli zabudnúť a na ktoré si nevieme spomenúť, ale pritom je veľmi dôležité pamätať si ich,“ hovorí Krištúfek.

Peter Krištúfek prispievateľom na Atlas...
Peter Krištúfek prispievateľom na Atlas zabúdania ponúkol za odmenu sériu zberateľských záložiek v podobe vecí, čo si ľudia často zabúdajú v knihách: fotku, svätý obrázok či stokorunáčku. Autor: Archív Petra Krištúfeka

Na Startovači si s vydavateľom stanovili vyzbierať tritisíc eur za dva mesiace, pričom darcom ponúkali päť druhov odmien za príspevky. Spisovateľ akciu spustil koncom júna a tŕpol, či si projekt ľudia počas dovoleniek všimnú. „Najprv šlo všetko sľubne, potom sa to na chvíľu zastavilo – a keď už o projekte vedel dostatok ľudí a blížil sa konečný termín, rozbehlo sa to priam závratne. Princíp bol veľa o projekte rozprávať a ponúkať neustále niečo nové, o čo sme sa snažili. Krízovým scenárom bolo, že ak nám to nevyjde, a prispievatelia dostanú peniaze späť, Atlas zabúdania vyjde v najjednoduchšej verzii, čo by bola škoda. Obavy sa však nenaplnili, vyzbierali sme 3 560 eur a stali sa piatym najúspešnejším projektom na Startovači.“

Krištúfek hovorí, že zo stovky prispievateľov tvorili jeho priatelia minimum. „Viacerí kamaráti boli pripravení zakročiť, ak by sa veci nehýbali, našťastie k tomu nedošlo. Predpokladám, že čitateľov čoraz viac zaujíma história a jej reflektovanie. Atlas zabúdania to robí hravou formou, je to skrátka literárna hra, ktorá vás môže vtiahnuť.“

Pripomína, že je dôležité, aby literatúra mala umeleckú slobodu. A kniha má byť zároveň zaujímavým a pekným predmetom. „Na Startovači mi občas niekto napísal, načo vraj v súčasnosti vzniká papierová kniha, keď všetci čítajú e-knihy. Atlas zabúdania ide presne proti takejto filozofii. Papierové a elektronické knihy musia existovať vedľa seba. Nesmie nám ísť iba o účelnosť a praktickosť, to by náš svet stratil akúkoľvek krásu,“ uzatvára Krištúfek. Jeho Atlas zabúdania sa krstí práve dnes v bratislavskom Artfore o 19. hodine.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#spisovateľ #peter krištúfek #granty #lietratúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku