Krčili sa s rodičmi v území nikoho. Z východu sa na nich tlačili Rusi, na západe sa opevnili Nemci. A po oslobodení potom prišlo sucho, hladomor a totalita.
Všetko podstatné o príčinách, priebehu či dôsledkoch druhej svetovej vojny je už známe a nie je na tom čo prehodnocovať, zdôrazňuje Igor Baka z Vojenského historického ústavu.
Veľké epidémie sprevádzajú ľudstvo už po tisícročia. V minulosti sa im darilo najmä kvôli zanedbanej hygiene. Mnohé opatrenia sa však využívajú dodnes.
Brniansky ateliér Chybík+Krištof hlási ďalšie úspechy. Slovenský architekt Michal Krištof hovorí o výnimočnom projekte obnovy skleníka Gregora Mendela v Brne.
Väčšina ľudí si mylne myslí, že pijú krv a zamotávajú sa do vlasov. Štefan Matis ich však už roky študuje aktívne ochraňuje.
Pri výstavbe víl Záhrady Devín archeológovia nepočítali s tým, že nájdu niečo výnimočné. A predsa... Viac prezradil archeológ František Žák Matyasowszky.
Sťažnosti, že zavedenie kvót pre hranie pôvodnej tvorby rádiá pripraví o poslucháčov, sa nepotvrdili. Práve naopak, uviedol hudobný publicista Juraj Čurný.
Vírusové kvapôčkové infekcie vrátane nového koronavírusu sú ako biologické zbrane vonkoncom nevhodné, zdôrazňuje uznávaný virológ Fedor Čiampor.
Bol špičkovým lekárom a vedcom svojej doby, ale má čo povedať aj dnes, zdôrazňuje Anton Bartunek, ktorý pred 30 rokmi znovu objavil lekára Jána Adama Raymana.
Ľudia sa podľa biochemika Pavla Čekana pod bremenom izolácie stmelili. A spojila sa aj slovenská veda. Má potenciál vyrobiť nielen vlastný test či vakcínu.
Mimoriadna situácia s koronavírusoom si vyžaduje mimoriadne opatrenia aj v osadách. Tvrdí to romista a kultúrny antropológ Rastislav Pivoň.
Šibať slobodné dievčatá súce na vydaj kedysi chodievali tí, čo boli v mládeneckom spolku, pripomína etnologička Zora Mintalová Zubercová.
Vzťah Slovákov k alkoholu netreba zatracovať. Do určitej miery je alkohol rozumná vec, len s ním treba správne narábať. Aj v čase koronavírusu.
Keď na severe Talianska vypukla nákaza koronavírusu, nevnímala som to ako hrozbu, priznala slovenská prekladateľka Alexandra Lenzi Kučmová (40), ktorá teraz žije v Ríme.
S paleontológom Matúšom Hyžným sme sa pozhovárali o tom, aký vplyv má človek na planétu, ako dinosaury nakoniec nevyhynuli, či o pištoľových krevetách.
V Taliansku je to najhoršie: "Keď počujete, koľko ľudí zomrelo, zovrie vám srdce,“ prezradila v telefonickom rozhovore pre Pravdu Romana Inovecká (46).
„Svetlo ľudskej duše dokáže mať obrovskú dezinfekčnú schopnosť,“ vraví vynikajúci slovenský huslista, profesor Peter Michalica v rozhovore pre Pravdu.
Vzťah medzi zdravím ľudí a stavom budov je kľúčový, no podceňovaný. Prečo by budovy mali patriť medzi priority novej vlády? Ako by sa mali stavať nájomné byty?
Nech nám pod rúškom nezamrzne úsmev, keď sa bránime pred šírením koronavírusu. Uznávaná psychiatrička Soňa Belanská prízvukuje, že každá minca má dve strany.
Najväčšia v dejinách bývalého Československa. Stala sa pred 30 rokmi. Koho vinou? Dalo sa jej predísť? Pozadie odhaľuje vtedajší riaditeľ väznice Oto Lobodáš.
Slovenka Martina je 34-ročná učiteľka, ktorá žije a pôsobí v Číne, 300 km od epicentra koronavírusu vo Wuhane.
"Zostaňte doma, ak môžete,“ vyzýva v súvislosti s pandémiou koronavírusu Slovákov kardiologička Renáta Korcová. Pracuje ako lekárka v talianskom meste Terst.
Vyhladzovací tábor Sobibor stál na mieste, kde dnes šumí les. Stopy mali byť zahladené. Práve tu zahynulo najviac ľudí zo Slovenska, rozpráva historik Ján Hlavinka.
Dva cyklóny vlani na jar zasiahli africký štát Mozambik. Nakoľko to súvisí so zmenami klímy? Odpovedá Riccardo Rossi zo zastúpenia Európskej únie v Mozambiku.
Valí sa na nás epidémia, akú Európa veľmi dlho nezažila. Šírenie koronavírusu je už nezadržateľné, tvrdí Juraj Mesík, analytik globálnych trendov a rizík.