Našiel sa vrak lode Terror

Kanadskí prieskumníci objavili vrak britskej lode Terror, ktorá zmizla pred 168 rokmi pri prieskume Arktídy. Informoval o tom britský denník The Guardian.

21.09.2016 14:00
Kanada, loď Terror Foto:
Kanadskí prieskumníci objavili vrak zmiznutej britskej lode Terror.
debata

Plavidlo patrilo spoločne s loďou Erebus k expedícii kapitána Johna Franklina, ktorý sa snažil objaviť severne od Kanady morskú cestu medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Obe lode aj s posádkami však v polovici 19. storočia zmizli bez stopy.

Vrak Terroru sa prieskumníkom podarilo lokalizovať na začiatku septembra. Loď leží na morskom dne pri juhozápadnom brehu Ostrova kráľa Williama v hĺbke asi 25 metrov a podľa prieskumníkov je v mimoriadne dobrom stave. Automatická prieskumná ponorka odhalila dokonca aj také detaily, ako niekoľko tanierov a konzervu s jedlom v lodnom sklade alebo uložené fľaše vína.

Už pred dvoma rokmi objavili prieskumníci vrak Erebu, ktorý leží asi 100 kilometrov južne od teraz nájdeného Terroru. Objavenie lodí uľahčilo topenie ľadovcov, ktoré otvorilo prístup do predtým zamrznutých oblastí.

Franklin sa z poverenia britského kráľovského námorníctva vydal na expedíciu do Arktídy v 40. rokoch 19. storočia. Cieľom jeho cesty bolo nájsť takzvanú severozápadnú morskú cestu, ktorá by umožnila plavbu mrazivou krajinou okolo kanadských brehov až do Tichého oceánu, čo by britským námorníkom skrátilo plavbu do Ázie.

Lode Erebus a Terror so 129 členmi posádky vyplávali z Anglicka v roku 1845, na sever od Kanady však uviazli v ľade. Námorníci, ktorí prežili do tej doby, v roku 1848 svoje lode opustili a pokúsili sa dostať do bezpečia po pevnine a po ľade, nikto z nich však cestu neprežil. Expedícia sa stala najhoršou tragédiou v dejinách britského prieskumu Arktídy.

John Franklin, loď

S osudom oboch lodí je spojených mnoho zaujímavostí. Hovorilo sa napríklad o kanibalizme medzi členmi posádky, ktorí sa stratili v ľadovej pustatine. Lode navyše boli špeciálne vystužené pre plavbu medzi ľadom.

Námorníci boli kvalitne ošatení a pripravení na zimu, a to vďaka predchádzajúcim skúsenostiam kapitána. Na lodiach nechýbali ani zásoby jedla proti skorbutu či potraviny v plechovkách, čo dovtedy nebolo bežné.

Po zmiznutých lodiach neúspešne pátralo mnoho ďalších expedícií. V roku 1859 sa podarilo objaviť na Ostrove kráľa Williama poznámku zapísanú jedným z členov Franklinovej výpravy, ktorá priblížila osud oboch lodí.

V 80. rokoch minulého storočia boli nájdené telá troch členov Franklinovej posádky. Prelom v pátraní prišiel až teraz, keď sa počas dvoch rokov podarilo objaviť obe stratené lode.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #loď Terror #John Franklin