Rozhovor s americkou odborníčkou na robotiku slovenského pôvodu, ktorá patrí k najvýznamnejším vedcom na svete.
Ak by sme dávnu estetiku krajiny rešpektovali a pokúsili sa ju obnoviť, nám samým by sa žilo oveľa lepšie a bezpečnejšie.
Ak na ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva dosiahnu konšpirátori ako Filip Kuffa či Rudolf Huliak, hrozí návrat k ničeniu prírody.
O významnom slovenskom architektovi, autorovi „domu na stračej nôžke“ a sídlisk pripomínajúcich včelie úle porozpráva nitriansky výtvarník Juraj Novák.
Ako sa žilo DJ za socializmu a v divokých 90. rokoch? Rozhovor s dídžejom a hudobným dramaturgom Romanom Juhásom, známym pod prezývkou Flebo.
Nie je prípustné, aby svojich cestujúcich klamali, že môžu vďaka nim lietať tak, aby neohrozovali klímu a budúcnosť.
S čím všetkým sa v minulosti museli vyrovnať gejovia a lesby na ceste k rovnoprávnosti? Rozhovor s odborníčkou na rodovú rovnosť Janou Jablonickou-Zezulovou.
Matúš Astrab sa na Island vybral v období, keď sa mu drvivá väčšina návštevníkov vyhýba. Aby v mrazivej tme premietal na holé kopce Islandu - slovenské lesy!
Fungujúce zdravotníctvo, školstvo, dostupnejšie obchody, ihriská, kiná, divadlá, bezpečné mestá, čistejší vzduch. To všetko prináša riešenie klimatickej krízy.
Na to, aby sme mohli nájsť život mimo Zeme, musíme najprv podrobne spoznať život, ktorý máme na našej planéte. A ten je neuveriteľne priebojný a rozmanitý.
„Zelené“ klamstvá sú nebezpečné. Zvádzajú ľudí od bezpečného správania, reálne odďaľujú šancu ľudstva vysporiadať sa s najväčšou hrozbou, akej kedy čelilo.
Zelené strechy pomáhajú v boji s klimatickou krízou na viacerých frontoch. Dokážu zvýšiť efektivitu solárnych panelov, a to dokonca až o štvrtinu.
Kai Bird a Martin Sherwin v roku 2005 vydali knihu Americký Prometeus. Na jej základe natočil Christopher Nolan film Oppenheimer. Bird poskytol Pravde rozhovor.
Výroba čohokoľvek sa zmení. Od liekov cez materiály až po potraviny.
Oľga Paštéková sa inšpirovala svetom oceánu a pokračuje v experimentovaní so samotným spôsobom maľby. Oheň v jej tvorivom procese vystriedala voda.
Expedičnej a diaľkovej turistike sa venuje od študentských rokov, stal sa jej priekopníkom. Považuje ju za návrat do prirodzeného stavu, v ktorom sme žili a rozvíjali sa tisícky rokov.
Vojna preveruje priateľstvá, hovorí slovensko-švajčiarska spisovateľka, vojnová reportérka a publicistka Irena Brežná.
Majster Mu Yuchun (75) pochádza z Pekingu a je majstrom čínskych bojových umení wushu, znalec tradičnej filozofie, medicíny i akupunktúry.
Na diaľkovej trase na Novom Zélande si našiel manželku a zo svadobnej cesty, tritisíckilometrovej trasy v Južnej Amerike, si odniesli inšpiratívny poznatok.
Z prísnej audítorky filantropka, environmentalistka, podnikateľka a šperkárka. Monika Babčanová pomáha rodinám v amazonskom pralese. Získala CENU MIERU.
Informatik Matej Gazda do boja s onkologickými chorobami zapojil umelú inteligenciu. Liečba bude šetrnejšia k pacientom a bezpečnejšia.
Traja mladí šikovní Slováci žijúci v cudzine, dvaja egyptológovia a jedna talentovaná poetka. Výsledok? Nový preklad vtipnej staroegyptskej ľúbostnej poézie.
Unikátna hrobka kniežaťa, ktoré pochovali pred 1 600 rokmi na návrší s úžasným výhľadom na Tatry, sa konečne ukázala verejnosti.
Podaril sa mu husársky kúsok. Dalibor Mikulík priamo na nádvorí hradu privítal potomkov majiteľov, ktorí vládli v Starej Ľubovni vyše 350 rokov.
Ktoré naše vína sú naj a prečo si im darí vo svete? Edita Ďurčová prezrádza tajomstvá viníc i celej krajiny. Pozrite si video, fotogalériu, počúvajte podcast.