Pozrite si retrobyt z 50. rokov 20. storočia a zaspomínajte na svoju starú mamu. Ktoré z týchto vecí mala doma?

Na východnej Morave sa v podhorí Bielych Karpát rozprestiera malebné mestečko Bojkovice. Spoločne s ďalšími 13 obcami z moravsko-slovenského pomedzia je súčasťou Mikroregiónu Bojkovsko. Okrem nádherného zámku, kostola, vyhliadky či rozhľadne stojí za spomenutie "Múzeum Bojkovska", ktoré sa venuje tunajším dejinám v oblasti moravských kopaníc. Predovšetkým tu však nájdete unikátny retrobyt z 50. rokov 20. storočia a v niekoľkých miestnostiach si môžete zaspomínať na svoje detstvo u starých či prastarých rodičov.

23.05.2024 08:00
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice Foto:
Obývačka z 50. rokov.
debata

Súčasťou bytu je kuchyňa, kúpeľňa, záchod, obývačka a spálňa. Celý tento samostatný byt je súčasťou múzea, ktoré sa rozprestiera na ploche 400 štvorcových metrov. Samozrejme, že sú tu aj mnohé iné expozície, nostalgiu z detstva však vzbudzuje práve táto. Ešte stále totiž žije dostatok pamätníkov, ktorí si nielenže spomínajú na tentotyp nábytku, ale možno mnohé veci používané vo vtedajších domácnostiach ešte majú doma alebo na chalupe.

Začnime s návštevou kuchyne, do ktorej vojdete na úvod. Na nasledujúcej snímke dolunižšie vidíte:

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Kuchynská zostava nábytku pozostáva z kuchynského príborníka (tzv. kredenc), v kuchyni je kuchynská lavička, kuchynská sedačka s umývadlom a jedálenský stôl so stoličkami. Vyrobené v roku 1958.

Zľava vidieť elektrickú absorpčnú chladničku typ 397 – výrobca Elektrosvit Nové Zámky. Obsah chladničky 60 litrov, úžitkový obsah 55 litrov. Príkon 80/50 W. Na chladenie sa používal čpavok. Rok výroby 1957, váha 75 kg, pôvodná cena 1860 korún. Chladnička je stále funkčná, v prevádzke bola až do roku 2011, keď ju múzeu darovala jej pôvodná majiteľka.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovsko

Naľavo od dverí vidíte zelenkavý elektrický ručný šľahač so sklenenou nádobou značky Pragomix Combi 425.

Napravo od dverí sa nachádza elektrický varič Romo Vařenka – výrobca Romo Funek, príkon 1600 W. Rok výroby 1957, určený pre menšie domácnosti. Jedna platňa slúžila na varenie, druhá na pečenie. Dnesné deti by už asi nevedeli, ako sa používa telefón v ľavej dolnej časti snímky. Vtedy sa číslo vytáčalo, nie vyťukávalo.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Hneď vľavo je už spomínaný elektrický varič Romo Vařenka.

Pod ním je umiestnená elektrická rúra – výrobca Elektro Praga, Hlinsko typ 254. Obsahuje dve špirály, ktoré je možné zapnúť súčasne, alebo aj každú zvlášť. Príkon každej je 600 W. Plech na pečenie sa dá nastaviť do troch polôh.

Vedľa elektrického variča Romo Vařenka je plynový sporák Mora 235. Vo svojej dobe to bol najlacnejší sporák na trhu. Je vybavený troma horákmi, jedným rýchlohorákom, rúrou na pečenie a priestorom na ohrievanie. Vyrábal sa okolo roku 1958.

Pri stene vedľa kočíka je sporák na tuhé palivo značky Mora. Úzky sporák bol určený do domácnosti, ktorá bola vybavená aj „moderným“ plynovým sporákom.

Teraz z kuchyne vojdime do kúpeľne:

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Vidíte kúpeľňové kachle – typ 625. Výrobcom je firma Kovona v Karvinej – závod Boletice. Kúrilo sa v nich drevom alebo uhlím. Slúžili na ohrievanie teplej vody určenej na kúpanie a sprchovanie. Pochádzajú z 50. rokov 20. storočia.

Plechová vaňa bola vyrobená v roku 1938.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Tu je v popredí vidieť elektrickú práčku s odstredivkou: Vyrábala ju firma Jetas v Jarošove pri Uherskom Hradišti. Príkon 0,25 kW. Vyrobená v roku 1938.

Na poličke starý praker na prášenie kobercov (svojho času aj detských zadkov).

V polici aj elektrická žehlička s termostatom 203 – výrobca Elektropraga Hlinsko, napätie 120/220 V, príkon 800 W. Vyrábala sa okolo roku 1958.

Všimnite si deatily na umývadle: kovové nátačky na vlasy, štetka na holenie či zrkadlo.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Áno, áno. Oná miestnosť, kde sa kedysi nevysedávalo tak dlho. Nebolo času. Záchod s drevenou doskou na sedenie, ktorý sa splachoval potiahnutím šnúry alebo retiazky. Nádržka na vodu bola umiestnená hore na stene.

WC misa je značky Ditmar-Urbach – meno Urbach do názvu vložili bratia Alfréd a Otto Urbachovci, ktorí v roku 1882 založili v Tepliciach – Trnavanoch továreň na porcelán a keramiku. V roku 1901 sa tu začalo s výrobou záchodových mís, pisoárov a umývadiel – výrobkov, ktoré firmu preslávili na celom svete. Meno Ditmar pribudlo v roku 1924, keď sa teplická keramička stala súčasťou akciovej spoločnosti, ktorá zahŕňala aj spoločnosť Rudolfa Ditmara a jeho dedičov zo Znojma. V nasledujúcom roku si spoločnosť zaregistrovala ochrannú známku s labuťou. V roku 1932 začala táto spoločnosť ako prvá v Československu vyrábať sanitárnu keramiku z porcelánovej hmoty, ktorá sa vyznačovala nenasiakavosťou, veľkou pevnosťou a trvanlivou glazúrou. Po okupácii bol závod zabavený nacistami, majitelia totiž boli židovského pôvodu. Namiesto labute sa výrobky označovali orlicou s hákovým krížom. Po oslobodení bol podnik znárodený a prevzal názov Spojené keramické závody – Spojker.

Vchádzame do obývačky.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Napravo vidíte televíziu a rozhlas v jednom – TESLA 4002 A. Vyrábalo sa to v rokoch 1954–1957 národným podnikom Tesla Strašnice. Pochádzal z prvého televízneho prijímača na našom trhu typu 4001 A, bol však konštrukčne vylepšený a doplnený o rozhlasový prijímač. Oba typy boli často amatérsky upravované nahradením pôvodnej guľatej obrazovky s priemerom 25 cm s veľkosťou obrazu 20 × 15 cm väčšou, obdĺžnikovou obrazovkou. Tak je tomu aj v prípade tohto prístroja. Tento prístroj pôvodne vlastnil Závodný klub ROH Vlárskych závodov.

Vedľa televízie je rozhlasový prijímač Tesla 521 A Popular – vyrábal sa v rokoch 1956–1957. Šesťokruhový 4 + 2 elektrónkový na napájanie zo striedavej siete. Príkon asi 51 W. Domácnosť pôvodnej majiteľky ho používala ako zosilňovač ku gramofónovej skrini Supraphon SL 17.

Je položený na gramofónovej skrini Supraphon SL 17, čo je luxusná gramofónová skriňa s trojrýchlostným gramofónom H17 a s priestorom pre gramofónové platne. Pretože prístroj nemal zosilňovač, obyčajne bol pripájaný k rozhlasovému prijímaču s gramofónovou prípojkou. Vyrábala sa v rokoch 1955–1957.

Sekretár – pochádza zo 40. rokov 20. storočia. Na ňom sú naľavo a napravo od hodín položené: dekoračná keramika LOĎ – vyrobená firmou Ditmar – Urbach, ktorá vyrobila aj WC misu do tohto muzeálneho bytu. A ešte dekoračná keramika PES. Spomínate si? Nedajboh, aby ste niečo také vzácne zhodili z police!

Vľavo v rohu sú šachtové kachle Club – určené predovšetkým na spaľovanie uhlia a dlhodobé vykurovanie miestnosti. Vďaka kvalitnej šamotovej výmurovke a liatinovému nadstavcu vydržalo palivo na jedno priloženie horieť až osem hodín! Boli vyrobené na prelome 50. a 60. rokov.

V múzeu nájdete (nie je nikde na fotografiách) aj elektrický vysávač prachu Standart – vyrábal sa v továrni Elektropraga Hlinsko (dnes ETA). Vzhľad navrhnutý dizajnérom Stanislavom Lachmanom. Príkon 275 W, skonštruovaný pre napätie 120/220 V. Dodávaný s bohatým príslušenstvom v praktickej taške. Vyrábal sa okolo roku 1958.

Posledná nám ostala intímna návšteva spálne.

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Tunajšia zostava nábytku – obsahuje manželské postele, nočné stolíky i šatové skrine. Pochádza z 20. rokov 20. storočia. Nad posteľami je obraz Panny Márie s Ježiškom – obrazy tohto typu boli bežnou súčasťou spální v 20. storočí. Často ich manželia dostávali ako svadobný dar. Napravo je hojdacie kresielko pre deti. A vpravo skrinkový šliapací stroj značky LADA typ 7

Foto: Bianka Stuppacherová
retrobyt z 50. rokov, múzeum Bojkovska, Bojkovice

Tu vidíte na háčkovanej dečke toaletnú súpravu z brúseného skla – obsahuje nádobku na púder, voňavkové fľaštičky s rozprašovačom i zásobnú fľaštičku na voňavku.

Cítite tú nostalgickú vôňu minulosti a spomienok?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #50. roky 20. storočia #Bojkovsko #retrobyt #múzeum Bojkovska #východná Morava