Čo všetko sa udialo v štúdiu? Pištoľ pri sluche, útok skínov a masturbácia naživo

Ako rakúska televízia otvorila brány kvalitným médiám na Slovensku.

31.05.2024 12:00
Víkend jancura TV rakúsko Foto:
Pohľad do štúdia slávnej talk šou Club 2 rakúskej televízie ORF
debata

Club 2, tak sa volala talk šou druhého programu rakúskej verejnoprávnej televízie ORF. V rokoch 1976 až 1995 sa objavovala na obrazovkách v pôvodnej podobe, o dvanásť rokov ju obnovili.

Vďaka nej získali kedysi Bratislavčania a ľudia z okolia, ktorí vedeli po nemecky, prvú skúsenosť s kvalitnou diskusnou reláciou.

Club 2 vysielala ORF dvakrát týždenne, spravidla v utorok a vo štvrtok večer okolo 22.30. Zvláštnosťou talk šou bolo, že mala neobmedzený vysielací čas, a tak sa mnohé diskusie pretiahli až do neskorých nočných hodín.

Martin Strižinec Čítajte viac Stranícke škriepky k nedeľnému obedu. Musí to tak byť?

Zaujalo aj štúdio, a to svojou jednoduchosťou – kožené sedačky okolo skleného stola s čiernym pozadím.

Nápad sa zrodil v hlave televízneho tvorcu Kuna Knöbla, ktorý reláciu niekoľko rokov aj moderoval.

Legendárnymi sa stali diskusie o jadrovej elektrárni Zwentendorf, ktorú nikdy neuviedli do prevádzky, alebo o feminizme.

Knöbl pozýval ako hostí nielen politikov, ale i známe osobnosti verejného života. Napríklad v júni 1978 to boli vodcovia študentskej revolty z leta 1968 Rudi Dutschke a Daniel Cohn-Bendit.

V roku 1987 spôsobil rozruch spisovateľ Wolfgang Bauer, keď pred kamerami vytiahol pištoľ (ukázalo sa, že nebola nabitá) a priložil si ju k sluche.

Novinára Rudolfa Nagilera, vtedy už topmanažéra ORF, zase napadli dvaja skíni v priamom prenose.

Slovenská televízia Čítajte aj Čo s verejnoprávnou TV? Už ju chceli zoštátniť, sprivatizovať aj zrušiť

Škandál však vyvolalo 2. augusta 1979 vystúpenie v Clube 2 punkovej speváčky a herečky Niny Hagenovej, ktorá začala predvádzať masturbačné techniky, ktorými žena môže dosiahnuť orgazmus.

Pritom sa malo debatovať na tému „Čo je zle na kultúre mládeže?“ „Odskákal“ si to vtedajší moderátor relácie Dieter Seefranz, ktorý musel odstúpiť, ale chvíľu sa uvažovalo aj o zrušení talk šou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Televízia #diskusie