V čase zúriaceho covidu, keď takmer zomrel klasický turizmus, vychádza z komárňanských lodeníc nová výletná loď. Jej otcom je klavirista Ivan Sivák.
Miroslav Zikmund z legendárnej dvojice Zikmund-Hanzelka sa 14. februára dožíva 102 rokov.
Krátko po vzniku ČSR vznikol aj časopis Krásy Slovenska, ktorý združoval turistov a milovníkov prírody. Najstarší slovenský časopis vychádza nepretržite sto rokov.
Sú to političky, ktoré sa presadili v stále najmä mužskom svete. Prerazili bariéru, ktorá ženám neraz bráni zaujať líderské miesta.
Brit Travis Elborough dal knihe Atlas miznúcich miest podtitul Stratené svety minulosti a súčasnosti. Putuje starovekými mestami aj dnešnými Benátkami. Píše aj o Dunaji.
Ako mal vyzerať náš svet v roku 2020, keby sa vyplnili predpovede legendárnych astrológov, veštkýň a futurológov?
Spisovateľ Ladislav Mňačko mal veľa fanúšikov aj kritikov. Jeho kniha Ako chutí moc z roku 1968 pôsobila ako rozbuška. Písal proti moci, ale sám sa ocitol v moci lásky, z ktorej sa nedá vymaniť.
Po záujme, ktorý v lete vzbudil príbeh o liptovských horároch a poľských pytliakoch, pripravil Milan Koreň ďalší. Tentoraz o tragédii v Litvorovom žľabe.
S časovým odstupom dokážeme mnohé udalosti vysvetliť hádam objektívnejšie, bez ideologických klišé, tlakov zvonku a osobného emotívneho nasadenia.
Choroba si nevyberá a koronavírus to len potvrdzuje. Medzi vyše 50 miliónmi ľudí, čo sa ním vo svete nakazili, je aj viacero umelcov zvučných mien. Ako sa s tým vyrovnali?
Prvú samoobsluhu na Slovensku otvorili v októbri 1958. Začala sa tak nová éra nakupovania.
Nakúpite pod jednou strechou. Tak znel slogan Priora, ktorý sa pred vyše polstoročím stal prvým plnesortimentným obchodným domom v bývalom Československu.
Málokto o pávoch vie to, čo Andrea Hanusová, ktorá roky pomáha pávy chovať vo voliére na piešťanskom Kúpeľnom ostrove.
Vydávali nielen básnické zbierky, prispievali aj do novín. Do Pravdy. Bolo ich viacero, odkedy pred sto rokmi vznikol najdlhšie fungujúci denník na Slovensku.
Na výzvu čitateľom a sympatizantom Pravdy pri príležitosti jej stého výročia prišli do redakcie desiatky listov a e-mailov. Tu sú niektoré z nich.
"Svetelné znečistenie je po globálnom otepľovaní druhým celosvetovým negatívnym fenoménom," hovorí Stanislav Kaniansky z Hvezdárne v Banskej Bystrici.
Francúzi majú 365 druhov syra, na každý deň roka jeden. A koľko Slováci? Bryndziarka Oľga Apoleníková vyrába tridsať výrobkov, na každý deň mesiaca jeden.
Nálezy, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo staroegyptská civilizácia vytvorila, možno najnovšie vidieť v pražskom Národnom múzeu. Až do 7. februára je tu výnimočná výstava Slneční králi.
Pri príležitosti 100. výročia vychádzania denníka redakcia pre vás pripravila výber (nielen) titulných strán. Pozrite si, ako Pravda zaznamenala navýraznejšie udalosti.
Niekomu to môže pripadať ako zábery z hororu, netreba sa však báť. V piešťanskej časti rieky Váh sa koncom augusta začali rojiť podenky.
Kreslený príbeh Simpsonovci je predovšetkým svetový kultúrny fenomén. A to už pekne dlho, oslavujú Kristove roky!
Obavy z „korony" donútili mnohých Slovákov vyhnúť sa moru a ostať na Slovensku alebo v Česku, ktoré mladá generácia veľmi nepozná. Treba ho opäť objavovať.
Milan Koreň zbiera už takmer dve desaťročia zabudnuté príbehy, ktoré sa odohrali v tatranských dolinách. Jedným z nich je príbeh o liptovských horároch a poľských pytliakoch.
V roku 1939 sfilmoval režisér Victor Fleming jeden z najúspešnejších hollywoodskych filmov s názvom Odviate vetrom. Čím bola jeho románová predloha výnimočná?
Deti si môžu v encyklopédii škrtať ďalšie zvieratká. Pred troma rokmi to bol nosorožec. U nás možno pribudne aj hlucháň a tiež medveď biely na severnom póle. Umrie od hladu.