Ceny za rozchod nájdete v múzeu rozpadnutých vzťahov

V Záhrebe vystavujú rôzne haraburdy. Sekeru, plyšovú stonožku s niekoľkými odtrhnutými nohami či ošumelého záhradného trpaslíka nájdete v Múzeu rozpadnutých vzťahov. Každá z tých vecí dokumentuje fascinujúci príbeh rozpadnutého vzťahu. A nejde len o milencov, ale aj o vzťahy rodičov a detí.

14.11.2017 06:00
zakladatelia múzea, rozchody, pár, Olinka... Foto:
Zakladatelia Múzea rozpadnutých vzťahov Dražen Grubišič a Olinka Vištica so svojou výstavou v roku 2009 zavítali aj do Singapuru.
debata

Maličké múzeum v barokovom Kulmerovom paláci v Záhrebe získalo v roku 2011 Cenu Kennetha Hudsona pre najinovatívnejšie múzeum v Európe. Už ten názov v chorvátskom origináli – Muzej prekinutih veza! – pritiahne aj tých, čo sa normálne múzeám vyhýbajú oblúkom. Z tohto odchádzajú nadšení – nie pre samotné exponáty, ale pre príbehy, ktoré si pri nich prečítajú. A čítajú odušu. Niektoré príbehy sa vojdú do jednej vety skoro ako aforizmus. Napríklad pri plastovom hamburgeri s popiskou v chorvátčine „Igračka hamburger“ a datovaním 2011–2012 Luxemburg: „Jeho pes zanechal viac stôp ako on.“

Hračiek sa tu nájde viac, napríklad taká Stonoga TIMUNAKI. Ide o symbol takmer dvojročného vzťahu, ktorý jeho aktérka opísala takto: „Mala som túto veľkú, skutočne veľkú lásku, vzťah na diaľku, Sarajevo – Záhreb. Trvalo to 20 mesiacov. Samozrejme, snívali sme o spoločnom živote, a preto sme si kúpili obrovskú stonožku. S tým, že vždy, keď sa stretneme, odtrhneme jej jednu nohu. Keď už nám neostanú žiadne nohy na trhanie, odštartujeme náš spoločný život. Lenže veľká láska sa rozpadla a stonožka sa napokon nestala kompletným invalidom.“

Stonožka, ktorej majitelia trhali nohy, kým... Foto: Katarína Sedláková, Pravda
stonožka, múzeum, vzťah Stonožka, ktorej majitelia trhali nohy, kým začnú spoločný život. Nestihli to, kým sa stala úplným invalidom, rozišli sa.

Mimochodom, práve hračka odštartovala aj vznik celého múzea. Keď sa sochár Dražen Grubišič po štyroch rokoch rozišiel so svojou priateľkou, filmovou producentkou Olinkou Višticou, nevedeli sa dohodnúť, kto si ponechá ich spoločnú hračku zajačika. Mali ho zo žartu, a keď jeden z nich niekam musel cestovať sám, zobral so sebou zajačika a robil si s ním fotky namiesto partnera. Draženovi napadlo vystaviť zajaca ako symbol ich rozpadnutého vzťahu. Olinka súhlasila, prehovorili priateľov, aby im podarovali podobné veci ako spomienky na ich stroskotané vzťahy a… vznikla z toho úspešná putovná výstava. Až taká úspešná, že okrem Záhrebu zavítala nielen do blízkej Bosny a Hercegoviny, Srbska a Slovinska, ale aj do Nemecka, Macedónska, Turecka, Filipín, Južnej Afriky, Británie a USA. Všade počas cesty pribúdali do zbierky nové exponáty darované z radov verejnosti. A v roku 2010 Olinka a Dražen otvorili prvé súkromné múzeum v Záhrebe.

Cez pukance k srdcu

Nájdete v ňom napríklad detské vyznanie lásky, ktorá trvala tri dni v máji 1992 počas vojny v Sarajeve. Alebo papierovú svadobnú kytičku, ktorá brazílskej spisovateľke symbolizuje neskoršiu neveru jej manžela. Niektoré príbehy sú smutné, iné na zasmiatie, napríklad ako ten pod škatuľkou s pukancami. Chlapec z mesta Boulder v americkom Colorade napísal o svojom trojmesačnom vzťahu z jesene 2012: „Ona bola regionálna nákupkyňa pre obchodníka s potravinami, čo znamenalo, že som mohol ochutnať niektoré úžasné vzorky. Chýba mi ona, jej pes aj tie vzorky. Neviem bez toho skvelého popcornu doma vydržať.“

Láska možno naozaj ide cez žalúdok. Je tu aj príbeh jednodňového vzťahu pod perníkovým srdcom v celofáne. Rozpráva dievčina z Chicaga: „Stretli sme sa uprostred Oktoberfestu. Som americká diplomatka, on chlapík z Liverpoolu, ktorý pracoval ako finančník v Londýne. Hneď sme si porozumeli a odpojili sa od priateľov, aby sme sa mohli po Oktoberfeste túlať chvíľu sami. Hneď ako sme vyšli z pivného stanu, začali sme sa smiať ako deti, vyrazili sme na kolotoče, tancovali sme a spievali, fakt sme si rozumeli. Nechcela som vzťah na diaľku. Ale po dlhom presviedčaní som mu predsa len dala svoje číslo. O pár dní som dostala správu: Stephanie, je pre mňa ťažké to povedať, pretože si skvelé dievča, ale prosím ťa, mohli by sme tú vec ,priatelia' nechať tak? Pravda je, že mám dve deti a prechádzam ťažkou fázou, ale v srdci viem, že ju milujem. Myslím, že mať dobre vyzerajúcu single priateľku robí celú vec pre mňa oveľa ťažšou. Veľká vďaka za skvelý čas, ktorý si vždy budem pamätať, ale prosím, nevolaj mi ani nepíš, pretože to by spôsobilo len problémy. Maj skvelý život. P."

Srdce z Oktoberfestu. Foto: MUSEUM OF BROKEN RELATIONSHIPS, ANA OPALIČ
pernikove srdce, rozchod Srdce z Oktoberfestu.

A tušíte, čo je to „Vrtni patuljak za rastave“? Z anglického prekladu pochopíte, že ide o rozvodového záhradného trpaslíka. Ten na výstavu prišiel s príbehom krachu 20-ročného vzťahu zo slovinskej Ľubľany: „Rozvodový záhradný trpaslík. Prišiel v novom aute. Arogantný a bez srdca. Trpaslík zatváral bránu, ktorú on sám pred časom zničil. V momente preletel cez predné sklo jeho nového auta, odrazil sa a pristál na asfalte. Opísal dlhý oblúk, symbolický oblúk času, ktorý ukončil našu lásku.“

Smutné? Podobne ako príbeh pod sekerou, ktorou sa opustená žena pomstila nevernej partnerke. „Počas 14 dní jej dovolenky som každý deň rozrúbala jeden kúsok nábytku. Čím viac sa izba plnila trieskami, tým lepšie som sa cítila.“ Ešte desivejšie vyznieva zarámovaný odkaz písaný rukou s popiskou: List mojej matky na rozlúčku pred jej samovraždou. Pod ním je napísané Amsterdam, 1959–2007: „Drahá H., písať list za takýchto okolností je takmer nemožné. Želám tebe aj M. a M. len to najlepšie na svete. Veľa lásky a šťastia. Tvoja mama."

List matky deťom na rozlúčku pred samovraždou. Foto: Katarína Sedláková, Pravda
list na rozlúčku, exponát List matky deťom na rozlúčku pred samovraždou.

Pretože stroskotať môžu nielen vzťahy medzi mužom a ženou, ale aj rodičmi a deťmi. Svedčia o tom aj hračky žiab, ktoré múzeu dala 39-ročná žena z amerického Bloomingtonu: „Mama odišla, keď som mala tri roky. Toto je jeden z mála vianočných darčekov, ktoré mi dala.“

Podobne smutný je aj príbeh keramického valčeka na cesto. Patril žene z britského Bedfordu, ktorá v šiestich rokoch prišla o mamu: „Odlúčenie od matky je tiež rozpadnutý vzťah, hoci skončenie vzťahu sa líši od ostatných, ktoré dokumentuje toto múzeum. Pocit straty, odlúčenia, zármutku, odmietnutia a zranenia je však v mnohom podobný. Všetky fyzické spomienky na moju matku boli spálené, vyhodené či zničené. Najťažšie pre mňa bolo, že o nej nikdy nikto nehovoril, takže som nič nemala. Mala som len keramický valček na cesto, ktorý prekvapujúco unikol hnevu a emocionálnym čistkám tých čias. Pri každom sťahovaní do nového domu som si ho starostlivo zabalený brala so sebou. Bolo to jediné, čo sa mi spájalo so šťastnými okamihmi, keď sme s mamou v kuchyni piekli vianočné medovníčky. Stále si pamätám vôňu v kuchyni, vôňu mojej mamy, ako sme boli spolu a cítili sa šťastné. V októbri 2010 sme sa s mamou stretli. Teraz už som schopná pohnúť sa v živote ďalej. To, že vám ten valček darujem, znamená, že už sa naň viac nemusím upínať.“

Ako končia lásky

Dojímavá je pohľadnica s mladým párom a príbehom: „Som 70-ročná žena z Jerevanu, hlavného mesta Arménska. V roku 1967 som navštívila Záhreb a mesto je veľmi blízke môjmu srdcu. Keď som sa z miestnych novín dozvedela, že existuje múzeum rozpadnutých vzťahov, bola som smutná a šťastná zároveň. Túto pohľadnicu mi kedysi dávno podstrčil pod dvere syn našich susedov. Bol do mňa zaľúbený tri roky. Podľa starej arménskej tradície prišli jeho rodičia požiadať mojich o moju ruku. Moji rodičia však odmietli s tým, že ich syn si ma nezaslúži. Susedia odišli nahnevaní a veľmi sklamaní. V ten večer sa ich syn zrútil v aute z útesu.“

Zapamätaj si deň našej prechádzky a nezabudni,... Foto: Katarína Sedláková, Pravda
fotografia, vzťah, pár Zapamätaj si deň našej prechádzky a nezabudni, napísal mládenec Arménke.

A príbeh plyšového psa Snoopyho z holandského Leidenu? „Dal mi Snoopyho na moje 17. narodeniny. Zamilovali sme sa do seba šesť mesiacov predtým, 5. októbra 1981. O 30 rokov neskôr máme troch synov, dom atď. On sa zamiloval do inej ženy a vybral si ju… Zlomil mi srdce. Povedal, že tých 30 rokov ma vôbec nemiloval. Jednoducho nechápem.“

Smutný Snoopy. Foto: Katarína Sedláková, Pravda
snoopy, plyšová hračka, rozchod, exponát Smutný Snoopy.

Kým Holanďanka nechápe, Američanka z Denveru s exmanželom zúčtovala: „Milovala som svojho exmanžela 22 rokov, kým sme sa v roku 2006 nerozviedli. Odložila som si našu poslednú spoločnú šekovú knižku. Rozpráva príbeh psychologicky, emocionálne a finančne najničivejšieho vzťahu môjho života. Finančný záznam odhaľuje, ako sme posilnili našu rodinu, cestovali a vychovávali dve krásne deti. Odráža všetky naše nákupy, platenie školného a kúpu nášho vysnívaného domu v Amerike. Zároveň tento účet rozpráva rozprávku o tom, ako sme dokázali zničiť všetko, čo sme vybudovali. Práve z tejto šekovej knižky sa dá prečítať, ako som platila dvoch rôznych psychológov, dvoch psychiatrov, dvoch právnikov. Hovorí tiež o jednej dopravnej nehode, šoférovaní v podnapitosti a prenajatí si dvoch rôznych bytov. Je to skrátka kronika nášho finančného rozdelenia sa. Toľko rokov som ju musela opatrovať – nemohla som ju vyhodiť. Je to ako zničiť motor láskyplného vzťahu.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vzťah #záhreb #bolesť z rozchodu