Hovorí sa, že prvou profesiou na svete bol elektrikár.
Historici dodnes nie sú zajedno v tom, čo viedlo prezidenta v exile Edvarda Beneša k dohode so šéfom Kremľa Josifom Stalinom. Bola to viac naivná viera alebo racionálna súvaha?
To si málokto uvedomuje, ale starobný dôchodok je relatívne nedávny výdobytok sociálneho pokroku. Ako prví si ho u nás mohli nárokovať štátni zamestnanci.
Meno Ernesto Che Guevara sa u nás vrátilo zo zabudnutia. Pre jedných hrdina, pre druhých vrah. Revolucionár, ktorý sa svojho času ukrýval v bývalom Československu.
Od atentátu na obľúbeného amerického prezidenta uplynulo už 60 rokov. Bol obeťou sprisahania alebo ide o výmysly?
Žiadam mestá, kastelánov hradov a barónov, aby Ladislavovi a jeho ľuďom, kdekoľvek prídu, nerobili žiadne ťažkosti. Ide o prvú písomnú zmienku o Rómoch na našom území.
Ako na udalosti 17. novembra 1989 zareaguje vedenie komunistickej strany? Odpovie na čoraz masovejšie demonštrácie v uliciach silou alebo vyjednávaním s opozíciou? Otázka visela vo vzduchu celý týždeň.
Slovensko má novú vládu. Ak dostane dôveru, nasleduje obdobie na presadenie významných zmien. Vládu by vtedy mali šetriť médiá i opozícia. Kedy sa zrodila táto tradícia? A kde?
Opäť je tu výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Bude zaujímavé si priblížiť, ako ju naši predkovia oslavovali pred 100 rokmi, pri jej piatom výročí.
Štát Izrael vznikol iba pred 75 rokmi. Ale už oveľa skôr viedli židovskí intelektuáli a verejní činitelia diskusie o tom, kde by sa mal vybudovať židovský štát.
"Kontroluj jedlo a budeš kontrolovať ľudí, kontroluj ropu a budeš kontrolovať národy.“ Henryho Kissingera inšpirovala k tomuto aforizmu ropná kríza, ktorá prepukla pred 50 rokmi.
Počas druhej svetovej vojny došlo ku mnohým prípadom, keď neriadené lietadlá pokračovali ďalej aj bez posádky. Väčšinou išlo o poškodené stroje, z ktorých letci vyskočili s padákom.
Povolebná eufória býva veľmi krátka. Niekedy trvá len jednu noc a ráno nasleduje trpké vytriezvenie. Stáva sa pomerne často, že víťaz nedokáže zostaviť väčšinovú vládu.
Máte zaplatené dane? Vlastníte nehnuteľnosť? Dosiahli ste aspoň stredoškolské vzdelanie a vek 20 rokov? Ak nie, tak vás do voličského zoznamu nezapíšeme.
Slováci sa vydávali do zahraničia už pred 150 rokmi, avšak z iných dôvodov, než je tomu dnes.
Kto sa spolieha iba na zistenia prieskumných agentúr, môže sa po zatvorení volebných miestností dočkať veľkého sklamania. Nevyplatí sa však ani úplne ignorovať vývoj volebných preferencií.
Holokaust si zvyčajne spájame s deportáciami slovenských Židov do vyhladzovacích táborov. Začal sa však oveľa skôr a menej drastickými prostriedkami.
Z tisícok pilotov, ktorí bojovali v bitke o Britániu, žije už len jeden. Aj on si dnes pripomína pamätný deň tejto bitky.
Kde sa berie slepá viera v to, že falšovanie volebných výsledkov patrí vďaka moderným technológiám a účinnejším kontrolným mechanizmom do minulosti?
Koľko pokusov o atentát bolo na prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Minimálne päť. Prečo sa žiadny nevydaril, ba vlastne ani neuskutočnil - to je otázka.
Ako je možné, že okupačné vojská si nevedeli poradiť s vysielaním Československého rozhlasu? Aj po 55 rokoch je to pre mnohých záhada.
Ťažko nájdeme v dejinách Slovenska inú podobnú manifestáciu alebo verejné zhromaždenie, ktoré by sa skončilo takým škandálom.
V roku 2023 si pripomíname okrúhle, 30. výročie vyhlásenia samostatnej Slovenskej republiky.
Pred 67 rokmi, 16. augusta 1956, sa odohrala bitka o Palmdale. Stíhačky sa pokúsili zostreliť dron, ktorý sa vymkol kontrole. Výsledkom boli obrovské škody.
Pred 80 rokmi došlo k invázii na ostrov v Tichom oceáne, ktorý predtým nepriateľ opustil. Čo presne sa 15. augusta 1943 stalo na ostrove Kiska?