Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie

Všetko zlé je na niečo dobré. Aj v príbehu mladej molekulárnej biochemičky a genetičky Edity Révay. Počas štúdia na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave sa zamilovala do mladého študenta z Izraela. Vyštudovali, zobrali sa, ale partner pobyt na Slovensku nezískal. Museli zvoliť druhú možnosť pre spoločný život – Izrael. Prekážky v neznámej krajine jej priniesli aj nové možnosti. Za 30 rokov stihla vyštudovať ďalšiu vysokú školu, urobiť si dva doktoráty, venovať sa vede, študentom na univerzitách, vychovať dvoch synov, rozviesť sa a opäť sa vydať. Dnes je profesorka Edita Révay uznávanou medzinárodnou vedkyňou a lekárkou nielen v oblasti genetiky, molekulárnej biológie, ale aj boja proti najnebezpečnejšej infekčnej chorobe na svete – malárii.

07.01.2023 00:00
debata (12)
Video
Naši a svetoví, 16. diel: profesorka Edita Révay objasňuje revolučnú metódu na zabíjanie komárov.
  • Venovala sa výskumu rakoviny prsníka, ale už 16 rokov bojuje najmä proti komárom a malárii. Ako s tým súvisí chuť na sladké?
  • Ako prišla na unikátnu metódu, ktorá by mohla znížiť výskyt malárie až o 30 percent?
  • Prečo si tento nápad obľúbil Bill Gates a volá ho „naše bejby“?
  • Má v Afrike strach z komárov? Ako sa proti nim chráni v tábore bez vody a elektriny?
  • Zo Slovenska odišla najskôr do Izraela. Ako sa jej tam podarilo presadiť a vychovať dve deti? Prečo viedla pitevňu? A prečo si neskôr vzala za manžela Nemca?
  • Dnes svoj život a prácu delí medzi Izrael, Nemecko, Mali a USA. Návštevu Slovenska a rodných Bojníc si však nikdy nedá ujsť. Čo ju tam stále ťahá? Čo jej stiahne hrdlo?
  • Miluje adrenalín, rýchlu jazdu autom, najnovšie sa stala pilotkou, ale rada aj varí. Čo znamená, keď pripraví jedla ako pre armádu?
Úspešný príbeh lekárky z Bojíc v Izraeli a Afrike

Pozrite si ako žije rodina uznávanej slovenskej profesorky v Izraeli a v akých podmienkach pracuje v Afrike. Uvidíte aj siete a nové revolučné návnady na boj s komármi a maláriou, na čom jazdí, jej pracovňu v Mali, nemeckého manžela i africkú kuchyňu.

Fotogaléria
Rodáčka z Bojníc Edita Révay je medzinárodne...
Maláriou sú ohrozené najmä deti. Tri zo štyroch...
+35Jej nápad ako likvidovať komáre podporuje aj...

Najnebezpečnejšie zviera na svete? Komár!

Video
Malária, ktorú šíri, zabije každý rok pol milióna až 725-tisíc ľudí. Ohrozené sú najmä malé deti. Tri zo štyroch obetí majú menej ako päť rokov. Druhý najnebezpečnejší tvor je človek, zabije zhruba 475-tisíc ľudí ročne, tretí je had, ten má na svedomí okolo 50-tisíc mŕtvych ľudí za rok. Propagačné video popisuje novú, revolučnú metódu hubenia komárov, ktorá by mohla znížiť výskyt malárie až o tretiu. Spoluautorkou patentu je slovenská profesorka Edita Révay.

Rozhovor s Editou Révay si môžete vypočuť aj ako podcast

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
Slovinsky-1 Čítajte viac Nielen Havaj, Čile a Kréta. NASA radí medzi naj snímky nočnej oblohy aj tie jeho z Oravy, Tatier, Polonín či Košíc Kucerova-1-Novitzky Čítajte viac Slovenská primabalerína žiari v svetoznámom balete. Prečo ako mladý talent po škole odmietla ponuku SND? murarikova-titul Čítajte viac Svetová kráľovná medovníkov je zo Slovenska. Prezradila svoj tajný recept na víťazné cesto i zdobenie Hromkovic-1-Digitaltag2017-web-64 Čítajte viac Špičkové švajčiarske učebnice píše Slovák. Nebyť protekcie, doma na Slovensku ho nevzali ani na strednú Valovic-1 Čítajte viac Chce vybudovať digitálny Hollywood na Slovensku. Pozrite si plány Slováka, ktorý získal Oscara za špeciálne filmové efekty 01-Kucerova Čítajte viac Hovorí sa o nej, že rozumie reči koní. Popredná jazdkyňa a trénerka prezradila zázračnú metódu, ako naučiť koňa vyhrávať 1-Brchnelova-ESTEC internship Čítajte viac Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu 001-Rajnakova Čítajte viac Slovenská lekárka žne úspechy v Singapure. Podľa jej unikátnych postupov liečia rakovinu tamojší špecialisti 1-Stupavska Čítajte viac Svet špičkovej módy opustila, zdal sa jej povrchný. Skrášľuje tapetami dizajnové hotely i byty po celej Európe 15-Bucek Čítajte viac Radšej zachránil život súpera, než by zvíťazil. Slovák si podmanil srdcia Číňanov Martin Greguš Čítajte viac Takmer zomrel v arktickej búrke. Jeho fotografie medveďov teraz zbierajú prestížne svetové ceny 5-Turekova-2021 Čítajte viac Mladá Slovenka je novou hviezdou módy. Oblieka extravagantné spevácke ikony z Londýna, New Yorku i Los Angeles Peter Kršík Čítajte viac Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta? Matúš Varga Čítajte viac Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie Naši a svetoví: Peter Biľak typograf dizajnér Čítajte viac V Bratislave mu zhorel byt, tak šiel do sveta. Ocenila ho kráľovská rodina v Holandsku, EÚ i kmene na severe Kanady

Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Malária #komár #Afrika #bill gates #WHO #Ľubica Hargašová #Naši a svetoví #rozhovory Ľubice Hargašovej #Edita Revay #Gunter Muller