Žne úspechy vo svete. Ona však sníva o tom, aby o ňu bol väčší záujem aj doma na Slovensku

Odmalička kreslila. Najmä po stenách detskej izby. Alebo potme a so zatvorenými očami. Možno chcela napodobniť mamu - výtvarníčku a novinárku. Veľa po nej zdedila. Vzťah k umeniu, pracovitosť a precíznosť. Obidve milujú aj rozprávky so šťastným koncom. Azda preto Petra Štefanková ešte aj teraz siaha vo voľnom čase po knihách pre deti. Veľmi ju inšpirujú. Hoci v Bratislave vyštudovala grafický dizajn, v praxi uprednostnila ilustrácie. Chcela však preniknúť aj do tajov televíznej a filmovej grafiky, a tak sa rozhodla pre štúdium v Prahe a pridala si k tomu aj počítačovú grafiku v Londýne. Práve študijný pobyt vo Veľkej Británii odštartoval úspešné „svetové turné“ jej diel.

25.02.2023 05:30
debata
Video
Naši a svetoví, 23. diel: Petra Štefanková očarila v zahraničí už ako študentka. Aký má recept na úspech? Za čo zbiera prestížne ceny a uznania?
  • Je prvá Slovenka, ktorá sa stala členkou Kráľovskej spoločnosti umenia v Londýne. Ako sa jej to podarilo?
  • Vystavovala po celom svete, v New Yorku dokonca počas pandémie, a len nedávno aj v Londýne. Prečo je jej túžbou mať svoje diela aj v galériách na Slovensku?
  • Známy módny magazín Vanity Fair ju zaradil na prestížny A zoznam výtvarných umelcov dneška. Čo to znamená?
  • Koľko času mala na kresbu na titulnú stranu prílohy popredného britského denníka The Guardian?
  • Prečo ju stále inšpirujú rozprávky pre deti, ale aj krivky ženskej postavy?
Prvá Slovenka v Kráľovskej spoločnosti umenia

Pozrite si čarovné ilustrácie, obrazy a dizajn Petry Štefankovej, ktorú ešte ako študentku pozvali do prestížnej Kráľovskej spoločnosti umenia v Londýne. Aké uznania po celom svete zbiera šikovná mladá Slovenska? Uvidíte diela pri tvorbe ktorých ju inšpirovali rozprávky pre deti, ale aj ženská figúra. Sami zistíte, prečo ju vo svete radia medzi najkreatívnejších umelcov súčasnosti.

Fotogaléria
Petra Štefanková. Prvá Slovenka, ktorá sa stala...
V záhrade s jedným zo svojich obrazov.
+45Môj obraz - moje šaty. Petra má na sebe...

Ocenili ju nielen vo Veľkej Británii, ale napríklad aj v Japonsku, Austrálii, USA či Nemecku. Jej kresby, ilustrácie, dizajn a obrazy uverejnili vo vyše 170 knihách, časopisoch a publikáciách po celom svete. Ako spolupracuje s rodným Slovenskom? Čo v rozhovore prezradila o výstave na Bratislavskom hrade? Prečo jej workshop pre deti v Komárne mal odozvu v Anglicku? Akú výstavu práve teraz pripravuje v Piešťanoch?

Rozhovor s Petrou Štefankovou si môžete vypočuť aj ako podcast

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.
Ajini-1 Čítajte viac Schránkové firmy? Cyprus sa zmenil na prísnu krajinu, hovorí jediná slovenská advokátka na ostrove Melcova-2 Čítajte viac Viedeň vymenila za Paríž, pripadala jej ako dedina. Slovenská organistka s úspechom koncertuje po celom svete Julia Lorencovic-titulna foto Čítajte viac Prácu dôstojníčky na luxusných zaoceánskych lodiach vymenila za manažovanie tankerov v prístavoch DSC 8681 filter Čítajte viac Slovenka si už šesť rokov v New Yorku plní svoj sen. Hudobnú cenu Grammy mala na dosah ruky Straka-portret Čítajte viac Prísna učiteľka mu otvorila cestu do sveta luxusnej módy. Dnes sa jeho návrhmi pýšia známe speváčky, herečky, ale aj kráľovná 01-JPG-Pavol Kozik Proxenta Čítajte viac Slovák vyrába sladké dobroty na Kube. Majiteľovi a riaditeľovi úspešnej investičnej spoločnosti učaroval exotický ostrov Revay-1 Čítajte viac Rodáčka z Bojníc už 16 rokov bojuje v Afrike proti šíreniu malárie Slovinsky-1 Čítajte viac Nielen Havaj, Čile a Kréta. NASA radí medzi naj snímky nočnej oblohy aj tie jeho z Oravy, Tatier, Polonín či Košíc Kucerova-1-Novitzky Čítajte viac Slovenská primabalerína žiari v svetoznámom balete. Prečo ako mladý talent po škole odmietla ponuku SND? murarikova-titul Čítajte viac Svetová kráľovná medovníkov je zo Slovenska. Prezradila svoj tajný recept na víťazné cesto i zdobenie Hromkovic-1-Digitaltag2017-web-64 Čítajte viac Špičkové švajčiarske učebnice píše Slovák. Nebyť protekcie, doma na Slovensku ho nevzali ani na strednú Valovic-1 Čítajte viac Chce vybudovať digitálny Hollywood na Slovensku. Pozrite si plány Slováka, ktorý získal Oscara za špeciálne filmové efekty 01-Kucerova Čítajte viac Hovorí sa o nej, že rozumie reči koní. Popredná jazdkyňa a trénerka prezradila zázračnú metódu, ako naučiť koňa vyhrávať 1-Brchnelova-ESTEC internship Čítajte viac Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu 001-Rajnakova Čítajte viac Slovenská lekárka žne úspechy v Singapure. Podľa jej unikátnych postupov liečia rakovinu tamojší špecialisti 1-Stupavska Čítajte viac Svet špičkovej módy opustila, zdal sa jej povrchný. Skrášľuje tapetami dizajnové hotely i byty po celej Európe 15-Bucek Čítajte viac Radšej zachránil život súpera, než by zvíťazil. Slovák si podmanil srdcia Číňanov Martin Greguš Čítajte viac Takmer zomrel v arktickej búrke. Jeho fotografie medveďov teraz zbierajú prestížne svetové ceny 5-Turekova-2021 Čítajte viac Mladá Slovenka je novou hviezdou módy. Oblieka extravagantné spevácke ikony z Londýna, New Yorku i Los Angeles Peter Kršík Čítajte viac Slovák je už roky masérom dubajského šejka. Ako sa zamestnal u jedného z najbohatších ľudí sveta? Matúš Varga Čítajte viac Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie Naši a svetoví: Peter Biľak typograf dizajnér Čítajte viac V Bratislave mu zhorel byt, tak šiel do sveta. Ocenila ho kráľovská rodina v Holandsku, EÚ i kmene na severe Kanady

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubica Hargašová #Naši a svetoví #rozhovory Ľubice Hargašovej #Petra Štefánková