Bola streda 3. decembra 1952, skoré mrazivé ráno, a v Prahe sa hromadne popravovalo. Na dvore pankráckej väznice postupne odvislo na dvoch šibeniciach 11 bývalých komunistických politikov.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
Zrušíme verejné domy a vyhráme nad prostitúciou aj nad pohlavnými chorobami. Tak jednoducho si to predstavovali českí a slovenskí poslanci pred sto rokmi. Prečo sa tým nič nezmenilo?
Deväť týždňov vzdoroval Alexander Dubček smrti, nakoniec zraneniam podľahol. Ani 30 rokov, čo odvtedy uplynulo, ani opakované vyšetrovanie autonehody nerozptýlili všetky otázniky.
Čo môžu mať spoločné bývalý dôstojník KGB a sovietsky disident a autor slávnych románov Súostrovie Gulag a Červené koleso?
Pri jadrovom útoku mali Bratislavu a ďalších 7 miest čiastočne evakuovať . Plán mal k svojej realizácii najbližšie v októbri 1962, keď vrcholila karibská kríza.
Výpovede lekárov neveštia nič dobré. Na Slovensku sa môžu objaviť lokality bez dostupnej zdravotnej starostlivosti. Naposledy to Slováci zažili pred sto rokmi. Ako sa vynašli?
Lidia Maksymowiczová zostala nažive v koncentračnom tábore v Auschwitzi najdlhšie spomedzi všetkých detí. Keď Arnold Schwarzenegger navštívil múzeum v Auschwitzi, stretol sa aj s ňou.
„Kulturák" býval kedysi najväčšou budovou v bytovej zástavbe. Ale nie až za vlády komunistov, keď sa postavilo najviac kultúrnych domov. Prvé sa totiž objavili už pred sto rokmi.
V Mochovciach sa začalo spúšťanie ďalšieho, jadrového reaktora. V Jaslovských Bohuniciach pred päťdesiatimi rokmi vrcholili prípravy na uskutočnenie prvej štiepnej reakcie.
Slovensko sa kedysi zaobišlo bez dovozu zemného plynu. Vykurovalo sa uhlím, drevom a aj svietiplynom, ktorý vyrábali tuzemské plynárne.
Zdá sa, že výroba hliníka na Slovensku končí. Už v minulosti čelila zrušeniu a dôvod bol ten istý: mimoriadna energetická náročnosť.
Ktoré dieťa dnes nesmúti za prázdninami a teší sa na návrat do školy? V minulosti bolo takýchto žiakov podstatne menej.
SNP sa v Bratislave pred 78 rokmi vlastne ani nezačalo, hoci historici píšu, že sa skončilo krachom či debaklom.
Od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uplynulo 54 rokov.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.
Presne pred sto rokmi sa dostali na verejnosť ostré, chvíľami až nechutné spory o pozostalosť po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Po ruskom vpáde na Ukrajinu má tamojšia pšenica opäť dôležitý geopolitický význam, ba stáva sa politickou zbraňou.
Poznali „iba" ničivé veterné smršte a prietrže mračien. Teploty stúpali nad 30 stupňov už vtedy, a to najmä počas psích dní. Ako ich naši predkovia znášali?
Presne pred polstoročím odzvonilo najväčšej ekologickej katastrofe v dejinách Bratislavy.
Jedni význam dokumentu naďalej nedoceňujú, iní ho preceňujú a ďalším môže byť ukradnutý, lebo tí jeho obsah ani nepoznajú.
Na sklonku bývalého režimu takmer každé tretie dieťa trávilo časť letných prázdnin v pionierskom tábore. Naozaj vychovávali ľudí oddaných socializmu?
Dnes je to už len turistická atrakcia na Váhu, Hrone či Dunajci. Kedysi však išlo o dôležitý dopravný prostriedok.
Okrem príchodu slobody priniesli prvé porevolučné roky aj nebývalý nárast kriminality. Rigo symbolizoval ich najtemnejšiu, vlčiu, strach naháňajúcu tvár.
Ako vznikla takmer stopercentná závislosť od dovozu čierneho zlata z Ruska? A ako si Slováci vystačili, kým nebol Slovnaft a ešte neexistoval ropovod Družba?