Prostoreká beduínka bojuje za ženy, má svoj výklad islamského práva

07.11.2016 19:00

Keď Saudská Arabka Suád Šammariová zverejnila na twitteri sériu mužov s bradou, netušila, že preto skončí vo väzení. Na fotografiách boli ortodoxný žid, komunista, osmanský kalif, sikh aj moslim. A Suád si k tomu dovolila napísať, že to, že má muž bradu, z neho nerobí svätca ani moslima. Táto dvakrát rozvedená matka šiestich detí dodala, že jeden z najväčších kritikov islamu, ktorý žil v časoch Mohameda, mal fúzy ešte dlhšie ako Prorok sám, napísala agentúra AP.

Šammariová je absolventkou štúdia islamského práva. Vychovali ju v kmeni, v ktorom ako dieťa chovala ovce. Teraz sa štyridsaťdvaročná žena zaraďuje k feministkám a argumenty pre svoje tvrdenia hľadá v islame.

Za svoje názory zaplatila. Tri mesiace pobudla bez súdu vo väzení za agitáciu. Vláda jej zakázala vycestovať, otec sa jej vzdal. Pomáhala zakladať diskusné fórum Sieť slobodných saudských liberálov, ktorého spoluzakladateľ Raíf Badáví si odpykáva desaťročný trest, ku ktorému patrí aj bičovanie.

Feministka z púšte

Nič z toho ju neprinútilo mlčať. „Mám práva, ktoré nie sú v rozpore s mojou vierou. Hodlám sa ich domáhať a chcem, aby ma tí, ktorí rozhodujú, počúvali,“ hovorí jedna z najvplyvnejších bojovníčok za práva žien v Saudskej Arábii. „Je si dosť istá tým, čo hovorí. Pochádza z beduínskeho prostredia, z púšte. Je na to hrdá a práve preto je ku každému otvorená a hovorí, čo si myslí,“ povedala ďalšia z aktivistiek Sahar Nasjafová.

Šammariová je dcérou poľnohospodárov zo severnej provincie Háil. Ako najstaršej z 12 detí bolo jej povinnosťou starať sa o ovce. Bola veriaca a praktizovala tamojšiu formu islamu, ktorá presadzuje doslovný výklad islamského práva.

Suád Šammariová bojuje za práva žien v...
Suád Šammariová bojuje za práva žien v moslimskom svete. Autor: SITA/AP

Po absolvovaní štúdia islamu v meste Háil začala učiť. V 17 rokoch sa vydala za dvakrát staršieho muža zo svojho kmeňa, mala s ním dcéru Jaru a v 20 rokoch sa rozviedla a znovu vydala. Tentoraz bol jej mužom sudca, ktorý zariadil rozvod. Bojovníčkou za práva žien sa stala vo chvíli, keď jej vzali Jaru. Jej bývalý muž získal právo na jej výchovu, keď malo dievča sedem rokov. Pretože sa matka znovu vydala, rozhodol súd, že má dieťa zostať s vlastným otcom, nie v domácnosti s nevlastným.

Boj o dcéru, boj za ženy

„Keď si ju vzali a povedali ‚toto je Alahova vôľa a toto je islam‘, zapálil sa vo mne vzdor. Neexistuje, aby bol v tomto vesmíre boh, ktorý by dopustil takú nespravodlivosť a bolesť na základe toho, že som žena,“ hovorí Suád. Osem rokov bojovala s rodinou a so všetkými, ktorí stáli medzi ňou a dcérou, ktorú už nemohla ani vídať. „Šalela som, ale z pohľadu rodičov, sudca-manžela, kmeňa a môjho postavenia v ňom som mala zostať iba hrdinsky sedieť,“ hovorí s gestom zopätých rúk a oddaným výrazom. V druhom manželstve mala ďalších päť detí a potom sa rozviedla.

Konto Suád Šammariovej na sociálnej sieti...
Konto Suád Šammariovej na sociálnej sieti Tweeter sleduje viac ako 207-tisíc ľudí. Autor: SITA/AP

Keď bývalý manžel a otec Jary ochorel a jej babička zomrela, dovolil napokon už šestnásťročnej dievčine, aby odišla za matkou. Šammariová sa so všetkými svojimi deťmi presťahovala do liberálnejšieho mesta Džidda. Začala svoju znalosť práva šaría používať ako právna poradkyňa žien. Niekedy však išlo skôr o ľsti než o rady. Jednej priateľke napríklad poradila, aby si zistila, ktorý sudca sa bude jej prípadom zaoberať, aby sa nalíčila a potom sa pred ním rozplakala, pretože ho to obmäkčí. A fungovalo to.

Vlastný pohľad

Islam podľa nej považuje ľudí za rovných si navzájom. Keď sa objavila séria mužov s bradou, duchovní ju označili za neveriacu, pokryteckú, diabolskú a nehanebnú. Objavovala sa v televíznych diskusných reláciách aj bez závoja, čo ťažko znášala jej rodina v Háil. Jej brat Fáiz si vypočul: „Nie si muž, ako môžeš sestre dovoliť, aby sa takto správala?“ Fáiz nakoniec z mesta odišiel, pretože prestal podobné komentáre znášať. Keď ponúkol sobáš dievčaťu zo susedného kmeňa, kvôli sestre ho odmietli. S mladším bratom dokonca došlo na päste a obaja skončili v nemocnici.

Šammariovú 28. októbra 2014 umiestnili do ženskej sekcie väznice v Džidde a obvinili z poburovania. Súdená ani odsúdená nikdy nebola. Svoje názory neprestala šíriť ani za mrežami. Spoluväzenkyniam vysvetľovala ich práva aj to, že hudba nie je nič, čo by malo byť zakázané.

Keď Šammariovú v roku 2015 z väzenia púšťali, musela sa zaviazať, že svoju činnosť obmedzí. Doklad o jej prepustení musel podpísať mužský príbuzný, čo bol Fáiz. Suád si stále tweetuje so svojimi viac ako 207-tisíc stúpencami, ale začala svoje slová vážiť. Jara ju podporuje, aj keď by si priala, aby matka neagitoval proti hidžábu a neoponovala vplyvným náboženským predstaviteľmi. „Ona mi dodáva odvahu, prežila veci, ktoré by ste neprežili,“ hovorí Jara.

#Saudská arábia #práva žien #moslimský svet #islam
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
45,99
Nevinnosť Yellow

Nevinnosť Yellow

19,99
Antúria ružová

Antúria ružová

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk