Nedávno, po dvadsiatich rokoch úspešnej kariéry v Holandsku, ju potešilo, že o jej prácu začína byť záujem aj na Slovensku. V rozhovore sa dozviete, ako sa to stalo, čo sa zmenilo.
- Ide o nej chýr, že dokáže zmeniť charakter akejkoľvek budovy od povaly po suterén. Čo všetko v nej robí?
- Vďaka čomu vyvolá v návštevníkovi starého hotela, ale aj modernej kliniky s protónovým centrom príjemný zážitok?
- Prečo vymenila prestížny London Fashion Week za výrobu tapiet a neskôr interiérový dizajn?
- Čo jej najviac prekážalo na špičkovej móde a na zákulisí tohto biznisu?
- Prečo má za sebou vyše 350 projektov v Holandsku a po Európe, ale na Slovensku pracuje až posledný rok?
- Čím sa líši práca na interiéri hotela v centre Amsterdamu a cukrárne s pekárňou v Bratislave?
- Ako by zmenila kedysi slávne, no dnes rozpadávajúce sa Kúpele Grösling či hlavnú železničnú stanicu v Bratislave? Ako na jej návrhy reagovali predstavitelia hlavného mesta Slovenska?
Pozrite si NAJ interiéry hotelov, reštaurácií, apartmány, izby, byty, bary, foyer a vzory oceňovaných tapiet slovenskej dizajnérky Kataríny Stupavskej
Úspešná Slovenka v interview hovorí aj o tom, ako navrhnúť váš byt tak, aby sa v ňom človek cítil príjemne. Aké sú najnovšie svetové trendy pre bývanie a prácu doma? Ako zmenila pandémia koronavírusu interiérový dizajn v hoteloch po Európe? A prečo na tapetách v špičkovej klinike pre onkologických pacientov nemohli byť zobrazené tradičné holandské anjeliky? A prečo, keď sa neľahko učila techniky výroby tapiet po celom svete a takmer dve desaťročia chce teraz svoje bohaté vedomosti odovzdávať mladým?
Rozhovor s Katarínou Stupavskou si môžete vypočuť aj ako podcast
Katarína Stupavská ďalej vysvetľuje čím sa líši život v Holandsku a na Slovensku. Spomína tiež na to, ako jej rodina presídlila z Piešťan do Amsterdamu, keď mala 14 rokov. Čo sa jej vtedy na krajine páčilo a čo nie. Hovorí tiež o tom, koľko času trvá, kým sa človek naučí novú reč a prečo sa jej brat po dvadsiatich rokoch vrátil do Bratislavy. Kedy by sa vrátila aj ona?






Naši a svetoví
Vo svete, za hranicami domoviny, žijú zhruba dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo do sveta za prácou a novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí sa vrátili domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. Niekoľkých vám predstavujeme v rubrike denníka Pravda.
Pozrite si všetky diely seriálu Naši a svetoví: videá, fotogalérie a texty
Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:
