Hviezda zhasla, jasná žiara po nej nám bude svietiť naveky. Tak a podobne písali slovenské noviny pred 100 rokmi o Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi.
Je známe, že sa ňou slovenskí politici prihlásili k projektu spoločného štátu 30. 10. 1918. Ďalšie desaťročie bolo plné sporov o to, či nebola sfalšovaná.
Aj dejiny majú svoje vrtochy. Keď Maďari pred 65 rokmi povstali za slobodu a zvrhli komunistický režim, pár dní to vyzeralo na veľké víťazstvo. Boli to však falošné nádeje.
Veľké krízy bývajú katalyzátormi zásadných zmien, nových začiatkov, zlepšili svet. Platí to však aj o pandémiách? Niektorí vedci tvrdia, že áno.
Plynovod Nord Stream 2 ešte viac zníži význam prepravy plynu do západnej Európy tradičnými trasami. Pritom Slovensko patrilo donedávna medzi tranzitné veľmoci.
Pred 75 rokmi sa naplno rozbehla kampaň Mať volá. Akcia mala prinavrátiť do vlasti státisíce zahraničných Slovákov, ale zlákať sa podarilo podstatne menej ľudí.
Boli traja: Imrich Karvaš, Peter Zaťko a Jozef Fundárek. Pred vojnou ich nazývali „veľkou národohospodárskou trojkou“. Dnes je najmenej známy posledný menovaný.
Je možné, aby bol boj proti korupcii čisto účelovou záležitosťou? Metódou boja s politickým protivníkom? Či dokonca nástrojom na zmenu pomerov v štáte? Občas áno.
Už pred takmer tisíc rokmi zavítal do Bratislavy pápež Lev IX., hoci to nebola pastoračná cesta. Páčilo sa tu aj prvému slovanskému pápežovi Karlovi Wojtylovi.
Čo má Matovičova lotéria spoločné s hazardom? A je to vôbec ešte lotéria? Pripomína skôr marketingové hry či spotrebiteľské súťaže. Podobné hry poznáme už z Ríma.
Prvý slovenský ľudový román je na svete! Týmito slovami ohlasovali tučné titulky zrod diela Čachtická pani z pera Joža Nižnánskeho...
Sovietska Ukrajina a jej predstavitelia zohrali kľúčovú úlohu pri násilnom prerušení demokratizačného procesu nazývaného Pražská jar.
Stačil iba deň a z jedného mesta spravil dve. Rozdelil rodiny, priateľov i známych. S jeho výstavbou sa začalo pred 60 rokmi.
Bratislava sa stáva bránou na východ. Týmito slovami otvárali pred 100 rokmi v prístave Orientálny trh, neskôr premenovaný na Dunajský medzinárodný veľtrh.
Všetko nové je len dobre zabudnuté staré, vraví ľudová múdrosť. Zrejme to platí aj o extrémnych poveternostných javoch. Zažili sme búrky konkurujúce dnešným.
Opäť sa začínajú parlamentné prázdniny. Mnohí politici zmiznú z očí; niektorí budú ľuďom chýbať, iní nie. Ale tak to bolo asi odjakživa. Alebo nie?
V starom Egypte by za branie úplatku odťali prinajmenšom prst, ak nie celú ruku. V starom Ríme bola za to smrť. Výsledok? Onedlho sa všetko vrátilo do starých koľají.
Lockdown krivku spotreby alkoholu nezrazil. Stal sa presný opak, začalo sa totiž viac piť doma. Ale tak to bolo v čase krízy odjakživa, alebo vari nie?
Ako sa dovolenkovalo za bývalého režimu? Každý šiesty pracujúci človek trávil svoju dovolenku práve na odborárskej rekreácii. Pre deti boli pionierske tábory.
Nech Boh žehná nášmu rozhodnutiu! Týmto zvolaním sa končil pred 80 rokmi telegram Tisa Hitlerovi pri príležitosti spoločného útoku na Sovietsky zväz.
Veril vari Stalin viac Hitlerovi ako agentom sovietskej rozviedky? Lebo tí v značnom predstihu a opakovane hlásili do Moskvy, že Nemecko sa chystá napadnúť ZSSR.
Svetové médiá vtedy informovali o medzinárodných pohreboch. V Prahe pochovali vojenský pakt Varšavskú zmluvu a v Budapešti RVHP. Druhý obrad trval iba 15 minút.
Vracia sa Slovensko do 50. rokov minulého storočia, ako dnes tvrdia niektorí politici, advokáti a publicisti? Alebo len preháňajú? Ako to vyzeralo v minulosti?
Po brutálnom potlačení študentskej demonštrácie v Prahe 17. 11. 1989 sa Československo ocitlo v stredobode pozornosti CIA. Tá po 30 rokoch odtajnila časť dokumentov.
Po vlaňajších lockdownoch mal byť tohtoročný Medzinárodný deň detí (MDD) aj oslavou rekordnej pôrodnosti. Baby boom sa však nekoná. Čo stálo za tým pred 50 rokmi?