Prezývka pre Likavčanov - meteníci

Obyvateľov niektorých obcí v Liptove prezývali podľa jedla. Zrejme podľa obľúbenosti, častej konzumácie alebo možno aj zo žartu.

16.07.2016 09:00
Liptov Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Zuskinová píše, že ľudia z Liptovských Sliačov boli haluškári, v Pavčinej Lehote hrachári, obyvatelia Závažnej Poruby mali prezývku kapustári, lebo vraj jedli veľa kapusty, a najviac prezývok súviselo s jedením drobov, ktoré sa aktuálne Liptáci snažia zaregistrovať a získať ochrannú známku. Vychýrenými drobármi boli napríklad Bobrovčania. No a meteníci boli Likavčania. A vôbec to neberú ako hanlivú prezývku. Rodený Likavčan Eduard Hrčka však zdôrazní, že Likavčania slovo meteník vyslovujú tvrdo, nemäkčia.

Likavka je susedná obec mesta Ružomberok, obklopená vrchmi Mních, Choč a Čebrať. Dedinka pod rovnomenným stredovekým hradom Likava má florbalový klub OZ Meteníci. Pred dvoma rokmi obec vydala Monografiu Likavky, ktorú prišla pokrstiť módna návrhárka Lýdia Eckhardt, ktorej mama pochádzala z Likavky, otec z neďalekého Martinčeka s unikátnym kostolíkom a daškami (striešky, ktoré zakrývajú 3 až 5 metrov hlboké jamy na uchovávanie úrody). Ako podotkol starosta Likavky Marián Javorka, monografia sa samozrejme krstila meteníkom.

Prečo sú však práve Likavčania meteníkmi? To sa nám nepodarilo zistiť. Možno podľa obľúbenosti jedla, možno podľa toho, že meteníkom, slaným koláčom v Likavke ponúkali hostí. Eduard Hrčka z dedinskej folklórnej skupiny Likava hovorí, že meteník nie je tradičný likavský koláč. „U nás v Likavke sa piekol kapustník z kysnutého cesta. To sa rozvaľkalo na dva pláty, plnka sa robila so zapraženou kapustou, na masti s cibuľkou a so škvarkami. Jeden plát sa tým natrel, druhý sa priložil na vrch, a to sa pieklo v rúre ako kysnutý koláč,“ spomenie recept tradičnej domácej pochutiny. Podotkne, že rúra na pečenie sa nazývala bagrón. Koláč sa však pri krájaní na kocky trúsil, a tak gazdinky radšej piekli buchtičky plnené kapustou. Na vrch buchtičky sa môže dať zapiecť slaninka. A predtým, než sa dajú piecť do rúry, aj keď sa z nej vyberú, sa pomastia.

„Dosiaľ to tradujeme, hádam takmer v každom dome sa pečú kapustníky. Ale naučili sme sa podľa receptov z Bieleho Potoka, Liptovských Revúc či z Liptovskej Osady upiecť aj meteník. Takže vieme piecť dobrý kapustník aj fajný meteník. Kapustové buchtičky aj meteník pripravujeme na všetky príležitosti,“ poznamená Hrčka a tiež doplní, že každá gazdiná ho pečie „po svojom“. „Aj keď ideme na zábavu alebo na ples, musíme vždy priniesť kapustník aj meteník,“ dodá.

Meteník. Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda
meteník Meteník.

Recept na meteník

podľa Eduarda Hrčku z Likavky

  • 3 veľké hrste vyžmýkanej kapusty, 3 vajcia, prášok do pečiva, 300 ml mlieka, 300 ml (veľkosť hrnčeka ako mlieko) polohrubej múky, 2 PL bravčovej masti, 3 cibule
  1. Kapustu, vajcia, prášok do pečiva a múku spolu zmiešame. Na bravčovej masti do zlatista upražíme tri cibule, ktoré potom vlejeme do pripravenej masy s kapustou a múkou.
  2. Lyžicou masti vymastíme plech. Celú zmes spolu v miske pomiešame, „spolu sa to všetko pometie“, a tak je meteník. Soľ sa nedáva, pretože slaná je už kapusta. Kto chce, môže pokoreniť.
  3. Cesto roztiahneme na plech a pečieme v rúre aj viac ako hodinu. Najprv 3/4 hodinu vo vyhriatej rúre na 180 °C a potom sa pridá až na 240°C, aby sa meteník aj zospodu, aj zvrchu dochrumkava upiekol.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Liptov #Výlety pod pokrievku #meteníci