Prvá sexuálna revolúcia na svete
Dlho sa predpokladalo, že výraz „sexuálna revolúcia“ prvýkrát použili americkí spisovatelia James Thurber a Elwyn White v knihe esejí Je sex nevyhnutný? v roku 1929. V skutočnosti s ním ako prvý prišiel o štyri roky skôr ruský profesor sociálnej hygieny Grigorij Batkis. Jeho spis niesol názov Sexuálna revolúcia v Rusku.
Prvá manželka Grigorija Zinovieva, najbližšieho Leninovho spolupracovníka, Sára Ravičová v roku 1920 ostro vystúpila proti prudkému uvoľneniu mravov v boľševickom Rusku: „Prebieha nepredstaviteľná bakchanália. Slobodnú lásku chápu aj mnohí skvelí revolucionári ako slobodnú zhýralosť.“
V meste Vladimire, vzdialenom len 250 km od Moskvy, mestská rada v marci 1919 oznámila, že všetky slobodné ženy vo veku od 18 do 32 rokov prechádzajú do vlastníctva mesta. „Každá je povinná pod hrozbou trestu nechať sa zaregistrovať v Byre voľnej lásky. Zaregistrovaná má právo voľby muža vo veku od 19 do 50 rokov,“ uvádzalo sa v nariadení.

V januári 1920 sa v Petrohrade konal prvý maškarný ples homosexuálov. Usporiadal ho jeden z tamojších gayklubov. Organizátorov štátna bezpečnosť (Čeka) zatkla, ale po čase ich prepustili. Cárske zákony proti homosexuálom boľševici po revolúcii zrušili.
V roku 1922 uskutočnili sociológovia prieskum medzi 1 600 poslucháčmi moskovských vysokých škôl. Okrem iného zistili, že v porovnaní s predrevolučným obdobím výrazne vzrástol počet študentov, ktorí už majú pohlavné styky, medzi dievčatami až dvojnásobne.
V roku 1924 sa umelým prerušením končilo v Rusku už každé druhé tehotenstvo. Prezervatívy sa v krajine začali sériovo vyrábať až v roku 1936.
V rokoch 1925 – 1926 sa v ZSSR dostáva do popredia utopická teória zakladateľa kozmonautiky Konstantina Ciolkovského. „Pohlavné rozmnožovanie bude treba odstrániť,“ napísal. „Človek v komunizme bude asexuálny.“
V ďalších rokoch dal Stalin zlikvidovať nielen viacerých inšpirátorov a podporovateľov „slobodnej lásky“, ale z archívoch odstrániť aj všetku dokumentáciu, ktorá by to obdobie po Októbrovej revolúcii pripomínala. Zachoval sa len zlomok toho, čo sa vyviezlo do zahraničia.
