Drsný kraj pod Tatrami. Liptovská gotika

03.09.2018 06:00
Svätomarský kostol Panny Márie, obdobie 1260 -...
Svätomarský kostol Panny Márie z obdobia 1260 - 1280 (aktuálne v skanzene v Pribyline). Autor:

Hoci si Liptov spájame s drevenicami a so salašmi, nie je to úplný obraz tohto kraja a je to klišé, ktoré nás zaraďuje mimo hlavného prúdu európskej kultúry. Gotické stavby Liptova a celého Slovenska nás pritom radia k spoločnej civilizácii s Burgundskom a Anglickom.

Som milovníkom gotiky. Mal som šťastie stráviť nedávno niekoľko rokov v oblasti, kde sa gotika zrodila – v Belgicku a severovýchodnom Francúzsku. Vyspelosť a bohatosť regiónu v 12. – 15. storočí sa prejavila v monumentálnej a veľkolepej výstavbe chrámov, miest a hradov, ktoré ma napĺňali nadšením a eufóriou.

Gotika vôbec nie je temná. To je moderná interpretácia. Je to štýl vertikálny, povznáša človeka k vyšším sféram. Popri rímskom staviteľstve a funkcionalizme je jediným skutočne originálnym európskym architektonickým štýlom. Všetky ostatné vychádzali zo svojich predchodcov, ku ktorým sa v nejakej forme vracali.

Geografické hranice gotiky

Gotický štýl sa sformoval v 12. storočí spoločne so západnou civilizáciou – hrá tak úlohu aj symbolického vyznačenia príslušnosti k západnej kultúre. Preto nás tak dojímajú križiacke hrady na Cypre či v Estónsku, janovské hradby na Kryme alebo ruiny kostolov v Grónsku.

Goticko-renesančný
		kaštieľ z 
		Parížoviec...
Hybe: Kostol
		Všechsvätých (z obdobia okolo
		roku...
+21Liptovský Ján: Kostol
		sv. Jána Krstiteľa
		z...

Hľadíme na ne ako na vonkajšie hranice našej západnej civilizácie v stredoveku, s ktorými je vždy spojený nejaký silný príbeh, opradený tajomstvom času.

Okrem vonkajších hraníc mala táto stredoveká západná civilizácia aj svoje vnútorné geografické hranice. Boli to riedko osídlené horské oblasti a lesné masívy samotnej Európy a jednou z nich je aj Liptov.

Sila ducha

Drsný kraj pod Tatrami, v podstate len jedno širšie údolie, kde musel byť život ťažký a tvrdý. Na rozdiel od Spiša tu neboli ani žiadne veľké mestá. V stredoveku tam určite nežilo viac ako desaťtisíc obyvateľov. Zostali však po nich gotické stavby, ktoré dokazujú príslušnosť kraja a celého Slovenska k spoločnej civilizácii s Burgundskom a Anglickom.

Hoci si Liptov spájame s drevenicami a so salašmi, nie je to úplný obraz tohto kraja a je to v podstate klišé. Možno dokonca klišé pre nás dehonestujúce a zaraďujúce nás – navyše úplne nepravdivo – akoby mimo hlavného prúdu európskej kultúry.

Gotické jadro hradu v  Liptovskom Hrádku (14....
Gotické jadro hradu v Liptovskom Hrádku (14. storočie). Autor: Daniel Šmihula

Pritom platí, že tak ako obyvatelia bohatého Flámska hnali svoje gotické chrámy a veže k nebesiam, Liptáci stavali svoje skromné gotické kostoly a hrady. Nemôžu sa veľkoleposťou porovnať s katedrálami v Gente a Bruggách, no je pozoruhodné, že na úpätí divokých hôr vznikli desiatky stavieb, z ktorých mnohé pretrvali do súčasnosti.

Vzhľadom na svoje podmienky a obmedzené zdroje Liptáci vkladali do svojich stavieb presne rovnaké úsilie ako Flámi. Gotika je predsa o sile ducha. O sedem storočí na to môžeme hľadieť len s nemým údivom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Liptov #gotika #architektúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

26,39
Perla farebné karafiáty

Perla farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk