Viedeň vymenila za Paríž, pripadala jej ako dedina. Slovenská organistka s úspechom koncertuje po celom svete
Hru na organe Monika Melcová vyštudovala vo Viedni s vyznamenaním a s cenou rakúskeho ministra kultúry. Kráľovskému hudobnému nástroju dala prednosť pred klavírom možno preto, aby bez problémov ovládla celý orchester. Podarilo sa jej to. Postupne a s veľkým úspechom prezentovala svoju majstrovskú hru v rôznych kútoch sveta. Vo Francúzsku zažiarila, ešte pred požiarom, v parížskej katedrále Notre-Dame, ale aj v kráľovskej kaplnke na zámku vo Vesailles. Úspech mala aj v meste organov - v Toulouse. Neskôr jej tlieskali v ďalších krajinách Európe, ale aj v Japonsku. Tam bola dokonca celý rok rezidenčnou organistkou v Sappore a pravidelne sa tam vracia.
Naši a svetoví, 21. diel: Organistka Monika Melcová hovorí nielen o pocitoch môcť hrať na vzácnych historických organoch v najchýrnejších katedrálach, ale aj o živote v krajinách, kde pôsobila.
Nemá rada Viedeň, fascinuje ju Paríž, prečo sa nakoniec rozhodla žiť v španielskej Granade?
Je Španielsko krajina vzácnych organov alebo ju nadchla skôr celková atmosféra krajiny?
Koncertuje, ale aj učí hru na organe na univerzitách v španielskom meste San Sebastian a v dánskom hlavnom meste Kodani. Neunavuje ju ustavičné cestovanie za prácou do vzdialených miest?
Ponuku vyučovať dostala aj z Viedne. Ktorá jej reakcia však nakoniec odradila váženú komisiu od úmyslu zamestnať ju?
So študentmi pracuje v Španielsku, v Dánsku a tiež na Slovensku. Ako sú na tom Slováci?
Pozrite si úspechy špičkovej slovenskej organistky. Ako sa jej žije v španielskej Granade? Cesta Moniky Melcovej zo Spišskej Novej Vsi cez Košice a Viedeň do Paríža, koncerty vo Versailles a Notre Dame, potom do Japonska, Španielska a Dánska. Návraty na Oravu a do Bratislavy.
Tvrdí, že Japonsko je jej druhý domov, ale na Slovensko nedopustí. Má tu mamu, priateľov… A rada hrá na výbornom organe v Slovenskej filharmónii v Bratislave. Keď zavíta na Slovensko, nikdy neodmietne stretnutie so študentmi.
Rozhovor s organiskou Monikou Melcovou si môžete vypočuť aj ako podcast