Britskí historici: Najhorším premiérom za posledných 100 rokov bola Thatcherová

, 18.10.2016 11:53
Britain Thatcher Falklands
Margaret Thatcherovú vyhodnotili britskí historici ako najhoršieho premiéra posledného storočia. Autor:

Britská asociácia The Historical Writers’ Association skúmala názory posledných devätnástich premiérov, ktorí stáli na čele krajiny od roku 1916. Podľa výsledkov bola najhorším premiérom Británie za posledné storočie Margaret Thatcherová.

Želenzná lady, ako Thatcherovú zvykli pre jej rozhodnosť a nezlomnosť označovať, „získala“ 24% hlasov, v tesnom závese skončil druhý Cameron (22%) a tretím najnepopulárnejším britským premiérom je Neville Chamberlain (17%).

Hlavnou výčitkou na adresu Thatcherovej je jej postoj k spoločnosti: „V spoločnosti zničila príliš veľa dobrých vecí a vytvorila príliš veľa tých zlých. V konečnom dôsledku vzniklo sociálne a morálne vákuum, v ktorom nepredstaviteľne bohatí ľudia môžu jednoduchým spôsobom stále ničiť viac z toho, čo nepotrebujú a zároveň nevidia to, že tí ostatní to potrebujú,” povedala pre britský denník The Guardian jedna z posudzovateľov, Emma Darwinová.

„Je jednoduché démonizovať politikov, ale Thatcherová stimulovala najhoršie správanie naprieč všetkým aspektom spoločnosti a my stále zbierame jej otrávenú úrodu,” nešetrila kritikou ani ďalšia z hodnotiteľov, Catherine Hokinová.

Štvrté miesto obsadil Tony Blair s 11% hlasov, nasledovaný Gordonom Brownom a Edwardom Heathom, ktorí získali zhodne 8%.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #Margaret Thatcherová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku