Pokračovanie článku: Obchodné vojny nemali víťazov. A bývali predohrou veľkých ozbrojených konfliktov medzi štátmi

Od ópia k fentanylu: obchodné vojny kvôli narkotikám

Jednou z príčin alebo zámienok súčasnej obchodnej americko-čínskej vojny je neochota Pekingu spolupracovať v boji proti drogám. Administratíva Donalda Trumpa obviňuje Čínu, že nesie značnú časť zodpovednosti za „fentanylovú epidémiu“, ktorá už má státisíce obetí v USA. Čínski predstavitelia túto kritiku rázne odmietajú ako ničím nepodloženú.

Fentanyl bol pôvodne vyvinutý ako veľmi silné anestetikum na medicínske účely (je až 100-krát účinnejší ako morfín). Ale aj riziko predávkovania je tu oveľa vyššie ako v prípade iných drog.

Podľa hodnoverných zdrojov čínski pašeráci nedodávajú fentanyl do Spojených štátov priamo, ale posielajú chemické prekurzory do Mexika, kde ich miestne kartely premieňajú na túto syntetickú drogu a odosielajú ďalej do USA. Oficiálne Peking zároveň pripomína, že Čína má väčší odpor k drogám než ktorákoľvek iná krajina, čo sa prejavuje v nulovej tolerancii ku všetkým druhom narkotík. Vďaka prijatým opatreniam nie sú preto drogy vrátane fentanylu v Číne tak bežne dostupné ako inde.

V jednom z čínskych ópiových brlohov. Dobová... Foto: MONEY.ONLINER.BY
čínsky ópiový brloh V jednom z čínskych ópiových brlohov. Dobová ilustrácia z polovice 19. storočia.

Bývalý šéf čínskej diplomacie Čchin Kang pripomenul v tejto súvislosti aj odstrašujúce skúsenosti ríše stredu s drogami z dávnejšej minulosti. V prvej polovici 19. storočia za vlády mandžuskej dynastie Čching sa z Číny dovážal do Európy porcelán, čaj a hodváb, ale Číňania mali minimálny záujem o európske výrobky. Výnimkou bolo ópium.

Ako uvádza americký expert na dejiny obchodu s drogami Jeffrey Miron, len v roku 1837 sa do ríše stredu doviezlo z veľkej Británie 2 535 ton bengálskeho ópia výmenou za 1 200 ton čínskeho striebra. Vtedy sa totiž platilo zväčša kovovými peniazmi. O niekoľko rokov mala Čina s Britániou nepriaznivú obchodnú bilanciu a občania nemali čím platiť dane. Ale droga mala predovšetkým zničujúci dosah na zdravotný stav obyvateľstva. Po celej krajine vznikali brlohy fajčiarov ópia.

Vtedy cisár poslal do boja proti cudzím obchodníkom nepodplatného komisára Lin Ce-süa, vybaveného plnými právomocami. Dvetisíc osôb dal uväzniť a takmer 20 300 debien ópia zhabať a zničiť. Ďalší dovoz drogy bol postihovaný trestom smrti.

Obchodné a diplomatické spory Číny s Britským impériom potom vyústili do dvoch takzvaných ópiových vojen. Slabšia Čína v nich utŕžila zdrvujúce porážky. Po prvej vojne musela Britom zaplatiť odškodné a odovzdať do 99-ročnej nadvlády ostrov Hongkong. Po druhej sa zaviazala otvoriť anglicko-francúzskemu loďstvu svoje prístavy.

Zlé jazyky hovoria, že pašovanie fentanylu do Ameriky je len oneskorenou odvetou Číňanov Západu za vtedajšie obete a poníženie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Donald Trump #obchodná vojna #clá