Pokračovanie článku: Úloha znela: odmínovať východné Slovensko

Američania hľadajú a ničia svoje bomby vo Vietname

Odhaduje sa, že takmer 50 rokov od skončenia vojny je pätina územia Vietnamu naďalej zamorená nevybuchnutou muníciou. Američania zhodili na krajinu v rokoch 1965 – 1973 takmer 8 miliónov bômb, z tohto 413-tisíc kazetových, čiže nesúcich maličké bomby. Zavŕtané do zeme sa stali nášľapnými mínami, ktoré už pripravili o život desaťtisíce Vietnamcov, predovšetkým detí. Tie sa napriek opakovaným upozorneniam zvyknú s nimi hrať.

Najviac kontaminovaná touto muníciou je paradoxne provincia Qung Tri, ktorú kedysi rozdelili demilitarizovanou zónou medzi Severným a Južným Vietnamom. Aj vlani tam zaznamenali jedno úmrtie. Bomba vybuchla v rukách roľníka po tom, čo ju objavil na poli a zdvihol.

V provincii pôsobí niekoľko mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú vietnamskej vláde pri odmínovaní kontaminovaného územia. Jedna so skratkou MAG (Mines Advisory Group) má sídlo vo Veľkej Británii a vo Vietname zamestnáva v súčasnosti 735 odmínovačov.

Chuck Searcy (celkom vpravo) so „svojimi“... Foto: The Project Renew Vietnam
Chuck Searcy Chuck Searcy (celkom vpravo) so „svojimi“ vietnamskými odmínovačmi.

Druhá takáto organizácia pod názvom Project Renew vznikla s nórskou finančnou podporou v roku 2001. Je osobitná tým, že ju spoluzakladal a dodnes vedie Američan Chuck Searcy. Pred dvoma mesiacmi o ňom priniesol rozsiahlu reportáž denník The New York Times.

Searcy slúžil vo Vietname ako americký vojak koncom 60. rokov. Po návrate do vlasti sa zaradil medzi odporcov vietnamskej vojny. „Vrátil som sa sklamaný a naštvaný,“ priznal v rozhovore. O tri desaťročia navštívil prvýkrát mierový Vietnam a videl, s akými hroznými dôsledkami vojny krajina stále zápasí. „Nebol to pocit viny, ale zodpovednosti, ktorý ma nútil niečo v jej prospech vykonať,“ pokračoval. „Ďalšie desaťročia svojho života strávil dnes 79-ročný Chuck Searcy nápravou smrtiaceho dedičstva americkej vojny vo Vietname – odstraňovaním nevybuchnutej munície,“ napísal The New York Times. Organizácia Project Renew pomohla doteraz zlikvidovať alebo znefunkčniť 815-tisíc bômb.

Vo veci odmínovania Vietnamu sa od 90. rokov angažuje aj vláda USA. Do roku 2020 investovala do príslušných programov 166 miliónov dolárov. Nejde len o odstraňovanie nevybuchnutej munície, ale aj prípravu vietnamských pyrotechnikov a vzdelávanie mládeže o rizikách spojených s výbušninami. Vietnamské vládne Centrum pre odmínovanie odhaduje, že len vyčistenie jednej provincie Quang Tri potrvá ešte 13 rokov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna #míny #odmínovanie #vojna na Ukrajine