Nevesty na predaj, alebo z rómskej osady do Británie a naspäť

Klára Balogová mala osemnásť rokov, v peňaženke ani cent a bola vo vysokom stupni tehotenstva, keď išla tisíce kilometrov zo Slovenska do Anglicka, aby sa vydala za muža, s ktorým sa nikdy predtým nestretla.

26.05.2015 15:00
Úrad práce, sociálne služby, rómovia Foto:
Stačí prísť do dediny Kláry Balogovej a pochopíte, prečo sú ženy ochotné pristúpiť na falošný sobáš v cudzine. Rovnako ako väčšina žien zneužitých na tento účel na Slovensku, pochádza z polorozpadnutej rómskej osady. (Ilustračné foto)
debata (13)

Vedela, že mu nejde o ňu, ani o jej dieťa. Chcel jej európsky preukaz totožnosti. Sobáš bol dohodnutý, aby jej 23-ročný pakistanský ženích získal právo žiť a pracovať v Európe, napísala agentúra AP.

Balogovej sľúbili príjemné bývanie v Anglicku a možno aj nejaké peniaze. Po niekoľkých dňoch po príchode ju však previezli z Manchestru do škótskeho Glasgowa, kde ju držali v byte s jej budúcim manželom. A keď tam nebol on, dohliadal na ňu jeho mladší brat. Navyše jej zabavili doklady.

„Nikdy ma nepúšťali von. Povedal mi, že to nejde,“ rozpráva drobná Rómka váhavým, tichým hlasom a pri rozhovore sa nikdy nepozrie do očí. „Raz týždenne sme šli von spoločne. Nikdy ma nepustili samotnú.“

Lukratívny obchod so ženami

Každý rok sú desiatky žien, ako je Balogová, pochádzajúci z chudobnejších kútov východnej Európy, vlákané do podvodných manželstiev na Západe. Muži – často z Ázie či Afriky – platia značné sumy, pretože chcú ľahšie žiť, pracovať a žiadať o sociálne dávky, a tiež voľne cestovať po Európe. Prakticky všetok zisk zhrabnú dohadzovači, ktorými sú často organizované gangy. A ženy skončia uväznené v cudzej krajine s holými rukami.

Táto relatívne nová forma obchodu s ľuďmi prichádza v čase, keď Británia neustále sprísňuje hranice a politici naprieč západnou Európou volajú po tvrdších zákrokoch proti imigrácii. Nezákonné sobáše, spôsob ako imigračné zákony obísť, sú čím ďalej tým častejšie – a zahŕňajú priame dohody medzi nevestou a ženíchom, ako aj predaj neviest.

Väčšine neviest zaplatia cestu do Británie, Írska, Nemecka či Holandska. Niektoré z nich si plne neuvedomujú, do čoho sa dostali, kým nedorazia na miesto. Ženy často držia ako zajatkyne, kým nie sú podpísané sobášne dokumenty; zneužíva ich „ženích“ aj jeho priatelia, nútia ich k prostitúcii či obchodu s drogami, a v niektorých prípadoch sa musia „vydať“ viac ako raz, uvádzajú európske úrady a charitatívne skupiny.

„V závislosti od prípadu môže byť žena predaná za tisícky eur,“ povedala Angelika Molnárová, odborníčka Europolu na boj proti obchodu s ľuďmi. „Rozhodne je to lukratívny obchod.“

Pochopiť pomôže cesta do rómskej osady

V Británii každý rok ministerstvu vnútra ohlásia tisíce prípadov falošného manželstva; ak žena súhlasí so sobášom za peniaze, je považovaná za spolupáchateľa trestného činu. Oficiálni činitelia však pripúšťajú, že obchod s nevestami je ťažké vystopovať.

„Myslím, že tento problém je oveľa väčší, než si uvedomujeme, pretože vidíme len malé percento spáchaných činov,“ povedal Phil Brewer, šéf jednotky Scotland Yardu pre obchodovanie s ľuďmi a únosmi. „Túto problematiku sme ešte úplne nepochopili.“

K pochopeniu, prečo sú ženy ochotné niečo podobné urobiť, stačí zavítať do dediny Kláry Balogovej. Rovnako ako väčšina žien zneužitých na tento účel na Slovensku, pochádza z polorozpadnutej rómskej osady. Leží na hranici Slovenska s Ukrajinou a Maďarskom a žije v nej asi 250 Rómov, najchudobnejšej európskej menšinovej skupiny. Väčšina plechových chatrčí nemá vodovod, cesty sú rozbahnené, domy špinavé a voda v hrdzavej pumpe kontaminovaná.

„Najobľúbenejšia destinácia“ je Škótsko

Sociálny pracovník Nicholas Ogu hovorí, že pozná niekoľko ďalších žien z dediny Balogovej, ktoré sa vydali v Británii. Tento obchod, ako to nazýva, kontroluje rómsky gang, ktorý regrutuje nezamestnaných a nevzdelaných Rómov prísľubom slušného zisku v zahraničí. Ženy končia ako falošné nevesty, alebo ako prostitútky, mužov nútia k práci v polootrockých podmienkach.

Páchatelia sú Slováci alebo Česi žijúci v Británii, zatiaľ čo ich „náborári“ odvádzajú prácu doma, hovorí slovenský veľvyslanec v Británii Miroslav Wlachovský. Mimoriadne obľúbenou destináciou je podľa jeho slov Škótsko, pretože miestne zákony umožňujú sobáš bez súhlasu rodičov už od 16 rokov, zatiaľ čo vo zvyšku Británie až od 18 rokov.

Balogová, ktorá má teraz 22 rokov, sa mala vydať, až keď v Británii porodí. V nemocnici však vzniklo podozrenie ohľadom totožnosti otca dieťaťa. Navyše sestry zistili, že nemá tušenie, ako sa dostať domov, hoci bývala len o niekoľko blokov ďalej. Nakoniec bol ženích deportovaný ešte pred svadbou. Balogová zostala úplne bez prostriedkov v útulku a pred dvoma rokmi sa s pomocou sociálnych pracovníkov vrátila na Slovensko. Jej dieťa, dievčatko Aisa, je v Británii v sociálnej starostlivosti, pretože sa úrady obávajú, že by sa o ňu Klára doma nedokázala postarať. Ona napriek tomu pripúšťa, že by pokojne znovu skúsila šťastie v Británii. „Nechcela som sa vrátiť,“ hovorí. „V Anglicku to pre mňa bolo stokrát lepšie.“

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rómovia #obchod so ženami #rómska osada #otroctvo #dohadzovač