Je nevyhnutné, aby som bol proti vojne, tvrdí ruský expert

Sergej Utkin, expert na medzinárodné vzťahy z ruskej Akadémie vied, hovorí, že jeho krajina pácha na Ukrajine hrozný zločin. Môže však vôbec niečo také povedať proti režimu prezidenta Vladimira Putina? Bude protivojnové hnutie v Rusku rásť? A má Putin ešte nejaké zábrany? Utkin pre Pravdu odpovedal aj na tieto otázky.

03.03.2022 20:00
vojna, Ukrajina, protest, Istanbul Foto: ,
Protivojnové nálady zachvátili celý svet. Snímka z demonštrácie proti ruskej agresii a na podporu Ukrajiny je z Turecka. Na tomto proteste sa zišli obyvatelia Istanbulu.
debata (6)

Boli ste skeptický k tvrdeniam, že Putin začne proti Ukrajine veľkú vojnu. Poviem pravdu, že aj ja som mal o tom do istého momentu pochybnosti. Viete spätne identifikovať nejaké signály, ktoré nám hovorili, že to urobí, ale prehliadali sme ich a ignorovali?

Je veľmi náročné to takto povedať. Najbližšie k realite boli viacerí vojenskí experti, ktorí analyzovali pohyby ozbrojených síl. Asi videli detaily, ktoré unikali ľuďom, ako som ja, ktorí sa zaoberajú zahraničnou politikou či medzinárodnou bezpečnosťou, ale nie v úzkom vojenskom zmysle. Azda sme mali pocit, že odborníci, ktorí sledujú armády, sa až príliš venujú tomu, ako použiť hrubú silu. My ďalší sme to skôr vnímali tak, že na vojnu nedôjde, lebo by to malo tvrdé následky pre Rusko. A Putin by to predsa nechcel. Bez ohľadu na to, čo si o ňom myslíme. Tieto veci nás viedli k nesprávnym záverom. Ešte hodiny, minúty pred vojnou, by som povedal, že nie je možné, že sa začne.

Prečo?

Úprimne povedané nechápem, ako by v tejto situácii malo vyzerať ruské víťazstvo. Neviem, akým spôsobom by sa mohla vojna skončiť tak, aby to bolo pre Rusko pozitívne. Dokonca aj keby som krajinu vnímal len cez súčasné vládnuce elity, nevidím scenár, ako by mohli konflikt uzavrieť tak, aby z toho niečo mali. Chcú stráviť zvyšok svojho života v medzinárodnej izolácii? Stále mi nie je jasné, čo z vojny budú mať. No už prijali rozhodnutie, ktoré má následky. Vydali sa na cestu, z ktorej niet návratu.

Viete že: Vladimir Putin

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

Na sociálnej sieti Twitter ste napísali, že vaša krajina pácha na Ukrajine príšerný zločin, ktorý sa nedá ospravedlniť. Teraz ste povedali, že nechápete ani to, čo by vojna mohla priniesť lídrom Ruska. Ako by však mohla zmeniť domácu politiku krajiny?

Tlak na ďalšie obmedzenie slobôd sa začal hneď. Úrady obmedzili rýchlosť, akou sa dá pripájať k sociálnym sieťam. Takmer sa nedajú používať, ak nemáte virtuálnu súkromnú sieť. Ale tento nástroj sa úrady tiež usilujú limitovať. Je to boj o to, aby dokázali kontrolovať internet, aby sa cez neho čo najmenej šírili vláde nepohodlné odkazy. Roskomnadzor, čo je v podstate agentúra, ktorá má na starosti cenzúru, hoci ústava ju zakazuje, poslala médiám návod, čo o vojne môžu napísať a čo nie. Konflikt nemajú nazývať vojnou, lebo oficiálne je to špeciálna operácia. Samozrejme, je to absolútne smiešne. Čo je vojna, ak nie to, čo sledujeme? Uvidíme, ako na to budú reagovať ľudia. Vidíme menšie protesty, ktoré síce nezmenia situáciu, ale úrady zasahujú aj proti nim.

Vidíte nejaký politický pohyb v rámci elít Putinovho režimu?

Rusko čelí medzinárodnej izoláciu zo strany Západu, ale aj ďalších hráčov. Zdá sa, že tento prístup sa nebude týkať len Kremľa. Vyzerá to tak, že zasiahne aj ruský biznis a v podstate všetko, čo nejakým spôsobom s Ruskom súvisí. Pravdepodobne to znamená, že tí ľudia, ktorí majú finančné prostriedky a nejako pôsobili na medzinárodnej scéne, sa budú musieť rozhodnúť. Buď odídu z Ruska, alebo do neho presunú všetky peniaze a majetky. Ak sa to stane, bude to niečo, čo Putin a jeho ľudia pred istým časom nazvali procesom znárodnenia elít.

Šéf Kremľa Vladimir Putin. Odborník na...
Vladimir Putin je vášnivým hokejistom.
+14Bernie Ecclestone a Vladimir Putin v čase, keď...

Čo to znamená?

Ide o to, že elity majú mať pocit, že celá ich existencia závisí od Ruska. Nie od nejakej inej krajiny. Toto bola Putinova ambícia. Ale v minulosti ju nebolo jednoduché naplniť. Teraz asi Putin vníma všetky sankcie a medzinárodný tlak ako príležitosť, aby sa to podarilo. Teda pritiahnuť všetkých tých, čo cítia, že musia podporovať Putinovu politiku a musia byť na strane Ruska bez ohľadu na to, čo sa deje.

Spomenuli ste protivojnové protesty, ktoré sa úrady snažia potláčať. Podarí sa im to alebo predpokladáte, že tieto demonštrácie budú postupne väčšie?

Závisí to od toho, ako sa bude vyvíjať ruská vojenská kampaň. Pokiaľ bude dlhá a krvavá a vláda to nedokáže utajiť, určite to povedie k zvýrazneniu protivojnových nálad. Keby sa však Kremľu podarilo vojnu rýchlo ukončiť, bolo by to iné. Ale napriek snahe protesty potlačiť sú ľudia, ktorí cítia, že by sa mali verejne postaviť proti vojne. V ruských zákonoch nie je nič, čo by obyvateľom zakazovalo osobné presvedčenie, že je správne kritizovať vojnu. Azda sa dá povedať, že úrady môžu zakázať nejaké zhromaždenia. No keď niekto ako jednotlivec hovorí, že krajina robí niečo príšerne nesprávne, môže to urobiť a je to legálne. A podľa môjho názoru je to aj v tejto situácii nevyhnutné.

tank, Afganistan, vojna Čítajte viac Veľké vojny sa začínali malými incidentmi

Bývalý ruský premiér a prezident Dmitrij Medvedev povedal, že po pozastavení členstva Ruska v Rade Európy sa dá vrátiť k trestu smrti. Šéfka propagandistickej televízie RT Margarita Simonjanová vyhlásila, že kritici vojnu sú zradcovia. Viem, že ste na to reagovali s tým, že zradcovia sú tí, ktorí vedú a podporujú túto špinavú vojnu. Analytik Anton Barbašin napísal, že tento konflikt povedie k doteraz nevídaným represáliám. Súhlasíte?

Ťažko povedať, kam to povedie. Bude to závisieť od toho, či sa vláde podarí udržať situáciu pod kontrolou. A ako som už povedal, aj od toho, ako sa bude vyvíjať vojenská kampaň. Putinova vláda však môže mať v istej chvíli pocit, že Rusko by mala kontrolovať ešte výraznejšie ako doteraz. To by mohlo viesť k ďalším reštrikciám a tlaku na disidentské hlasy. Nemyslím si však, že ľudia, ktorí sa na tom budú podieľať, už majú nejaký plán, ako ďaleko s tým zájdu. Bude to kombinácie reakcie na to, čo sa bude diať, a snahy posilniť si svoje politické pozície. Ešte sa vrátim k Medvedevovi, a to, čo teraz poviem, nie je moja myšlienka, prišiel s ňou Alexej Venediktov, šéf liberálneho rádia Echo Moskvy. Vyhlásil, že Medvedev spomína trest smrti preto, lebo chce by súčasťou skupiny ľudí, ktorí majú k Putinovi najbližšie. Možno sa dokonca snaží, aby vyzeral ako nástupca súčasného prezidenta. Veď Medvedev už raz šéfom Kremľa bol. Nie som si istý, či má Vendiktov naozaj pravdu. Ale faktom je, že ruskí politici sa riadia Putinovou náladou. A prezident momentálne hovorí, že Rusko je absolútne suverénne a neriadi sa žiadnymi medzinárodnými obmedzeniami a pravidlami.

Sergej Utkin, expert na medzinárodné vzťahy z... Foto: archív Sergeja Utkina
Sergej Utkin Sergej Utkin, expert na medzinárodné vzťahy z ruskej Akadémie vied.

Obávate sa, že pre kritiku vojny sa môžete v Rusku dostať do problémov?

V tejto chvíli nič nenaznačuje, že by sa niečo malo stať. Všetci však žijeme v reálnom svete. Chápeme, že sa ešte len uvidí, čo sa stane, keď sa situácia bude zhoršovať, čo sa týka slobody prejavu. Ako som vám už povedal, všetky moje vyjadrenia sú jednoznačne legálne a zároveň som presvedčený, že je nevyhnutné, aby som bol proti vojne.

Hovorili sme o domácej ruskej politike. Moskvu vojna stále viac izoluje od sveta. Má ruská vláda vo svete ešte priateľov? Napríklad Čínu a ďalšie štáty?

Nedá sa povedať, že dianie na Ukrajine zaujíma všetky krajiny sveta. Mnohé sa na to, čo sa deje, pozerajú v úplne inom kontexte ako Západ. Možno sa to dá prirovnať k tomu, ako Európa vníma vývoj napríklad v Jemene, v Etiópii či v Eritrei. Ľudia o tom, čo sa deje na týchto miestach, veľmi veľa nevedia. A príliš sa o to ani nestarajú, bez ohľadu na to, akým hrôzam tamojší obyvatelia čelia. Aj preto sa na Ukrajinu viaceré krajiny vrátane Číny budú pozerať z iného uhla pohľadu.

vojna, Ukrajina, Poľsko, utečenci Čítajte viac Utečenecké krízy: Pokrytectvo alebo neporovnateľné situácie?

Na začiatku rozhovoru sme sa rozprávali, prečo viacerí odborníci neodhadli, či Putin začne vojnu proti Ukrajine. Urobil to. Znamená to, že už nemá žiadne zábrany?

Je to dobrá otázka. Môžeme sa pýtať, ak ďaleko to všetko ešte zájde. Putina však objektívne brzdí jedna vec. Ruské zdroje nie sú neohraničené. Ani tie ekonomické, ani vojenské. Rusko nedokáže byť naraz v stopercentnej sile všade. Putin si musí určiť priority a niektoré konflikty aspoň v tejto chvíli potrebuje odložiť. Veď táto príšerná snaha ovládnuť Ukrajinu odčerpá značnú časť jeho zdrojov, na čom budú mať podiel aj západné sankcie. Ale je očividné, že ďalšie postsovietske štáty môžu mať obavy. Budú si klásť otázky, že keď sa niečo také stalo Ukrajine, čo čaká ich. No neznamená to, že je už rozhodnuté, že v istom momente na nich Rusko zaútočí. Je veľmi náročné povedať, ako sa to vyvinie. A opäť sa vrátim k vojenskej kampani proti Ukrajine. Mnohé veci v budúcnosti závisia od jej výsledku. Ak sa spustí vojenská mašinéria, nie je jednoduché ju zastaviť. Ale aj pre tých, čo ju riadia, je zložité plánovať budúcnosť. Určite majú isté ciele a ambície, ale nedá sa povedať, či ich budú vedieť naplniť. V prípade, že sa ukáže, že vojna na Ukrajine je mimoriadne zložitá, bolestivá a dokonca možno zníži Putinovu popularitu, bude to pre Kremeľ znamenať nové ťažkosti, teda aj zábrany. Všetko sa mení. Existujúci medzinárodný systém sa vychýlil z rovnováhy a nedá sa povedať, ako sa to skončí.

Šéf Kremľa Vladimir Putin. Odborník na... Foto: SITA/AP, Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Vladimir Putin Šéf Kremľa Vladimir Putin. Odborník na medzinárodné vzťahy Sergej Utkin o ruskom prezidentovi hovorí, že si musí určiť priority a niektoré konflikty aspoň v tejto chvíli potrebuje odložiť.

Keď teda bude vojna proti Ukrajine trvať dlho, môže to byť začiatok Putinovho konca?

O tomto sa špekuluje už roky. Ale Putin je stále tu. Jeho rozhodnutie zaútočiť na Ukrajinu sa dá čítať aj signál. Akoby Putin hovoril, že má pred sebou ešte nejaké veci, ktoré chce urobiť predtým, ako odíde zo scény. Možno sa stane to, že keď sa skončí tato hrozná vojna, ku ktorej sa všetky západné krajiny postavil najkritickejšie, ako je to len možné, dostane Putin možnosť, aby v Kremli skončil. Vyberie si následníka a dostane záruky, že v budúcnosti nebude čeliť žiadnym právnym problémom. Väčšina ľudí si však myslí, že keby aj Putin skončil ako prezident, stále si dokážu držať kontrolu nad systémom, ktorý vytvoril. Ale možno bude čeliť nejakému prekvapivému vývoju. Ani Putin nedokáže predpovedať budúcnosť. No myslím si, že je ešte príliš skoro hovoriť, že na Rusku už za rohom čaká nejaká politická zmena.

Máte nejaký odkaz pre Ukrajincov, ktorí bránia svoju krajinu?

V tejto chvíli nie som v pozícii, aby som im posielal odkazy. Na Západe je dosť ľudí, ktorí s Ukrajincami sympatizujú a majú prostriedky a nástroje, ako im veľmi prakticky pomôcť. Či už po finančnej stránke, alebo podporou utečencov. Je nevyhnutné pomáhať ľuďom, ktorí trpia. Je to jedna z najdôležitejších vecí. Ukrajinci však nepotrebujú moje rady. Podstatné je pokúsiť sa, aby čo najviac ľudí v Rusku pochopilo, že táto vojna je príšernou chybou.

Kyjev, oslava, nezávislosť, Ukrajina Čítajte viac Nezávislý ukrajinský štát sa už raz rozpadol

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine