Prvú samoobsluhu na Slovensku otvorili v októbri 1958. Začala sa tak nová éra nakupovania.
Nakúpite pod jednou strechou. Tak znel slogan Priora, ktorý sa pred vyše polstoročím stal prvým plnesortimentným obchodným domom v bývalom Československu.
Málokto o pávoch vie to, čo Andrea Hanusová, ktorá roky pomáha pávy chovať vo voliére na piešťanskom Kúpeľnom ostrove.
Vydávali nielen básnické zbierky, prispievali aj do novín. Do Pravdy. Bolo ich viacero, odkedy pred sto rokmi vznikol najdlhšie fungujúci denník na Slovensku.
Na výzvu čitateľom a sympatizantom Pravdy pri príležitosti jej stého výročia prišli do redakcie desiatky listov a e-mailov. Tu sú niektoré z nich.
"Svetelné znečistenie je po globálnom otepľovaní druhým celosvetovým negatívnym fenoménom," hovorí Stanislav Kaniansky z Hvezdárne v Banskej Bystrici.
Francúzi majú 365 druhov syra, na každý deň roka jeden. A koľko Slováci? Bryndziarka Oľga Apoleníková vyrába tridsať výrobkov, na každý deň mesiaca jeden.
Nálezy, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo staroegyptská civilizácia vytvorila, možno najnovšie vidieť v pražskom Národnom múzeu. Až do 7. februára je tu výnimočná výstava Slneční králi.
Pri príležitosti 100. výročia vychádzania denníka redakcia pre vás pripravila výber (nielen) titulných strán. Pozrite si, ako Pravda zaznamenala navýraznejšie udalosti.
Niekomu to môže pripadať ako zábery z hororu, netreba sa však báť. V piešťanskej časti rieky Váh sa koncom augusta začali rojiť podenky.
Kreslený príbeh Simpsonovci je predovšetkým svetový kultúrny fenomén. A to už pekne dlho, oslavujú Kristove roky!
Obavy z „korony" donútili mnohých Slovákov vyhnúť sa moru a ostať na Slovensku alebo v Česku, ktoré mladá generácia veľmi nepozná. Treba ho opäť objavovať.
Milan Koreň zbiera už takmer dve desaťročia zabudnuté príbehy, ktoré sa odohrali v tatranských dolinách. Jedným z nich je príbeh o liptovských horároch a poľských pytliakoch.
V roku 1939 sfilmoval režisér Victor Fleming jeden z najúspešnejších hollywoodskych filmov s názvom Odviate vetrom. Čím bola jeho románová predloha výnimočná?
Deti si môžu v encyklopédii škrtať ďalšie zvieratká. Pred troma rokmi to bol nosorožec. U nás možno pribudne aj hlucháň a tiež medveď biely na severnom póle. Umrie od hladu.
Ide o jednu z najväčších hádaniek novodobej histórie. Čo sa stalo účastníkom Ďatlovovej výpravy v roku 1959? Je až 75 teórií... Skutočne mohla za všetko lavína?
Napriek tomu, že otroctvo a obchod s otrokmi boli zrušené koncom 19. storočia, jedným z jeho hlavných dôsledkov je dodnes pretrvávajúci rasizmus. Ako ovláda svet?
Vyše tisíc rokov odpočíva pod zemou drevená loď, v ktorej Vikingovia pochovali svojho druha. Je však vážne poškodená; nórski archeológovia sa musia poponáhľať.
Redaktorka Pravdy, spisovateľka Helena Dvořáková píše o úskaliach slovenského pravopisu. Aké trampoty môže čakať ten, kto ho neovláda?
Mal to byť projekt, ktorý spojí Nemecko s Dánskom, no zatiaľ sa zdá, že obe krajiny skôr rozdeľuje. Dáni chcú začať so stavbou, Nemci protestujú.
V Južnej Kórei objavili prastaré, dokonale zachované stopy. Sú takmer také veľké ako stopy človeka a patrili - krokodílovi, ktorý zrejme chodil po dvoch nohách!
Najväčší zlatý poklad sveta, poklad Inkov, je práve vystavený na Bratislavskom hrade.
Nie je nám ľahostajná, hoci sa k nej občas správame, akoby bola od macochy. Dali sme slovo študentom zo Spojenej školy na Tilgnerovej v Bratislave.
Nedávno písala v Pravde spisovateľka Eva Maliti Fraňová o čistote slovenčiny. Jej článok mal veľký ohlas. O slovenčine sme sa rozprávali aj s učiteľkou Adrianou Hlavinkovou.
Bocian v Zemplínskom Hradišti stojí na jednej nohe a čistí si perie, kým sa pod ním mrvia tri mláďatá. Keď vás jeho hniezdo omrzí, možno prekliknúť do domácnosti sokola myšiara z Ružomberka.