Schránkové firmy? Cyprus sa zmenil na prísnu krajinu, hovorí jediná slovenská advokátka na ostrove

Pochádza z Košíc, právo vyštudovala v Banskej Bystrici. Doktorku Soňu Ajini už na základnej škole prezývali „ obhajca chudoby“. Pomáhať iným a hľadať spravodlivosť mala odmalička v sebe hlboko zakorenené, aj preto za rozhodla stať právničkou. Dva roky po vysokej škole obhájila doktorát a chcela sa pustiť do práce, lenže osud jej udal iný smer. Na lodi, ktorá z Cypru - ostrova Afrodity - mierila do Izraela, sa zoznámila s mladým, atraktívnym Cyperčanom. Bolo to osudové stretnutie, plavba loďou sa skončila a oni sa stále mali o čom rozprávať, neskôr nasledovali listy a telefonáty. (V tom čase ešte neexistovali e-maily ani SMS-ky). Sedem rokov trval ich vzťah na diaľku, až sa mladá právnička rozhodla presťahovať za námorným inžinierom na Cyprus. So slovenským diplomom nebolo možné venovať sa svojmu povolaniu. Musela opäť študovať. Skončia námorné právo na univerzite v Londýne, naučila sa po grécky a začala pomáhať ľuďom v inej krajine. Dnes je špecialistkou na obchodné, námorné, zmluvné právo, právo duševného vlastníctva a arbitráže, je aj osobitným zástupcom libérijského námorného registra na Cypre. Vedie mnohé neziskové organizácie a je zakladajúcou členkou a riaditeľkou Medzinárodnej asociácie lodnej dopravy a obchodu žien na Cypre. Úzko spolupracuje aj so Slovenským a Českým veľvyslanectvom na ostrove.

18.02.2023 05:30
debata
Video
Naši a svetoví, 22. diel: Advokátka Soňa Ajini hovorí nielen o tom ako sa presadila medzi právnikmi na Cypre, ale aj o živote jej rodiny na ostrove.
  • Je jedinou Slovenkou v advokátskej komore na Cypre. Je úspech dostať sa tam?
  • Pracovala v najväčšej advokátskej firme na ostrove, prečo sa osamostatnila? Nebol to risk?
  • Tvrdí, že s pokorou človek najďalej zájde. Bola to len pokora, ktorá jej vo vzdialenej krajine priniesla úspech?
  • Sú situácie, keď aj v noci je schopná vstať z postele a ísť pomáhať. Čo, alebo kto ju zvykne vyburcovať až k takejto oddanosti ľuďom?
  • Aké riziká čakajú mladé Slovensky na ostrove, ktoré uzavrú za peniaze fiktívne manželstvo s mužmi z krajín tretieho sveta?
  • Je aj naďalej Cyprus rajom pre schránkové firmy? Čo zmenili nové pravidlá proti praniu špinavých peňazí?
  • Aký majú Slováci záujem žiť a pracovať na Cypre? Kde si na ostrove Afrodity kupujú letné domy?
Ako sa žije našej jedinej právničke na Cypre

Z Košíc na čarovný ostrov v Stredozemnom mori. Pozrite si cestu advokátky Sone Ajini do krajiny, v ktorej vraj kedysi vládla bohyňa lásky Afrodita. Nahliadnite do života jej rodiny i zákulisia špičkového práva. Pozrite si ako pôvabná advokátka vyzerala ako malé dieťa, maturantka i počas promocie. Uvidíte aj jej šikovnú dcéru, ktorá chodí rada na Slovensko, manžela, námorného špecialistu a vášnivého motorkára, ich štvornohého domáceho miláčika, "slovenskú" vianočnú kapustnicu, stromček i dedinu, kde žijú - ktorá sa volá Rozprávka.

Fotogaléria
Soňa Ajini je dnes jedinou slovenskou...
Cyprus a jeho kultúru si zamilovala.
+51K úcte k tradíciám, kultúrnemu dedičstvu a...

Jej dcéra sa narodila na Cypre, ale hovorí dobre po slovensky. Vo videu úspešná medzinárodná právnička Soňa Ajini uvažuje, aká je šanca, že by jej dcéra študovala na Slovensku. Hovorí aj o tom, ako sa Cyprus mení, aké sú tam ceny a prečo si tam chcú mnohí cudzinci kúpiť dom alebo byt.

Rozhovor s jedinou slovenskou advokátkou na Cypre Soňou Ajini si môžete vypočuť aj ako podcast

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
Melcova-2 Čítajte viac Viedeň vymenila za Paríž, pripadala jej ako dedina. Slovenská organistka s úspechom koncertuje po celom svete Julia Lorencovic-titulna foto Čítajte viac Prácu dôstojníčky na luxusných zaoceánskych lodiach vymenila za manažovanie tankerov v prístavoch DSC 8681 filter Čítajte viac Slovenka si už šesť rokov v New Yorku plní svoj sen. Hudobnú cenu Grammy mala na dosah ruky Straka-portret Čítajte viac Prísna učiteľka mu otvorila cestu do sveta luxusnej módy. Dnes sa jeho návrhmi pýšia známe speváčky, herečky, ale aj kráľovná 01-JPG-Pavol Kozik Proxenta Čítajte viac Slovák vyrába sladké dobroty na Kube. Majiteľovi a riaditeľovi úspešnej investičnej spoločnosti učaroval exotický ostrov Revay-1 Čítajte viac Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie Slovinsky-1 Čítajte viac Nielen Havaj, Čile a Kréta. NASA radí medzi naj snímky nočnej oblohy aj tie jeho z Oravy, Tatier, Polonín či Košíc Kucerova-1-Novitzky Čítajte viac Slovenská primabalerína žiari v svetoznámom balete. Prečo ako mladý talent po škole odmietla ponuku SND? murarikova-titul Čítajte viac Svetová kráľovná medovníkov je zo Slovenska. Prezradila svoj tajný recept na víťazné cesto i zdobenie Hromkovic-1-Digitaltag2017-web-64 Čítajte viac Špičkové švajčiarske učebnice píše Slovák. Nebyť protekcie, doma na Slovensku ho nevzali ani na strednú Valovic-1 Čítajte viac Chce vybudovať digitálny Hollywood na Slovensku. Pozrite si plány Slováka, ktorý získal Oscara za špeciálne filmové efekty 01-Kucerova Čítajte viac Hovorí sa o nej, že rozumie reči koní. Popredná jazdkyňa a trénerka prezradila zázračnú metódu, ako naučiť koňa vyhrávať 1-Brchnelova-ESTEC internship Čítajte viac Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu 001-Rajnakova Čítajte viac Slovenská lekárka žne úspechy v Singapure. Podľa jej unikátnych postupov liečia rakovinu tamojší špecialisti 1-Stupavska Čítajte viac Svet špičkovej módy opustila, zdal sa jej povrchný. Skrášľuje tapetami dizajnové hotely i byty po celej Európe 15-Bucek Čítajte viac Radšej zachránil život súpera, než by zvíťazil. Slovák si podmanil srdcia Číňanov Martin Greguš Čítajte viac Takmer zomrel v arktickej búrke. Jeho fotografie medveďov teraz zbierajú prestížne svetové ceny 5-Turekova-2021 Čítajte viac Mladá Slovenka je novou hviezdou módy. Oblieka extravagantné spevácke ikony z Londýna, New Yorku i Los Angeles Peter Kršík Čítajte viac Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta? Matúš Varga Čítajte viac Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie Naši a svetoví: Peter Biľak typograf dizajnér Čítajte viac V Bratislave mu zhorel byt, tak šiel do sveta. Ocenila ho kráľovská rodina v Holandsku, EÚ i kmene na severe Kanady

Seriál Naši a svetoví môžete počúvať aj ako podcast. Tu je päť posledných rozhovorov:

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cyprus #právo #Právo a spravodlivosť #Ľubica Hargašová #Naši a svetoví #rozhovory Ľubice Hargašovej #Soňa Ajini