Pohlavný styk by mal byť dostupný každému ako pohár vody na uhasenie smädu. Túto "múdrosť" hlásali ideológovia prvej sexuálnej revolúcie na svete.
Starobylý kostolík svätého Vendelína v Patinciach stáročia ukrýval vzácne rímske nálezy a zaskočil reštaurátorov i archeológov.
Nech zavládne mier doma i vo svete aspoň v čase veľkonočných sviatkov. S týmto posolstvom prišla pred vyše sto rokmi dcéra prvého československého prezidenta Alice Masaryková.
Voľba hlavy štátu občanmi zvyšuje v parlamentnej demokracii riziko vojny medzi vrcholnými ústavnými inštitúciami. Prečo potom susedné Rakúsko nemá podobnú skúsenosť?
U nás ich volali Amerikánky. V období najväčšieho vysťahovalectva, tieto ženy nasledovali manželov do Spojených štátov. Všetky snívali svoj americký sen. Mnohé nevydržali a vrátili sa domov.
Mali by verejnoprávnu televíziu a rozhlas zoštátniť? A komu vlastne budú slúžiť?
Maliar, etnológ, hudobník a zberateľ ľudových piesní Ludvík Kuba bol pravdepodobne posledným českým, slovenským a slovanským obrodencom a učencom ľudových tradícií. Aj vďaka jeho zanietenosti sú živé dodnes.
Zažilo Slovensko prohibíciu? Zažilo a ešte akú! Takú našskú, polovičatú, ktorá máločo riešila a národ pobúrila. Vyhlásil ju Vavro Šrobár, minister pre správu Slovenska.
Na Slovensku voľakedy platilo, že povinnosťou detí je postarať sa o rodičov v starobe. Aj preto mávali toľko ratolestí. Dnes je u nás bežným javom jednodetnosť alebo aj bezdetnosť.
Masakru v českej obci presadil fanatický nacista, ktorý napríklad poslal do koncentračného tábora vrátnika hotela len preto, že sa mu nepáčila jeho odpoveď.
Na Západe už nie je pre nádejného poslanca, ministra alebo premiéra problém verejne priznať, že je homosexuál alebo že v mladosti užíval kokaín. Ale božechráň, aby verejne odhalil duševnú chorobu.
Nacisti v okupovanej Prahe sa obávali atentátu na ríšskeho protektora, ale keď k útoku došlo, šéf gestapa si myslel, že ide o hlúpy žart.
Pred sto rokmi pochovali v Moskve Vladimíra I. Lenina (Uľjanova). Presnejšie - uložili ho do dočasného, dreveného mauzólea. Myslieť si, že ku kormidlu sovietskeho Ruska sa vzápätí postavil Josif Stalin je omyl.
Nekonečné rečnenie o tom istom alebo o ničom v snahe oddialiť prijatie nejakého zákona nie je objavom súčasnej opozície. Pred 150 rokmi vymyslel túto formu obštrukcie Joe Biggar.
Kto zo Slovákov by nevedel o Slávy dcére? Málokto ju však čítal. Teraz bude príležitosť. Čoskoro uplynie 200 rokov od prvého vydania tejto rozsiahlej básnickej skladby Jána Kollára.
Nie je všetko konšpirológia, čo sa tak javí. Týka sa to aj správ o dvojníkoch prezidentov a štátnikov. V ostatných rokoch sa prepierajú najmä náhradníci Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského.
Dni medzi Novým rokom a Tromi kráľmi sa nosievajú v znamení túžob, nádejí a očakávaných zázrakov, povedal klasik.
Naši predkovia boli presvedčení, že silvestrovská noc skrýva v sebe tajomstvo budúcnosti a dáva odpoveď na otázku, čo prinesie nadchádzajúci nový rok. Preto to bola noc veštíc.
Dejiny prezidentstva na demokratickom Slovensku by sa dali zjednodušiť na vzťahy medzi dvomi palácmi v Bratislave: Grasalkovičovým a vládnym. Často to medzi nimi iskrilo.
Takmer 17 storočí sa slávi 25. december ako deň príchodu Ježiša Krista. Od jeho narodenia sa počíta nový, kresťanský letopočet. Pritom dodnes nevieme, kedy presne sa narodil. Ako je to možné?
Hovorí sa, že prvou profesiou na svete bol elektrikár.
Historici dodnes nie sú zajedno v tom, čo viedlo prezidenta v exile Edvarda Beneša k dohode so šéfom Kremľa Josifom Stalinom. Bola to viac naivná viera alebo racionálna súvaha?
To si málokto uvedomuje, ale starobný dôchodok je relatívne nedávny výdobytok sociálneho pokroku. Ako prví si ho u nás mohli nárokovať štátni zamestnanci.
Meno Ernesto Che Guevara sa u nás vrátilo zo zabudnutia. Pre jedných hrdina, pre druhých vrah. Revolucionár, ktorý sa svojho času ukrýval v bývalom Československu.
Od atentátu na obľúbeného amerického prezidenta uplynulo už 60 rokov. Bol obeťou sprisahania alebo ide o výmysly?