- Ako si získala mladá Slovenka rešpekt v Singapure? Čo jej pomohlo presadiť sa, dokonca splniť prísne pravidlá a otvoriť si vlastnú prax ako vôbec prvej Európanke?
- Vďaka čomu získala jeden z najväčších grantov v Singapure?
- Prednáša po celom svete, je uznávaná odborníčka na liečbu rakoviny žalúdka. Tá je v Ázii veľmi rozšírená. Čo ju spôsobuje? Aké potraviny neodporúča jesť?
- Keď odišla do Ázie, chýbal jej najmä náš chlieb a mlieko. Na čo si tam nevie zvyknúť ani po tridsiatich rokoch?
- Čo robí v Singapure jej manžel IT špecialista a ako vychovávajú svoje dve talentované deti?
- Kedy by sa s rodinou vrátila do Európy či na Slovensko?
Pozrite si súkromnú kliniku slovenskej špecialistky v jednom z najbohatších miest sveta, jej úspechy ako aj to, ako sa darí jej rodine, deťom a manželovi.
Vždy chcela byť lekárkou. Keď Andrea Rajňáková na strednej škole vypisovala prihlášku na vysokú, do štyroch riadkov napísala: Lekárska fakulta Univerzity Komenského. Po škole mala rozbehnutú prax, keď jej manžel dostal lukratívnu ponuku pracovať v Singapure. Prečo sa po troch rokoch cestovania medzi Áziou a Európou musela vzdať vysnívaného miesta v bratislavskej nemocnici a odišla za manželom natrvalo?
Rozhovor s Andreou Rajňákovou si môžete vypočuť aj ako podcast
Svoju prácu a špecializáciu neopustila, naopak. V roku 2005 dokonca v Singapure získala cenu Mladá lekárka roka. Prečo na obhajobu jej dizertačnej práce pricestoval z USA aj kandidát na Nobelovu cenu? Celosvetovo uznávaná lekárka Andrea Rajňáková v rozhovore spomína aj na to, vďaka čomu a v akom režime fungovala počas koronavírusu jej súkromná klinika. V čom sa to líšilo oproti Slovensku?







Naši a svetoví
Vo svete, za hranicami domoviny, žijú zhruba dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo do sveta za prácou a novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí sa vrátili domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. Niekoľkých vám predstavujeme v rubrike denníka Pravda.
Pozrite si všetky diely seriálu Naši a svetoví: videá, fotogalérie a texty
Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:
