Hormonálne pilulky „liečia“ neveru žien
V ostatných dvoch desaťročiach pokročil komplexný vedecký výskum účinkov hormonálnej antikoncepcie. Sústredene sa mu začali venovať aj psychológovia a sociálni psychológovia. Zistili napríklad, že užívateľky hormonálnych piluliek proti nechcenému počatiu sú menej neverné ako tie, čo ich neužívajú.
Výskumný tím z Oaklandskej univerzity (USA) pod vedením Lisy Welingovej dospel k záveru, že tento typ antikoncepcie potláča libido, erotické fantázie a sexuálne túžby. „Ženy sú spokojné s tým, čo majú doma a neskúšajú niečo iné,“ vyjadrila sa pre médiá jedna z výskumníčok.
Ďalší poznatok: ženy užívajúce pilulky uprednostňujú pri výbere partnerov spravidla iný typ mužov, ako tie, čo nie sú pod vplyvom hormonálnej antikoncepcie. Stáva sa preto, že po jej vysadení a splodení dieťaťa prichádza k vážnejším komplikáciám vo vzťahu, prípadne až k rozchodu a rozvodu.
Anglická psychologička a antropologička Isabel Scottová z univerzity v Bristole zistila so svojím tímom, že ženy neužívajúce hormonálnu antikoncepciu dávajú prednosť mužnejším typom, ktoré vnímajú ako atraktívnejšie. Naopak, pre ženy pod vplyvom antikoncepčných hormónov sú príťažlivejšie zženštilé typy mužov.
Škótsky profesor sociálnej psychológie z univerzity v Stirlingu spolupracoval v medzinárodnom výskume s kolegom z Karlovej univerzity v Prahe. V skúmanej vzorke boli preto aj stovky žien z Česka a Slovenska. Z výsledkov výskumu vyplýva, že ženy užívajúce pilulky sú v partnerstve spokojnejšie so všetkým okrem sexu. Napriek tomu sa rozvádzajú zriedkavejšie ako ženy bez hormonálnej antikoncepcie. Pod vplyvom antikoncepčných hormónov sa cítia v podstate ako trvalo tehotné a podľa toho sa aj správajú.
Dá sa teda povedať, že hormonálna antikoncepcia ovplyvňuje reálne vzťahy, ide však o jemné rozdiely, ktoré u jednotlivých párov nemusia byť veľmi výrazné, ale vo veľkom súbore údajov sú dobre viditeľné.