Drsný kraj pod Tatrami. Liptovská gotika

03.09.2018 06:00
Svätomarský kostol Panny Márie, obdobie 1260 -...
Svätomarský kostol Panny Márie z obdobia 1260 - 1280 (aktuálne v skanzene v Pribyline). Autor:

Hoci si Liptov spájame s drevenicami a so salašmi, nie je to úplný obraz tohto kraja a je to klišé, ktoré nás zaraďuje mimo hlavného prúdu európskej kultúry. Gotické stavby Liptova a celého Slovenska nás pritom radia k spoločnej civilizácii s Burgundskom a Anglickom.

Som milovníkom gotiky. Mal som šťastie stráviť nedávno niekoľko rokov v oblasti, kde sa gotika zrodila – v Belgicku a severovýchodnom Francúzsku. Vyspelosť a bohatosť regiónu v 12. – 15. storočí sa prejavila v monumentálnej a veľkolepej výstavbe chrámov, miest a hradov, ktoré ma napĺňali nadšením a eufóriou.

Gotika vôbec nie je temná. To je moderná interpretácia. Je to štýl vertikálny, povznáša človeka k vyšším sféram. Popri rímskom staviteľstve a funkcionalizme je jediným skutočne originálnym európskym architektonickým štýlom. Všetky ostatné vychádzali zo svojich predchodcov, ku ktorým sa v nejakej forme vracali.

Geografické hranice gotiky

Gotický štýl sa sformoval v 12. storočí spoločne so západnou civilizáciou – hrá tak úlohu aj symbolického vyznačenia príslušnosti k západnej kultúre. Preto nás tak dojímajú križiacke hrady na Cypre či v Estónsku, janovské hradby na Kryme alebo ruiny kostolov v Grónsku.

Goticko-renesančný
		kaštieľ z 
		Parížoviec...
Hybe: Kostol
		Všechsvätých (z obdobia okolo
		roku...
+21Liptovský Ján: Kostol
		sv. Jána Krstiteľa
		z...

Hľadíme na ne ako na vonkajšie hranice našej západnej civilizácie v stredoveku, s ktorými je vždy spojený nejaký silný príbeh, opradený tajomstvom času.

Okrem vonkajších hraníc mala táto stredoveká západná civilizácia aj svoje vnútorné geografické hranice. Boli to riedko osídlené horské oblasti a lesné masívy samotnej Európy a jednou z nich je aj Liptov.

Sila ducha

Drsný kraj pod Tatrami, v podstate len jedno širšie údolie, kde musel byť život ťažký a tvrdý. Na rozdiel od Spiša tu neboli ani žiadne veľké mestá. V stredoveku tam určite nežilo viac ako desaťtisíc obyvateľov. Zostali však po nich gotické stavby, ktoré dokazujú príslušnosť kraja a celého Slovenska k spoločnej civilizácii s Burgundskom a Anglickom.

Hoci si Liptov spájame s drevenicami a so salašmi, nie je to úplný obraz tohto kraja a je to v podstate klišé. Možno dokonca klišé pre nás dehonestujúce a zaraďujúce nás – navyše úplne nepravdivo – akoby mimo hlavného prúdu európskej kultúry.

Gotické jadro hradu v  Liptovskom Hrádku (14....
Gotické jadro hradu v Liptovskom Hrádku (14. storočie). Autor: Daniel Šmihula

Pritom platí, že tak ako obyvatelia bohatého Flámska hnali svoje gotické chrámy a veže k nebesiam, Liptáci stavali svoje skromné gotické kostoly a hrady. Nemôžu sa veľkoleposťou porovnať s katedrálami v Gente a Bruggách, no je pozoruhodné, že na úpätí divokých hôr vznikli desiatky stavieb, z ktorých mnohé pretrvali do súčasnosti.

Vzhľadom na svoje podmienky a obmedzené zdroje Liptáci vkladali do svojich stavieb presne rovnaké úsilie ako Flámi. Gotika je predsa o sile ducha. O sedem storočí na to môžeme hľadieť len s nemým údivom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#architektúra #Liptov #gotika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku