Na múre v Ostrovanoch, ktorý vymedzuje rómsku osadu od ostatných domov a záhrad, je veľkými bielymi písmenami napísané PREPÁČTE. Existujú však aj horšie bariéry.
S autorkou knihy V Choči je naisto čosi etnologičkou Katarínou Nádaskou sme sa rozprávali o tom, či si v budúcnosti budú ľudia rozprávať povesti o udalostiach, ktoré sa dejú dnes.
Ak sa na slovenskom úseku Dunaja postaví kaskáda nových priehrad, môže to ohroziť zvyšky riečnych ramien a lužných ekosystémov, ktoré sa v Podunajsku zachovali.
Zoznam úspechov švajčiarskej lezkyne Niny Caprezovej je riadne dlhý. Na bratislavský festival Hory a mesto ju pozvali ako jednu z najlepších skalných lezkýň vesmíru.
Daniela Rapavá vyštudovala jadrovú fyziku na Univerzite Komenského. Jej koníčkom je fotografovanie, a so snímkou zamrznutej bubliny nazvanej Levitácia žala úspechy po celom svete.
Zhovárali sme sa so Zuzanou Kronerovou, s herečkou a šansoniérkou Chantal Poullainovou a s Vilmou Cibulkovou, ktoré prídu na Festival Divadlo do Babylonu.
Fotograf Juraj Bartoš rád vyráža do ulíc a fotí každodenný život. V rozhovore nám prezradil aj to, že jeho hlavnou modelkou aj ateliérom je Obchodná ulica v Bratislave.
Chronobiologička Katarína Stebelová hovorí, že ľudstvo si posledných 10 rokov poškodzuje vnútorné hodiny a zdravie oveľa závažnejším spôsobom ako posúvaním ručičiek o hodinu.
Časy sa zmenili. Rodiny tiež. Zachytáva to aj nová kniha Etely Farkašovej s nevšedným hlavným hrdinom. Nie sú ním totiž ľudia ale dom.
"Stredná Európa nie je unavená históriou, stredná Európa je unavená klamaním,“ hovorí básnik, prozaik a prekladateľ Adin Ljuca.
Najprv hrozilo zničenie hrobu Chatama Sofera, neskôr bol neúspešný pokus premiestniť ho do Izraela, pripomína v rozhovore etnológ Peter Salner.
Skúmať históriu domáceho odevného a textilného priemyslu pred rokom 1989 vôbec nie je jednoduché. Tých kompetentných, ktorým možno klásť otázky, je čoraz menej.
"Vyhli sme sa hrozbe balkánskeho vývoja a ako dva národy sme každý na samostatnej ceste zostali vo veľmi blízkom vzťahu,“ hovorí o rozdelení Československa Pavol Demeš.
V parížskej Bazilike Saint-Denis stáročia pochovávali francúzskych kráľov. Jej interiér dotvorila kazateľnica a oltárny stolec, ktorých autorom je slovenský výtvarník Vladimír Zbyňovský.
Klinický a forenzný psychológ a súdny znalec Anton Heretik tvrdí, že v porovnaní so skutočnými páchateľmi sú autori hororov amatéri.
Rob McBride je „tree hunter“. Loví najvzácnejšie stromy po celej Európe. Navštívil aj jabloň v Bošáci, ktorá je finalistkou súťaže Európsky strom roka 2018.
Slovenskí školáci začínajú v týchto dňoch už druhý polrok s rozšírenou výučbou dejepisu. Politici chceli vlani lekciou z histórie zastaviť popularitu extrémistov u mládeže.
Ivan Gašparovič bol pri zásadných rozhodnutiach v prvom, zakladajúcom období samostatnej Slovenskej republiky. A to je téma nášho rozhovoru.
Napriek dobrým výsledkom na prestížnej univerzite a otvoreným možnostiam v zahraničí sa mladý matematik Tomáš Fabšič vrátil na Slovensko.
Britský historik Keith Lowe sa pokúsil preskúmať hlavné zmeny, ktoré priniesla druhá svetová vojna.
Zlata Holubová sa stala predsedníčkou PD Gader Blatnica pred štvrťstoročím a s družstevníkmi vybudovala prosperujúci podnik.
Miro Král a Vlasta Kubušová tvoria dizajnérske štúdio Crafting Plastics! Ich okuliare z neškodného bioplastu pozbierali mnoho medzinárodných aj domácich ocenení.
Riaditeľ ekofarmárskej siete NECOFA v Afrike Samuel Karanja Muhunyu odpovedá na otázky týkajúce sa dôsledkov klimatických zmien a potravinovej krízy.
,Vo Višňovom sade som Mariána odnášal z javiska, teraz som niesol jeho rakvu," vzdychol si Milan Kňažko.
Tina Diosi zrežírovala celovečerný dokument o slovenských migrantoch hľadajúcich prácu a šťastie v Nórsku s názvom Nový život. Slováci sú pracovití, tvrdí v rozhovore pre Pravdu.