Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie
Všetko zlé je na niečo dobré. Aj v príbehu mladej molekulárnej biochemičky a genetičky Edity Révay. Počas štúdia na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave sa zamilovala do mladého študenta z Izraela. Vyštudovali, zobrali sa, ale partner pobyt na Slovensku nezískal. Museli zvoliť druhú možnosť pre spoločný život – Izrael. Prekážky v neznámej krajine jej priniesli aj nové možnosti. Za 30 rokov stihla vyštudovať ďalšiu vysokú školu, urobiť si dva doktoráty, venovať sa vede, študentom na univerzitách, vychovať dvoch synov, rozviesť sa a opäť sa vydať. Dnes je profesorka Edita Révay uznávanou medzinárodnou vedkyňou a lekárkou nielen v oblasti genetiky, molekulárnej biológie, ale aj boja proti najnebezpečnejšej infekčnej chorobe na svete – malárii.
Naši a svetoví, 16. diel: profesorka Edita Révay objasňuje revolučnú metódu na zabíjanie komárov.
Venovala sa výskumu rakoviny prsníka, ale už 16 rokov bojuje najmä proti komárom a malárii. Ako s tým súvisí chuť na sladké?
Ako prišla na unikátnu metódu, ktorá by mohla znížiť výskyt malárie až o 30 percent?
Prečo si tento nápad obľúbil Bill Gates a volá ho „naše bejby“?
Má v Afrike strach z komárov? Ako sa proti nim chráni v tábore bez vody a elektriny?
Zo Slovenska odišla najskôr do Izraela. Ako sa jej tam podarilo presadiť a vychovať dve deti? Prečo viedla pitevňu? A prečo si neskôr vzala za manžela Nemca?
Dnes svoj život a prácu delí medzi Izrael, Nemecko, Mali a USA. Návštevu Slovenska a rodných Bojníc si však nikdy nedá ujsť. Čo ju tam stále ťahá? Čo jej stiahne hrdlo?
Miluje adrenalín, rýchlu jazdu autom, najnovšie sa stala pilotkou, ale rada aj varí. Čo znamená, keď pripraví jedla ako pre armádu?
Pozrite si ako žije rodina uznávanej slovenskej profesorky v Izraeli a v akých podmienkach pracuje v Afrike. Uvidíte aj siete a nové revolučné návnady na boj s komármi a maláriou, na čom jazdí, jej pracovňu v Mali, nemeckého manžela i africkú kuchyňu.
Malária, ktorú šíri, zabije každý rok pol milióna až 725-tisíc ľudí. Ohrozené sú najmä malé deti. Tri zo štyroch obetí majú menej ako päť rokov. Druhý najnebezpečnejší tvor je človek, zabije zhruba 475-tisíc ľudí ročne, tretí je had, ten má na svedomí okolo 50-tisíc mŕtvych ľudí za rok. Propagačné video popisuje novú, revolučnú metódu hubenia komárov, ktorá by mohla znížiť výskyt malárie až o tretiu. Spoluautorkou patentu je slovenská profesorka Edita Révay.
Rozhovor s Editou Révay si môžete vypočuť aj ako podcast