Viedeň vymenila za Paríž, pripadala jej ako dedina. Slovenská organistka s úspechom koncertuje po celom svete

Hru na organe Monika Melcová vyštudovala vo Viedni s vyznamenaním a s cenou rakúskeho ministra kultúry. Kráľovskému hudobnému nástroju dala prednosť pred klavírom možno preto, aby bez problémov ovládla celý orchester. Podarilo sa jej to. Postupne a s veľkým úspechom prezentovala svoju majstrovskú hru v rôznych kútoch sveta. Vo Francúzsku zažiarila, ešte pred požiarom, v parížskej katedrále Notre-Dame, ale aj v kráľovskej kaplnke na zámku vo Vesailles. Úspech mala aj v meste organov - v Toulouse. Neskôr jej tlieskali v ďalších krajinách Európe, ale aj v Japonsku. Tam bola dokonca celý rok rezidenčnou organistkou v Sappore a pravidelne sa tam vracia.

11.02.2023 05:30
debata (7)
Video
Naši a svetoví, 21. diel: Organistka Monika Melcová hovorí nielen o pocitoch môcť hrať na vzácnych historických organoch v najchýrnejších katedrálach, ale aj o živote v krajinách, kde pôsobila.
  • Nemá rada Viedeň, fascinuje ju Paríž, prečo sa nakoniec rozhodla žiť v španielskej Granade?
  • Je Španielsko krajina vzácnych organov alebo ju nadchla skôr celková atmosféra krajiny?
  • Koncertuje, ale aj učí hru na organe na univerzitách v španielskom meste San Sebastian a v dánskom hlavnom meste Kodani. Neunavuje ju ustavičné cestovanie za prácou do vzdialených miest?
  • Ponuku vyučovať dostala aj z Viedne. Ktorá jej reakcia však nakoniec odradila váženú komisiu od úmyslu zamestnať ju?
  • So študentmi pracuje v Španielsku, v Dánsku a tiež na Slovensku. Ako sú na tom Slováci?
Vďaka majstrovskej hre na organe videla celý svet

Pozrite si úspechy špičkovej slovenskej organistky. Ako sa jej žije v španielskej Granade? Cesta Moniky Melcovej zo Spišskej Novej Vsi cez Košice a Viedeň do Paríža, koncerty vo Versailles a Notre Dame, potom do Japonska, Španielska a Dánska. Návraty na Oravu a do Bratislavy.

Fotogaléria
Slovenská organistka Monika Melcová je uznávaná...
Slovenská organistka Monika Melcová je uznávaná...
+27Slovenská organistka Monika Melcová je uznávaná...

Tvrdí, že Japonsko je jej druhý domov, ale na Slovensko nedopustí. Má tu mamu, priateľov… A rada hrá na výbornom organe v Slovenskej filharmónii v Bratislave. Keď zavíta na Slovensko, nikdy neodmietne stretnutie so študentmi.

Rozhovor s organiskou Monikou Melcovou si môžete vypočuť aj ako podcast

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
Julia Lorencovic-titulna foto Čítajte viac Prácu dôstojníčky na luxusných zaoceánskych lodiach vymenila za manažovanie tankerov v prístavoch DSC 8681 filter Čítajte viac Slovenka si už šesť rokov v New Yorku plní svoj sen. Hudobnú cenu Grammy mala na dosah ruky Straka-portret Čítajte viac Prísna učiteľka mu otvorila cestu do sveta luxusnej módy. Dnes sa jeho návrhmi pýšia známe speváčky, herečky, ale aj kráľovná 01-JPG-Pavol Kozik Proxenta Čítajte viac Slovák vyrába sladké dobroty na Kube. Majiteľovi a riaditeľovi úspešnej investičnej spoločnosti učaroval exotický ostrov Revay-1 Čítajte viac Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie Slovinsky-1 Čítajte viac Nielen Havaj, Čile a Kréta. NASA radí medzi naj snímky nočnej oblohy aj tie jeho z Oravy, Tatier, Polonín či Košíc Kucerova-1-Novitzky Čítajte viac Slovenská primabalerína žiari v svetoznámom balete. Prečo ako mladý talent po škole odmietla ponuku SND? murarikova-titul Čítajte viac Svetová kráľovná medovníkov je zo Slovenska. Prezradila svoj tajný recept na víťazné cesto i zdobenie Hromkovic-1-Digitaltag2017-web-64 Čítajte viac Špičkové švajčiarske učebnice píše Slovák. Nebyť protekcie, doma na Slovensku ho nevzali ani na strednú Valovic-1 Čítajte viac Chce vybudovať digitálny Hollywood na Slovensku. Pozrite si plány Slováka, ktorý získal Oscara za špeciálne filmové efekty 01-Kucerova Čítajte viac Hovorí sa o nej, že rozumie reči koní. Popredná jazdkyňa a trénerka prezradila zázračnú metódu, ako naučiť koňa vyhrávať 1-Brchnelova-ESTEC internship Čítajte viac Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu 001-Rajnakova Čítajte viac Slovenská lekárka žne úspechy v Singapure. Podľa jej unikátnych postupov liečia rakovinu tamojší špecialisti 1-Stupavska Čítajte viac Svet špičkovej módy opustila, zdal sa jej povrchný. Skrášľuje tapetami dizajnové hotely i byty po celej Európe 15-Bucek Čítajte viac Radšej zachránil život súpera, než by zvíťazil. Slovák si podmanil srdcia Číňanov Martin Greguš Čítajte viac Takmer zomrel v arktickej búrke. Jeho fotografie medveďov teraz zbierajú prestížne svetové ceny 5-Turekova-2021 Čítajte viac Mladá Slovenka je novou hviezdou módy. Oblieka extravagantné spevácke ikony z Londýna, New Yorku i Los Angeles Peter Kršík Čítajte viac Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta? Matúš Varga Čítajte viac Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie Naši a svetoví: Peter Biľak typograf dizajnér Čítajte viac V Bratislave mu zhorel byt, tak šiel do sveta. Ocenila ho kráľovská rodina v Holandsku, EÚ i kmene na severe Kanady

Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #organ #Viedeň #Granada #Kodaň #San Sebastián #Paríž #Orava #Ľubica Hargašová #Naši a svetoví #Notre-Dame #rozhovory Ľubice Hargašovej #Monika Melcová #Vesailles #Saporro