Kto viac spí, má vyšší príjem

V krajinách, kde sa spí viac hodín denne, sú aj vyššie príjmy. Naopak ten, kto málo spí, je menej produktívny a tiež menej zarába. Ukázal to jeden americký výskum, ktorý sa zaoberal zvykmi rôznych populácií.

01.12.2016 16:00, aktualizované: 02.12.2016 10:00
spánok, žena, spiaca žena, noc, posteľ, budík Foto:
Ilustračná foto.
debata (5)

Napríklad firmy, ako je Google alebo Nike, už nejaký čas stavujú práve na odpočinutého zamestnanca, napísal denník La Repubblica. Zabudnime teda na model supermanažérov, ktorí spia len niekoľko hodín denne. Kto spí viac, je produktívnejší a v mnohých prípadoch aj viac zarába. Ten, kto má kvalitný spánok, má vyšší príjem až o päť percent, zistila americká štúdia.

Ako vo svojej knihe Revolúcia spánku píše novinárka Arianna Huffingtonová, v prostredí konkurenčnej situácie už nie je dlhší spánok slabosťou. Tiež Apple má na svojich prístrojoch nočnú funkciu, pretože užívatelia si uvedomili, že svetlo z displeja môže narušovať kvalitu spánku. Vedci z Williams College a Kalifornskej univerzity vypočítali, že v krajinách, kde slnko zapadá skôr a ľudia tam spia dlhšie, sa tiež viac zarába. Dokonca sama jedna hodina spánku navyše môže zvýšiť mzdu o 4,9 %. Teda ten, kto žije v oblastiach, kde je skôr tma, by mal byť bohatší.

No v týchto krajinách je všetko aj drahšie. Nie je však potrebné sa kvôli spánku sťahovať. „Aby sme spali viac, máme iné metódy a nemusíme sa sťahovať inam. Stačí si kúpiť kvalitné závesy, ktoré byt úplne zatemnia,“ uvádza jeden z autorov štúdie Jeffrey Shrader. V Británii pred rokom vláda vyhlásila kampaň, v ktorej vyzývala občanov, aby spali dlhšie. Dobrý spánok prospieva pamäti, jeho nedostatok ju môže poškodiť. Ospalosť cez deň má mnohé negatívne dôsledky, vedie k stresu a väčšiemu nebezpečenstvu vzniku kardiovaskulárnych a metabolických ochorení. Naopak ten, kto spí dlhšie, pracuje aktívnejšie a je šťastnejší. Jeho produktivita práce je potom vyššia.

To už pochopila spoločnosť Google, ktorá svojim zamestnancom umožňuje dvadsaťminútový odpočinok. Podobne vychádzajú v ústrety svojim ľuďom firmy Nike, City Bank, Cisco, Pizza Hut a redakcia časopisu Newsweek. Iným receptom, ktorý využíva americká poisťovňa Aetna, je platiť zamestnancom navyše 25 dolárov, aby v noci spali aspoň sedem hodín. Najväčšou revolúciou je vytvorenie flexibilného pracovného času. Väčšina z nás sa delí na dve kategórie: niekto je produktívnejší ráno, iný večer. Prečo teda všetkým nedovoliť, aby si pre svoj biorytmus vybrali tú najvhodnejšiu dennú dobu a mohli tak pracovať lepšie a viac?

5 debata chyba
Viac na túto tému: #príjem #výplata #spánok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy