Rasputin nebol ani mních, ani zhýralec, tvrdí jeho pravnučka

Skoro všetko, čo sa o Rasputinovi hovorí, nie je pravda. Nebol to mních, ale ani neorganizoval bláznivé orgie, povedala ruskému časopisu Ogoňok pravnučka niekdajšieho ľudového liečiteľa zo sibírskej dediny, ktorý sa stal jednou z najmocnejších postáv na dvore posledného ruského cára.

16.01.2017 13:00
debata (8)
Rasputin (v strede) v roku 1914 so svojimi... Foto: SHUTTERSTOCK
Rasputin Rasputin (v strede) v roku 1914 so svojimi obdivovateľmi.

Práve vražda Grigorija Rasputina, ktorého jedni považovali za šarlatána a druhí za „svätého“, predchádzala pádu monarchie, boľševickej revolúcii a ďalším katastrofám.

Mýty o Rasputinovi tak i po 100 rokoch v Rusku stále žijú. Zvraty ruských dejín z počiatku 20. storočia považuje za hlboko osobnú záležitosť Rasputinova pravnučka Laurence Huotová-Solovieffová (73), ktorá žije na parížskom predmestí.

Z Rasputinových siedmich detí sa dospelosti dožili tri. Matrena, ktorá si v Petrohrade zmenila meno na Marija, Varvara a Dmitrij. Prežiť revolúciu a nový režim sa podarilo len Matrene, ktorej Rasputin krátko pred smrťou napísal: „Rýchlo uteč, kým to ide.“

"Je pravda, že bol liečiteľ. Veď len preto pozvali Rasputina k dvoru. Miesto fám je potrebné začať od toho, že keď sa narodil cárovič, držalo sa v tajnosti, že následník trpí hemofíliou.
Laurence Huotová-Solovieffová, Rasputinova pravnučka

Matrena poslúchla, ale unikala do Európy cez Vladivostok skoro dva roky, a to aj pre vzburu Čechoslovákov. Cez Singapur, Japonsko a Suezský prieplav sa rodina dostala do Terstu a odtiaľ cez Prahu do Berlína, odkiaľ sa po štyroch rokoch presťahovala do Paríža. Matrena tancovala v divadle, kým jej riaditeľ amerického cirkusu Barnum, ktorého zaujalo slávne priezvisko, ponúkol prácu a odchod do Ameriky – ak vstúpi do levej klietky. „Samozrejme, že babička súhlasila,“ smeje sa Laurence. „Po úteku pred revolúciou a vojnou ju levia klietka nemohla vydesiť,“ dodala.

Rodinnú históriu skúma a vykladá už roky. Ale o svojom ruskom pôvode sa dozvedela až v 12 rokoch. „Nič sa tu nezmenilo od čias, keď odtiaľ odišli moji predkovia. Usudzujem, že presne také to tu bolo aj v stredoveku,“ myslí si o Rasputinovej rodnej dedine Pokrovskoje, ktorú prvýkrát navštívila v roku 2005. Všetci vedeli, kto je, a mnohí sa k jej pradedovi hrdo hlásili.

„Je pravda, že bol liečiteľ. Veď len preto pozvali Rasputina k dvoru. Miesto fám je potrebné začať od toho, že keď sa narodil cárovič, držalo sa v tajnosti, že následník trpí hemofíliou. Dopočuli sa o Rasputinových schopnostiach a rozhodli sa ho pozvať. Ale pretože vznešení ľudia nechápali, prečo sa Rasputin stretáva s cárovnou, usúdili, že čaj spolu asi nepijú. Je to smiešne. Nikdy nebol až takým blízkym priateľom cárskej rodiny. Až počas revolúcie cár zistil, že všetci sú proti nemu, ostal mu len Rasputin a začal ho oslovovať ,môj priateľ‘. Ale babička o cárskej rodine veľa nehovorila, v rodine to bolo prísne zakázané,“ hovorí.

Zákaz mal rodinu ochrániť. Do Francúzska emigroval aj knieža Felix Jusupov, ktorý tam napísal a vydal knihu, v ktorej podrobne opísal, ako zabil „diabla“. Rasputinova povesť potom bola veľmi zlá a o ruských koreňoch sa rodina snažila nehovoriť aj kvôli nemecko-sovietskemu paktu. „Pamätám si, ako otec búšil do stola a hovoril, že si neželá, aby doma zaznelo meno Rasputin. Až keď zomrel, bratranec povedal, že musíme poznať celú našu históriu, aby sme o pradedovi vedeli,“ dodala.

„Skoro všetko, čo sa o ňom hovorí, nie je pravda. Nikdy nebol mníchom, nikdy neorganizovali bláznivé orgie. Áno, pochádzal z dediny, prišiel do Petrohradu so špinou za nechtami, až do 40 rokov nevedel ani čítať ani písať a po vypuknutí vojny v roku 1914 prepadol alkoholu. Usúdil, že Rusko zomrelo, že je zničené, a tak išiel k Jusupovovi, aby ho zabili,“ vyhlásila. Rasputin už skôr čelil niekoľkým pokusom o vraždu a bol presvedčený, že sa nedožije konca roka 1916.

Jusupov sťaby bohatý emigrant vedel, že Rasputinova rodina žije v Paríži, ale nikdy sa s ňou nestretol. A to aj napriek tomu, že sa jeho dcéra Irina spriatelila s tetou Huotovej-Solovieffovej a dokonca navštívila ju a jej matku. Dodnes sa jej však stáva, že jej aj priatelia povedia, že ju nemôžu pozvať k sebe, pretože je potomkom Rasputina, ktorého povesť očiernil Jusupov. Do Rasputinov sa dokonca nadáva úlisným politikom, hoci sám Rasputin podľa svojej pravnučky s politikou nemal nič spoločné – iba na cárovnino naliehanie radil Mikulášovi II., či má do činenia s dobrým, alebo so zlým človekom.

„Raz som sa tu v Paríži zúčastnila na prednáške pravoslávneho kňaza, ktorý ma poznal osobne. Celý večer obviňoval Rasputina zo všetkých hriechov. Nudila som sa a už som sa chystala odísť, keď povedal, že tu sedí Rasputinova pravnučka. Všetci lapali po dychu, tak som vstala a dve minúty rozprávala o pradedovi: že mi nikdy nehovorili to, čo som počula od kňaza, ale že mu platili za liečenie cároviča a že veľa peňazí rozdal chudobným. Francúzi postupne chápu, že im o Rasputinovi nepovedali všetko, a Rusi tiež časom pochopia, že nebol takou jednoznačne zápornou postavou, ako sa tvrdí,“ dodala Parížanka Huotová-Solovieffová.

Legenda, podľa ktorej Rasputin predpovedal, že po jeho vražde bude nasledovať vyhladenie cárskej rodiny a skaza Ruska, sa zrodila v roku 1921, keď v Rige vyšla kniha Rasputinovho osobného tajomníka a niekdajšieho petrohradského kupca Arona Simanoviča. Aj tajomníkov osud sa tragicky skončil v Osvienčime v júli 1944. Jeden Simanovičov syn bol zavraždený v nacistickom tábore Sobibor, druhý si otvoril v Libérii reštauráciu Rasputin.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rasputin