Pokračovanie článku: Ústava je síce nadčasová, ale aj veľmi krehká vec. Ktorá krajina má najdlhšiu a ktorá najkratšiu ústavu na svete?

Deň ústavy: ako dať sviatku zmysel

Slovensko síce slávi Deň ústavy už 30 rokov, ale zväčša oficiálne. Tento štátny sviatok sa zatiaľ nestal celonárodným ako v niektorých krajinách.

Napríklad v Nórsku volajú Deň ústavy „Národným dňom“ (Nasjonaldagen). Alebo "Sedemnástym májom“, lebo v ten deň pred 210 rokmi Nóri prijali prvý základný zákon svojho štátu (vtedy ešte spojeného úniou so Švédskom).

Dnes je štátnym sviatkom, počas ktorého sa konajú masové sprievody (v hlavnom meste Osle až 100-tisícové ), v ktorých tradične dominujú deti a študenti. Ich neodmysliteľnou súčasťou sú pochodové kapely. Detský sprievod v metropole Nórska končí v kráľovskej záhrade a z balkóna paláca ho pozdravuje kráľovská rodina.

Veľkolepo oslavovaný je Deň ústavy aj v Poľsku. Prvú poľskú ústavu prijali ešte 3. mája 1791 a patrí tak medzi najstaršie ústavy v Európe. Sviatok bol v krušných poľských dejinách viackrát zakazovaný, možno aj preto ho súčasní Poliaci považujú za jeden z najdôležitejších. Okrem oficiálnych podujatí sa v tento voľný deň konajú sprievody, veselice, slávnostné koncerty a podobne.

Detský sprievod na Deň ústavy v nórskom meste... Foto: Wikipedia
Bergen, sprievod Detský sprievod na Deň ústavy v nórskom meste Bergen.

Na Slovensku sa Deň ústavy prvýkrát oslavoval 1. septembra 1994. Ale už počas prvej Dzurindovej vlády (1998 – 2002) sa vážne diskutovalo o jeho prípadnom zrušení. Znížil by sa tým priveľký počet štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja.

V roku 2003 prišlo ministerstvo kultúry vedené Rudolfom Chmelom s trocha inou iniciatívou – zaradiť Deň ústavy len medzi pamätné dni. Ale iba v prípade, že sa nájde politická vôľa ustanoviť 28. október (deň vzniku ČSR) za ďalší štátny sviatok. Vôľa sa však nenašla.

Výskum verejnej mienky v roku 2007 ukázal, že verejnosť by ani nebola proti. Na otázku, ktoré sviatky – dni pracovného pokoja by sa mali zrušiť, ľudia najčastejšie uvádzali Deň ústavy a sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

Pritom problému s nadmerným počtom sviatkov sa údajne dalo – aspoň čiastočne – predísť už pred 32 rokmi, keby sa bol realizoval nápad Vladimíra Mečiara. "Navrhoval som, aby sme Ústavu SR prijali v deň výročia SNP, no nenašiel som potrebnú podporu,“ tvrdil bývalý premiér. Čiže 29. augusta sme mohli sláviť dva sviatky. V USA tak slávia Deň ústavy spoločne s Dňom občianstva.

V roku 2012 sa u nás medzi štátne sviatky začal tlačiť 17. november. Viacerí poslanci by to podporili, ale s podmienkou, že jeden z uzákonených dní pracovného pokoja vypadne z kalendára. Nasledoval ďalší prieskum verejnej mienky. Opýtaní opäť najčastejšie uvádzali 1. a 15 september. A znovu to neprešlo.

"Deň ústavy by sa mal zachovať ako štátny sviatok, treba ho však naplniť zmyslom,“ zareagoval vtedy na otázku Pravdu poslanec Róbert Madej zo Smeru. „Zatiaľ je to pre väčšinu Slovákov obyčajný deň, akurát že majú voľno, s ktorým si niekedy nevedia dať rady…“

Tohto roku to azda neplatí, lebo Deň ústavy pripadol na nedeľu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #novela ústavy #Deň Ústavy SR #ústava Poľska